adplus-dvertising

Borç yapılandırma İlk taksit ödemesi için son gün 30 Kasım

Bazı Alacakların Tekrardan Yapılandırılmasına İlişkin yapılan düzenlemeye ortalama 6 milyon kişi katıldı. Vergi barışı fırsatından yararlanan vatandaşların ilk taksit ödemlerinin son ödeme tarihi ise 1 Kasım olarak söylendi. Yapılandırılan borçların peşin olarak 1 Kasım’a kadar ödenmesi halinde, hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından yüzde 90, idari para cezalarının aslından yüzde 25 indirim yapılıyor.
Takip et
Borç yapılandırma İlk taksit ödemesi için son gün 30 Kasım
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Müracaatları 30 Eylül’de sona eren 7326 sayılı Yasa kapsamında yapılandırılan borçların ilk taksit ödemeleri 30 Kasım tarihine kadar yapılabiliyor. İkinci taksitin son ödeme tarihi ise 31 Aralık’ta sona eriyor. Avantajların kaybedilmemesi ve yapılandırmanın bozulmaması için ilk iki taksitin süresinde ödenmesi gerekiyor.

Yasanın getirdiği olanaklardan faydalanmak isteyenlerin müracaatları neticesinde mühim miktarda SGK alacağı yapılandırıldı. Yapılandırılmış prim borcu ödemeleri e-Devlet’ten yapılabildiği gibi SGK’nın anlaşmalı olduğu bankaların şubeleri, ATM’leri, internet yahut mobil bankacılık aracıyla da yapılabiliyor.

PRİM BORÇLARINI YAPILANDIRAN KİŞİ SAYISI 1 MİLYONU AŞTI

Yapılandırma Yasası kapsamında 1 milyonun üstünde vatandaşın Nisan 2021 ve öncesi dönemlere ait kesinleşmiş sigorta primleri, Genel Sağlık Sigortası (GSS) primleri, işsizlik sigorta primleri, yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacakları, işlenen fiillere ilişkin idari para cezaları, iş kazası, meslek hastalığı yahut malullük neticesinde doğan rücu alacakları ve 4B (Bağ-Kur) sigortalılarının daha önce durdurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğan borçları yapılandırıldı. Yapılandırılan prim borçlarının gecikme zammı ve cezası ile kanuni faizinin silindiği gibi borç tutarları da Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ile güncellendi. Peşin ödemelerde hesaplanan Yİ-ÜFE’nin yüzde 90’ı, iki taksitle ödemede ise yüzde 50’si silindi. Taksitle ödemeyi tercih edenler ikişer aylık periyodlarla 6, 9, 12 ve 18 taksit seçeneğiyle borçlarını 36 ayda ödeme imkânı buldu.

GELİR TESTİ İÇİN SON MÜRACAAT TARİHİNİ KAÇIRMAYIN

Bugüne kadar hiç gelir testi yaptırmamış vatandaşların 30 Kasım tarihine kadar gelir testi yaptırmaları vaziyetinde çıkan neticeye göre geliri asgari ücretin üçte birinin altında olanların bütün borçları silinecek ve primleri devlet tarafından ödenecek. Sigorta primi devlet tarafından karşılananlar genel sağlık sigortasına hiçbir ödeme yapmadan sağlık hizmetinden de ücretsiz faydalanabilecek.
2021 senesi Nisan ayı ve öncesine ait GSS prim borcunu ödemek isteyen vatandaşlar, bu borçlara ait gecikme zammı ve gecikme cezası alınmaksızın yalnızca prim borç asıllarını 31 Aralık tarihine kadar ödeyebilecekler.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.