“Boğaziçi Üniversitesi, Kabe fotoğrafı” soruşturmasında 3 yıl hapis isteniyor!

Boğaziçi Üniversitesi’nde Kabe fotoğrafının yere serilmesine ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı. 2’si tutuklu 7 öğrenci ile ilgili 3’er seneye kadar hapis istemiyle iddianame düzenlendi.
Takip et
“Boğaziçi Üniversitesi, Kabe fotoğrafı” soruşturmasında 3 yıl hapis isteniyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Boğaziçi Üniversitesi’nde Kabe fotoğrafının yere serilmesine ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı. Savcılıkça, 2’si tutuklu 7 öğrenci ile ilgili “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçundan 1’er seneden 3’er seneye kadar hapis istemiyle iddianame düzenlendi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu’nca hazırlanan iddianamede, olayla alakalı savcılıkça resen soruşturma başlatıldığı hatırlatıldı. Olay gününe ait görüntülere göre, zanlılardan Doğu D. ve Selahattin C.U.’nun Boğaziçi Üniversitesi kampus alanı içerisindeki sergi alanındaki bir panoya 29 Ocak 2021 tarihinde saat 12.45 sıralarında Kabe fotoğrafı üstüne Şahmeran tasviri ve dört bir yanında LGBTİ+ amblemi bulunan resmi astıkları söylendi. Üniversitenin güvenlik görevlileri tarafından tutulan tutanağa göre resmin asılması üstüne zanlıların resmin dini simgeleri aşağılayıcı özellikte olduğu yönünde uyarıldıkları, fakat zanlılar Hazar K. Ve Sena N.B.’nin bahse konu panonun kendi sorumluluklarında olduğunu, bir problem kendilerinin ilgileneceklerini beyan ettikleri ifade edildi. Grup içinde bazı öğrencilerin dini değerlere aykırı olduğu gerekçesiyle resmin kaldırılması gerektiğini belirttikleri, fakat zanlılar Hazar K. ve Sena N.B.’nin resmi kaldırmayacaklarını söyledikleri iddianamede yer aldı. Daha sonra zanlılar Can B., Eda K. ve Rümeysa Ö.’nün Boğaziçi Rektörlüğü’ne hitaben “Şahmeran figürü bulunan resim kaybolmuştur. Saat 17.00 itibariyle lüzumlu incelemelerin yapılmasını istiyoruz” biçiminde dilekçe düzenleyerek imzaladıkları anlatıldı.

Suçlamaları reddettiler

İddianamede, ifadelerine yer alan İTÜ Mimarlık Fakültesi öğrencisi olan şüpheli Selahattin C.U. ile Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi şüpheli Doğu D. söz konusu resmi asmadıklarını, gene Boğaziçili olan öbür zanlılar de sergide düzenleyici olmadıklarını söyleyerek suçlamaları reddettikleri söylendi.

“Savunmaları yaşamın olağan akışına aykırı”

Zanlıların sergide katılımcı yahut düzenleyici olarak görev aldıkları anlatılan iddianamede, “eser” diyerek nitelendirdikleri suça konu resmin kim tarafından hazırlandığını ve asıldığını bilmediklerine dair savunmaların suçtan kurtulmaya yönelik ve yaşamın olağan akışına aykırı olduğu vurgulandı.

“Kin ve nefrete tahrik maksadını destekler mahiyette”

İddianamede, suça konu resimde kullanılan arka plan resminde Müslümanlar tarafından yeryüzündeki en kutsal mekan sayılan Kabe’nin bulunduğu, Kabe’nin bulunduğu kısmın üstünü tamamen örtecek biçimde Şahmeran olarak bilinen mitolojik yaratık/Tanrıça resminin yapıştırıldığı, resmin dört köşesine de LGBTİ+ olarak anılan lezbiyen, gey, biseksüel, transgender, ve interseksüel topluluğu temsil eden amblemlerinin yapıştırıldığı ve resmin bu haliyle bir müddet yere koyularak sergilendiği vurgulandı. Resmin altına asılan yazıya yer alan iddianamede, “metnin de suça konu eylemin kin ve nefrete tahrik maksadını destekler ve zanlıların kastını yoğunlaştırır mahiyette olduğu, kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıktığı, olayın kamuoyunda ciddi tepki çektiğinin müşahade edildiği, eylemin soyut bir saygısızlık ve reddin ötesinde bir halk kesimine karşı düşmanca tavırlar gösterilmesini sağlamaya yahut bu tavırları pekiştirmeye elverişli olduğu” söylendi.

Asliye ceza mahkemesinde yargılanacaklar

İddianamede, 30 Ocak’ta tutuklanan zanlılar Doğu D. ve Selahattin C.U ile öbür zanlılar Eda K., Hazar K., Mahmutcan B., Sena N. B., Rümeysa Ö’nün “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçundan 1’er seneden 3 ‘er seneye kadar hapisleri talep edildi. İddianame kabul edilirse zanlılar önümüzdeki günlerde İstanbul Asliye Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıkacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.