Borç yapılandırması ilk taksit ödemeleri için son gün 1 Mart!

Borç yapılandırmasının bozulmaması için ilk taksit ödemesinin 1 Mart’a kadar yapılması gerekiyor. Tutarın bu tarihe kadar peşin ödenmesi halinde, Yİ-ÜFE oranında hesaplanan tutardan öte yandan yüzde 90, idari para cezalarında ise yüzde 25 indirim uygulanacak.
Takip et
Borç yapılandırması ilk taksit ödemeleri için son gün 1 Mart!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kamuya yönelik vergi ve idari para cezası gibi borçlarını tekrardan yapılandıranların, uygulamadan faydalanabilmesi için ilk taksit tutarlarını 1 Mart’a kadar ödemesi gerekiyor.

Borç yapılandırması ilk taksit ödemeleri için son gün 1 Mart!

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, Bazı Alacakların Tekrardan Yapılandırılması Ile Ilgili Yasa kapsamındaki yapılandırma düzenlemesinden yararlanılması için müracaat süresi 1 Şubat’ta sona ermişti. Yapılandırılan borçların birinci taksit ödemesi ile peşin ödenmesi için tanınan süre 1 Mart Pazartesi günü (O gün dahil) dolacak.

İNDİRİM UYGULANACAK Borç yapılandırması ilk taksit ödemeleri için son gün 1 Mart!

Yasa kapsamında yapılandırılan alacakların söz konusu güne kadar peşin ödenmesi halinde, mükelleflere taksitli ödemeye göre avantaj da sağlanacak. Buna göre, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) üstünden hesaplanan tutardan yüzde 90 indirim, idari para cezalarının aslından da yüzde 25 indirim yapılacak. Öte Yandan, peşin ödemelerde yapılandırılan borçlara herhangi bir katsayı da uygulanmayacak.

Borç yapılandırması ilk taksit ödemeleri için son gün 1 Mart!

Yapılandırılan borçların taksitle ödenmek istenmesi halinde, müracaat esnasında 6, 9, 12 yahut 18 eşit taksitte ödeme seçeneklerinden birinin seçilmiş olması gerekiyordu. Bu kapsamda ilk taksit 1 Mart’a kadar, kalan taksitler de takip eden ikişer aylık dönemler halinde ödenecek. Taksitle ödeme vaziyetinde yapılandırılmış borçlar, tespit edilen katsayılar oranında artırılarak tahsil edilecek.

Borç yapılandırması ilk taksit ödemeleri için son gün 1 Mart!

Katsayılar, 6 taksitte, 12 ayda yapılacak ödemelerde 1,045, 9 taksitte 18 ayda yapılacak ödemelerde 1,083, 12 taksitte 24 ayda yapılacak ödemelerde 1,105, 18 taksitte 36 ayda yapılacak ödemelerde 1,150 olarak uygulanacak.

HAKLAR KAYBI OLABİLİR Borç yapılandırması ilk taksit ödemeleri için son gün 1 Mart!

Taksitle ödeme seçeneği tercih edilerek yapılandırılan borca ilişkin ilk taksitin süresinde ve tam ödenmiş olması koşuluyla, kalan taksitlerin hepsinin ikinci taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde, peşin ödeme avantajlarından yararlanılabilecek. Buna göre, bu tutarlara katsayı uygulanmayacak, Yİ-ÜFE tutarı üstünden hesaplanan tutara yüzde 50 indirim, idari para cezalarının esasına yüzde 12.5 indirim yapılacak.

Borç yapılandırması ilk taksit ödemeleri için son gün 1 Mart!

Yasa kapsamında ödenmesi gereken taksitlerden, ilk ikisinin süresinde ödenmemesi yahut eksik ödenmesi, bir takvim senesinde birden fazla taksitin süresinde ödenmemesi yahut eksik ödenmesi halinde yasa hükümlerinden faydalanma hakkı kaybedilecek. Süresinde ödenmeyen yahut eksik ödenen taksit tutarı, en geç son taksiti (peşin ödemede ilk taksiti) izleyen ay sonuna kadar ve ödemede gecikilen süre için gecikme zammı oranında hesaplanacak geç ödeme zammıyla ödenmezse yapılandırma bozulacak. Yapılandırılan borçların, borçlunun tercihlerine göre, Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi (www.gib.gov.tr) üstünden anlaşmalı bankaların banka ve kredi kartıyla ödenmesi olanağı bulunuyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.