adplus-dvertising

Borsa Haram mı Helal mi? Hisse Senedi Almak Caiz mi?

En genel ifadeyle borsalar, hisse senetlerinin alım satım işlemlerinin yapıldığı yerdir. Ekonomik ilişkilerin yoğun ve küresel bir ağ hâline geldiği günümüzde borsa, herkesin rahatlıkla içine girebileceği bir işlem alanıdır.
Takip et
Borsa Haram mı Helal mi? Hisse Senedi Almak Caiz mi?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dinî değerler çerçevesinde yaşayan herkes, borsa ve hisse senedi caiz sayılabilir mi diye merak eder. Borsanın günah olduğunu düşünen biri, yatırımlarını bu şekilde değerlendirmekten uzak durur. İşin doğrusunu bilmek ise fonlarınızı gönül rahatlığıyla yönetmenizi sağlar. Borsa, dinî olarak sınırlanmış bazı kurallar içerisinde işlem yapıldığında caizdir. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi edinmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

Borsa Oynamak Haram mı Helal midir?

İktisadi ilişkilerin giderek yoğunlaştığı ve sermaye piyasasının önem kazandığı günümüzde hisse senetleri de bu sürecin vazgeçilmez bir aracı hâline gelmiştir. Böylelikle hisse senetleri, ortaklık belgesinden ziyade bağımsız bir mal olarak alınıp satılmaya başlamıştır. Artık hemen hemen herkesin haşır neşir olduğu ve ülke ekonomisinde önemli payı bulunan borsanın haram olup olmadığı da yeni bir tartışma konusu yaratır. Din, üzerine yorumların yapıldığı bir olgu olduğu için kesin şekilde “Borsa oynamak haramdır.” denilemeyeceğini bilmelisiniz. Ancak aynı biçimde kesin yargılarla borsanın helal olduğunu söylemek de mümkün değildir. Borsanın helal veya caiz olabilmesi için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur.

Borsa Hisse Senedi Almak Caiz midir?

Çoğu durumda borsa hisse senedi almak caiz denebilir. Bunu yorumlayabilmek için günümüz temelli borsaya sınırlı bir çerçeveden yaklaşmak gerekir. Dinen hisse senedinin haram olmaması için dikkat edilmesi gereken hususlardan biri ve en önemlisi şirket faaliyetleridir. Ticari hizmeti caiz olan bir şirketten hisse senedi almanın hiçbir sakıncası yoktur.

İslam Konferansı Teşkilatına bağlı olan İslâm Fıkıh Akademisi’nin katkılarıyla 1988 yılında Rabad’da Borsa Semineri verilmiştir. Seminerin sonuç bildirgesinde “hisse senetlerinin kâr ve zarara ortak olması sebebiyle kuralda helal sayılması ancak hizmet veren şirketin ticari amaçlarının meşruluğunu kanıtlaması” gerektiği yazar. Özetle faaliyet alanı İslama ters düşmeyen ve haram olarak ifade edilecek girişimlerde bulunmayan şirketlerin hisse senedi caizdir.

Katılım Hisseleri Nelerdir?

Katılım hisselerini öğrenmek için öncelikle bu endeksin ne anlam ifade ettiğini bilmek gerekir. Katılım endeksi içerisinde faaliyet alanı, iş modeli ve finansal yapısıyla İslam dininin kurallarına uygun olan şirketler yer alır. Bu endeksteki şirketlerin hisse senedi caizdir. Şirket hisselerinin helal olabilmesi için şu şartları karşılaması gerekir:

  • Helal bir iş modelinden yararlanmak
  • Faiz kredileri ve getirilerinin düşük olması
  • Topluma ve doğaya olan etkilerinin pozitif olması

Bu endeks içerisinde yer alan şirketlerin hisse senedi caizdir. Yukarıda belirtilen üç kuralı uygulayarak dinî değerler çerçevesine uygun olan şirketleri Borsa İstanbul Katılım Endeksi’nde bulabilirsiniz.

Katılım Hisselerinin Avantajları Nelerdir?

Dinî çerçevelere uygun ve büyük şirketlerin yer aldığı BİST Katılım Hisseleri, yatırımcılar için oldukça avantajlıdır. Hisse senetlerinin spot ve likit bir piyasada olması, yatırımcıların alacakları aksiyonları doğrudan avantajlı hâle getirir. Spot piyasa sayesinde elinizdeki hisse senedini dilediğiniz zaman alıp istediğinizde de satabilirsiniz. Bu finansal ürün sayesinde kontrol, tamamen yatırımcının elinde olur. Ayrıca girilen likit piyasa, yatırımların anında nakde çevrilmesine de imkân tanır. Şirketin büyümesine olanak sunan katılım hisseleri, yatırımcılara da “açığa satış” gibi haklar tanıyarak durumu bir hayli avantajlı hâle getirir.

Buraya tıklayarak Midas’ı indirebilir ve helal olan BİST ve Amerikan borsalarındaki katılım hisselerini yalnızca 3 adımda satın alabilirsiniz.

Katılım Hissesi Almak Helal midir?

Ulusal veya uluslararası fark etmeksizin şirketin faaliyet alanı dinen yasaklanmadıysa, üretim meşru yapılıyorsa ve sermayenin çoğu İslam’a göre helalse o firmadan alınan hisse senedi caizdir. Katılım endeksinde yer alan şirketler de yukarıda sıralanan kurallara uygun oldukları için ilgili kategoride bulunmaya hak kazanır. Bu nedenle katılım hissesi almanın dinen herhangi bir sakınca oluşturmadığı rahatlıkla söylenebilir.

Kullanıcılarına sunduğu düşük komisyon ve ücretsiz canlı veri gibi faydalarla öne çıkan Midas, Borsa İstanbul’da işlem gören Türk firmalarına dinî değerlere uygun yatırım fırsatı verir. Siz de helal iş modelini benimsemiş şirketler aracılığıyla yatırımlarınızı değerlendirmek istiyorsanız Midas uygulamasını indirip hesap açarak BİST katılım hisselerini inceleyebilirsiniz.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.