Boğaziçi Protestolarında Beyza Buldağ Tutuklandı! Beyza Buldağ Kimdir?

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki eylemlere ilişkin soruşturmada gözaltına alınan öğrenci Beyza Buldağ tutuklandı. Boğaziçi protestoları sebebiyle gözaltına alınan Beyza Buldağ çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Buldağ'ın "Cumhurbaşkanına hararet" ve "halkı düşmanlığa tahrik" suçlamalarıyla tutuklandığı aktarıldı.
Takip et
Boğaziçi Protestolarında Beyza Buldağ Tutuklandı! Beyza Buldağ Kimdir?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Boğaziçi Üniversitesi’ne Prof. Dr. Melih Bulu’nun geçen ay rektör atanmasının ardından başlayan protestolar devam ediyor. Şimdiye dek eylemlere ilişkin soruşturma kapsamında sekiz kişi tutuklanmıştı.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) öğrencisi Buldağ, bugün sabah saatlerinde İzmir’deki evinde gözaltına alındı.

Buldağ, daha sonra İzmir’den İstanbul’a götürüldü. Öğrenci, emniyetteki işlemlerinin ardından Çağlayan’daki İstanbul adliyesine sevk edildi.

Türkiye İşçi Partisi’nin (TİP) İstanbul’daki gençlik örgütüne de üye olan Buldağ, savcılıkta ifade verdi.

Savcılık, Buldağ’ı ‘halkı kin nefret düşmanlığa tahrik’ ve ‘suç işlemeye tahrik’ suçlarından tutuklanması istemiyle mahkemeye sevk etti.

Mahkeme, Buldağ’ın tutuklanmasına karar verdi.

Buldağ’ın avukatı Özgür Urfa’nın paylaştığı tutuklama kararına göre öğrenci ‘suç işlemeye alenen tahrik’ ve ‘halkın kin ve düşmanlığa alenen tahrik’ suçlarından tutuklandı.

Kararda, ‘kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut delillerin bulunduğu’ kaydedildi.

Urfa, öğrencinin Twitter’daki ‘Boğaziçi Dayanışması’ adlı hesabın yöneticisi olmakla suçlandığını, bu hesaptan yapılan paylaşımlar nedeniyle suç isnat edildiğini kaydetti.

Urfa, ‘buna yönelik tek delil’in, hesabın kurtarma numarasıyla Buldağ’ın telefon numarasının son iki hanesinin ‘12’ ile bitmesi olduğunu öne sürdü.

Urfa, Buldağ’ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yönelik açık mektup nedeniyle ‘cumhurbaşkanına hakaret’; paylaşımlar nedeniyle de ‘halkı kin, nefret, düşmanlığa tahrik etme’ ve ‘suç işlemeye tahrik’le suçlandığını dile getirdi.

Beyza Buldağ Kimdir, Neden Tutuklandı?

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğrencisi Beyza Buldağ, Boğaziçi protestolarıyla ilgili gözaltına alındı.

İstanbul’a getirilen Buldağ’a savcılık sorgusunda, Boğaziçi Dayanışması Twitter hesabından yapılan paylaşımlar nedeniyle “Cumhurbaşkanına hararet” ve “halkı kin, nefret, düşmanlığa tahrik” suçlamalarını yöneltildi. Suçlamalara gerekçe olarak ise Buldağ’ın telefonu ile @boundayanisma hesabı için verilen telefon numarasının sonunun 12 ile bitmesi gösterildi. Savcılık ifadesi tamamlanan Buldağ, tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkeme, Buldağ’ın tutuklanmasına karar verdi.

WhatsApp grubu kurduğu gerekçesiyle evi basıldı

Evrensel’den Meltem Akyol’un haberine göre, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) öğrencisi Beyza Buldağ, Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenlerinin “kayyum rektör” Melih Bulu’ya karşı yürüttüğü protestolarla ilgili İzmir Buca ilçesinde bulunan evine yapılan baskınla gözaltına alındı. Sosyalist Devrimci Gençlik (SDG) İstanbul İl Gençlik Örgütü üyesi Beyza Buldağ’ın bilgisayarına ve telefonuna el konuldu.

SDG’nin Twitter hesabından yapılan paylaşımda “İstanbul il gençlik örgütü üyemiz Beyza Buldağ’ın evi Boğaziçi protestolarıyla ilgili WhatsApp grubu kurduğu gerekçesiyle basıldı, arkadaşımız gözaltına alındı. Arkadaşımızın nerde olduğunu açıklayın, derhâl Beyza’yı serbest bırakın!” denildi.

Boğaziçi Protestolarında Beyza Buldağ Tutuklandı! Beyza Buldağ Kimdir?

Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’nde savcılık sorgusuna alınan Beyza Buldağ’ın, Boğaziçi Dayanışması (@boundayanisma) hesabını yönettiği iddia edildi.

Buldağ’a Boğaziçi Üniversitesi Öğrencilerinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hitaben yazdığı “12. Cumhurbaşkanına açık mektup” sebebiyle “Cumhurbaşkanına hararet”, hesaptan yapılan diğer paylaşımlar nedeniyle ise “halkı kin, nefret, düşmanlığa tahrik” suçlamalarını yöneltildi.

Avukat Özgür Urfa suçlamalara dayanak olarak ise @boundayanisma hesabının kurtarma telefonu olarak verilen numaranın sonunun 12 ile bitmesi olduğunu söyledi.

Avukat Urfa sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Hesabın kurtarma telefon numarasının son iki hanesi 12 ile bittiği gerekçe gösterilip Beyza’nın da telefon numarasının 12 ile bitiyor olması dışında dosyada hiçbir tespit bulunmuyor” diye yazdı.

Savcılık ifadesi tamamlanan Buldağ, tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkeme, Buldağ’ı tutukladı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.