Boris Johnson’ın büyükannesi İstanbul’da bir Türk’e köle olarak satılmış!

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’un ablası, basın mensubu Rachel Johnson, büyük büyükannesinin İstanbul’da bir tüccara köle olarak satıldığını öğrendiğini belirtti.
Takip et
Boris Johnson’ın büyükannesi İstanbul’da bir Türk’e köle olarak satılmış!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’un ablası olan basın mensubu Rachel Johnson, The Times gazetesinde bir yazı kaleme aldı. Johnson, büyük büyükanneleri ile alakalı çarpıcı ifadeler kullandı.

Rachel Johnson, atalarının araştırıldığı Kanal 5’in “1000 Senelik Esaret” isimli programında, Çerkes olan dedesinin babaannesi Hanife Feride’yle alakalı acı bir gerçeği öğrendiğini aktardı.

Rachel Johnson, “Hanife Feride, 1800’lü senelerin ikinci yarısında Rusların Kafkasya’da Çerkeslere uyguladığı sürgün sebebiyle İstanbul’a göç etmiş. Büyük ninemiz Hanife Feride beyaz köleliğin (cinsel kölelik) kurbanı olmuş ve henüz 13 yaşındayken İstanbul’da babası tarafından zengin bir tüccar olan 43 yaşındaki Ahmed Hamdi’ye satılmış” şeklinde konuştu.

Johnson, şu şekilde devam etti:

“Bu gerçeği öğrendikten sonra belgesel ekibi benim ağlamamı bekledi. Ama ben bu beyaz kölelik olayından dolayı üzgün değil yalnızca çok düşünceliydim. Çünkü Hanife Feride’nin babasının takdir ettiği bir tüccarla evlenmesinin, ona Karadeniz kıyısındaki yoksul bir köyde kalmasından çok daha iyi bir yaşam şansı vermiş olabileceğini düşündüm.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.