Boğaziçi Üniversitesi imara açılıyor iddialarına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan cevap!

Boğaziçi Üniversitesi ve çevresi yapılaşmaya açılmasının önünü açan doğal sit alanı değişikliği yapıldığı haberleri gündem oluşturdu. İddialar sonrası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan açıklama geldi.
Takip et
Boğaziçi Üniversitesi imara açılıyor iddialarına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan cevap!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Birinci derece doğal sit alanı olan Boğaziçi Üniversitesi yerleşkesi ve yakın çevresinin bulunduğu 422 bin metrekarelik alanın koruma statüsü düşürülüp ikinci ve üçüncü derece doğal sit alanı haline getirildiği iddiaları medyada yer almıştı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bir açıklama yayınlayarak iddiaları yalanladı ve herhangi bir çalışmanın bulunmadığını vurguladı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Boğaziçi Alanı 2960 sayılı Boğaziçi Yasası kapsamındaki imar planı kararıyla korumakta olup bu alanda mevcut eski sit statülerinin de herhangi bir derecesi bulunmamaktadır.

Bakanlığımızca Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Raporlarındaki öneriler de göz önüne alınarak yapılan tescil işleminde 2960 sayılı Boğaziçi Yasaya göre yapılaşmanın bulunduğu alanlar ‘Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı’ olarak tescillenmiştir.

Söz konusu haberde Boğaziçi Üniversitesi’ndeki bir grubun yaptığı eylemler de hatırlatılarak ‘Boğaziçi Üniversitesi imara açılacak, turizm yapıları inşa edilecek’ biçiminde spekülatif başlıklar kullanılarak alanın imara açılacağını iddia etmek tamamen asılsızdır, yalandır.

Netice olarak, Boğaziçi Üniversitesi arazisine yönelik herhangi bir planlama çalışması bulunmamaktadır.”

Boğaziçi Üniversitesi imara açılıyor iddialarına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan cevap!

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.