Boris Johnson, kullanımı durdurulan AstraZeneca aşısından olacak!

23 ülke, kan pıhtılaşmasına neden olduğu gerekçesiyle tedbir olarak AstraZeneca aşısının kullanımını durdururken, İngiltere Başbakanı Boris Johnson, AstraZeneca aşısından yaptıracağını açıkladı.
Takip et
Boris Johnson, kullanımı durdurulan AstraZeneca aşısından olacak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İngiltere’de Oxford Üniversitesi ve İngiliz-İsveç ortaklı ilaç şirketi AstraZeneca tarafından korona virüse (Covid-19) karşı geliştirilen aşının kan pıhtılaşmasına neden olduğu şüphesiyle, aşının kullanımını durduran ülkelerin sayısı giderek artıyor. Son olarak 23 ülkede aşının kullanımını askıya alınırken İngiltere’den AstraZeneca açıklaması geldi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, birçok Avrupa ülkesinde askıya alınmasına karşın aşıya olan güvenini dile getirerek, AstraZeneca aşısı yaptıracağını belirtti. Johnson, Oxford/AstraZeneca aşısının ilk dozu çok yakında alacağını söyledi.

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), AstraZeneca aşısı ile kan pıhtılaşması arasında bağlantı olup olmadığı incelemeye devam ediyor. Aşıyı mercek altına alan EMA’nın Başkanı Emer Cooke, dün gerçekleştirdiği basın toplantısında, “Uzmanlardan aşı ile kan pıhtılaşması arasında bir bağlantı olup olmadığını incelemelerini istedik. Aşının yan etkiye neden olduğuna dair bir delil yok. Aşısının yararlarının yan etki risklerinden ağır bastığına halen kesin olarak inanıyoruz” diye aşıyı savunmuştu.

EMA’nın vaziyeti çok ciddiye aldığını ve yan etkiyi değerlendirdiğini söyleyen Cooke, neticelerin bugün gerçekleştirilecek toplantıda açıklanacağı bilgisini paylaşmıştı.

23 ÜLKE KULLANIMINI ASKIYA ALDI

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Fransa, Danimarka, Almanya, Hollanda, İzlanda, Lüksemburg, Portekiz, Slovenya, İrlanda, Norveç, İtalya, Avusturya, Estonya, Litvanya, Letonya, Bulgaristan, Romanya, Tayland, Endonezya, Lüksemburg, İspanya ve İsveç’in de aralarında bulunduğu 23 ülke, kan pıhtılaşmasına neden olduğu gerekçesiyle tedbir olarak AstraZeneca aşısının kullanımını durdurmuştu.

İngiltere ise AstraZenaca aşısı ile kan pıhtılaşması arasında bağlantı olduğuna dair herhangi bir delil olmadığını iddia ederek, aşıyı kullanmaya devam ediyor.

DSÖ: KULLANMAYA DEVAM EDİN

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), ilaç şirketi AstraZeneca’nın Covid-19’a karşı geliştirdiği aşısının yararlarının zararlarından daha fazla olduğunu söyleyerek kullanılmaya devam edilmesini önerdi.

DSÖ, AstraZeneca aşısına yönelik güvenlik endişelerinin gözden geçirildiğini, fakat mevcut yarar-risk değerlendirmesine dayanarak aşının kullanımının sürdürülmesini önerdiğini duyurdu.

AstraZeneca aşısının güvenli olduğu ve aşı ile rapor edilen kan pıhtılaşması arasında hiçbir bağlantı olmadığının ısrarla vurgulandığı açıklamada, “Şu anda Dünya Sağlık Örgütü, AstraZeneca aşısının yararlarının risklerinden daha ağır bastığını düşünüyor ve aşıların kullanımının devam etmesini tavsiye ediyor” dendi.Öte yandan Avrupa İlaç Ajansı (EMA), aşı ile kan pıhtılaşması arasındaki bağlantıya yönelik yürütülen incelemenin neticelerini Perşembe günü açıklayacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.