adplus-dvertising

Bolu Belediyesi’nin tartışmalı kararına evet diyen üyeler belli oldu!

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın kentteki yabancılardan nikah parası olarak 100 bin TL alınması ve suyun metreküpünün yabancılara dolarla satılması kararı tepki çekti. Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu kararlara ilişkin inceleme başlattı. Teklifin CHP ve İyi Partili 15 meclis mensubunun “evet” oyuyla kabul edildiği ortaya çıkarken, bu adların kimler oldukları da öğrenildi.
Takip et
Bolu Belediyesi’nin tartışmalı kararına evet diyen üyeler belli oldu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bolu Belediye Başkanı CHP’li Tanju Özcan, geçtiğimiz haftalarda Suriyeli ve Afgan mültecilerle alakalı yaptığı açıklamalarda sebebiyle uzun süre gündemden düşmemişti. Özcan, Bolu’daki Suriyelilerin ülkelerine dönmesini istediklerini söyleyerek, yabancıların su ve çöp kullanımıyla alakalı ücretlerini artıracaklarını söylemişti. Özcan’ın daha önce duyurduğu bu tasarılarla beraber, Bolu Belediyesi Nikah Salonu’nda nikah kıyan yabancı uyruklulardan 100 TL alınması teklifi belediye meclisinden geçti.

İNCELEME BAŞLATILDI

Bu tasarının meclisten geçerek yasalaşmasının sonrasında münakaşalar başladı. İnsan hakları savunucuları, Özcan ve belediye meclis mensuplarının insan haklarının ihlal ettiğini söyledi. Adalet Bakanlığı da söz konusu kararla alakalı harekete geçti. Buna göre Adalet Bakanlığı’na bağlı Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu tarafından kararla alakalı inceleme başlatıldı.

15 ÜYENİN OYUYLA KABUL EDİLDİ

Yeni Şafak’ın haberine göre ülkede münakaşa oluşturan ve sosyal medyada da çok sayıda tepki alan bu karara CHP’li meclis mensupları Asuman Şentürk Tekin, Onur Koyunoğlu, Resmiye Kahruman, Hüseyin Ekrem Serin, Cihan Tutal, Ahmet Fidan, Mehmet Tuna Özcan, Cevat Çatladı, Ergün Temel, Tahsin Mert Karagöz, Mustafa Güldal ve Naci Parlak ile İYİ Partili meclis mensupları Ahmet Yılmaz, Hasan Hakan Alpaslan ve Suat Orhan “evet” oyu kullandı.

Bolu Belediyesi’nin tartışmalı kararına evet diyen üyeler belli oldu!

“AVRUPA’NIN HİÇBİR YERİNDE BU ŞEKILDE BİR ŞEY YOK”

İYİ Partili Mansur Şen’in katılmadığı oylamada CHP’li 2 meclis mensubu çekimser kaldı. Irkçı karara ‘evet’ oyu vermeyen Hasan Cumhur Bandakçıoğlu ve Feridun Yılmaz, konuyla alakalı şu açıklamayı yaptı: “Biz yurt dışında yaşadık. Avrupa’nın hiçbir yerinde bu şekilde bir uygulama yok. Dolayısıyla bu karar oylanırken empati yaptık, vicdanımız ve insanlığımız izin vermedi, ‘evet’ oyu kullanamadık. Öte Yandan partimizin üst kurullarının bu konu hakkındaki düşünceleri de bizim tercihimize referans oldu. Neredeyse bütün genel başkan yardımcıları bu konu hakkında olumsuz düşünüyor.”

https://twitter.com/haber.com – Son Dakika Haberleri

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.