Borç yapılandırası yapanlar dikkat 2. taksit ödemeleri Mart sonunda bitiyor!

Kamuya olan borçlarda yapılandırmanın bozulmaması için 2. taksitin 31 Mart’a kadar ödenmesi gerekiyor.
Takip et
Borç yapılandırası yapanlar dikkat 2. taksit ödemeleri Mart sonunda bitiyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kamuya olan vergi ve idari para cezası gibi borçlarını tekrardan yapılandıranların, uygulamadan yararlanabilmeleri için 2. taksit tutarlarını 31 Mart’a kadar ödemeleri önem taşıyor.

Derlenen bilgiye göre, Bazı Alacakların Tekrardan Yapılandırılması Ile Ilgili Yasa kapsamındaki yapılandırma düzenlemesinden yararlanılması için müracaat süresi 1 Şubat’ta, yapılandırılan borçların 1. taksit ödemesi ile peşin ödenmesi için tanınan süre de 1 Mart’ta dolmuştu.

Taksitli ödeme seçeneğini tercih eden vatandaşların da 2. taksit ödemelerini 31 Mart’a kadar ödemeleri gerekiyor. Söz konusu taksitin zamanında ödenmesi, yapılandırmanın bozulmaması açısından önem taşıyor.

Yasada, yapılandırma düzenlemesinden yararlanılmaya devam edilmesi için ilk 2 taksitin süresinde ve tam olarak yatırılması koşulu bulunuyor.

Bir takvim senesinde birden fazla taksitin süresinde ödenmemesi yahut eksik ödenmesi halinde de yasa hükümlerinden faydalanma hakkı kaybedilecek.

BORCUN HEPSINI 31 MART’A KADAR ÖDEYENE PEŞİN ÖDEME AVANTAJI SAĞLANACAK

Taksitle ödeme seçeneği tercih edilerek yapılandırılan borca ilişkin ilk taksitin süresinde ve tam ödenmiş olması koşuluyla, kalan taksitlerin hepsinin 2. taksit ödeme süresi içinde yani 31 Mart’a kadar ödenmesi halinde, peşin ödeme avantajlarından yararlanılabilecek. Buna göre, bu tutarlara katsayı uygulanmayacak, Yİ-ÜFE tutarı üstünden hesaplanan tutara yüzde 50, idari para cezalarının esasına yüzde 12,5 indirim yapılacak.

Öte Yandan mükelleflere, peşin ödeme seçeneğini tercih ettikleri halde, borçlarını süresinde ödememeleri yahut eksik ödenmeleri vaziyetinde da ikinci bir olanak sağlanıyor. Buna göre, mükelleflerin, borçlarını peşin ödeme tutarı ve ödemede gecikilen süre için gecikme zammı oranında hesaplanacak geç ödeme zammı ile en geç ilk taksiti izleyen ay sonuna yani 31 Mart’a kadar ödemesi vaziyetinde, yapılandırma hakkı devam edecek.

Yapılandırılan borçları için taksitlendirme seçeneğini tercih edenler, 6, 9, 12 yahut 18 eşit taksitte ödeme yapabilecek. Buna göre, alan taksitler takip eden ikişer aylık dönemler halinde ödenecek. Taksitle ödeme vaziyetinde yapılandırılmış borçlar, tespit edilen katsayılar oranında artırılarak tahsil edilecek.

Müracaat esnasında seçilen taksit sayısından daha az taksitte ödeme yapılması da mümkün olacak. Bu vaziyette ödenecek tutar, alakalı katsayıya göre düzeltilecek.

BORÇLAR UZAKTAN YA DA VERGİ DAİRESİNDEN ÖDENEBİLİYOR

Yapılandırılan borçların, borçlunun tercihlerine göre, Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi (www.gib.gov.tr) üstünden anlaşmalı bankaların banka ve kredi kartıyla ödenmesi olanağı bulunuyor. Öte Yandan borçlar, banka hesabından havale ile yabancı ülkede faaliyet gösteren bankalara ait kartlarla, vergi tahsiline yetkili bankalar aracılığıyla, vergi dairesi vezneleri aracılığıyla yahut PTT şubelerinden ödenebilecek.

Söz konusu borçlar, borçlunun tercihlerine göre, İnteraktif Vergi Dairesi’nden, Gelir İdaresi Başkanlığının mobil uygulamasından, “www.gib.gov.tr” adresindeki “Borç Sorgulama ve Ödeme” bölümünden 02.00-23.45 saatleri arasında anlaşmalı bankaların banka kartı/kredi kartı, banka hesabından havale taktiği, yabancı ülkede faaliyet gösteren bankalara ait kartlar ile ödenebilecek.

Borçlar, vergi tahsiline yetkili bankalar ile vergi dairesi vezneleri aracılığıyla ya da PTT şubelerinden de yatırılabilecek.

GİB, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) süreci sebebiyle ödemelerin internet sitesi üstünden yapılmasını öneriyor fakat internet üstünden yapılacak ödemelerde, herhangi bir mağduriyetin oluşmaması için tarayıcıya “www.gib.gov.tr” adresi yazılarak giriş yapılması önem taşıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.