Boğazda tarihi yalıya çarpan gemi 206 milyon TL tazminat ödeyebilir

2018 yılında gerçekleşen İstanbul boğazındaki gemi kazasında, Beykoz’da bulunan tarihi bir yalı harabeye dönmüştü. Yalının avukatlarının açtığı davada mahkeme süreci devam ederken, davacıya ödenecek tazminat tutarının en fazla 206 milyon 103 bin 865 TL olduğu kararı açıklandı.


Boğazda tarihi yalıya çarpan gemi 206 milyon TL tazminat ödeyebilir

İstanbul boğazında geçtiğimiz yıl çok talihsiz bir olay yaşanmış ve yabancı uyruklu bir gemi Beykoz’da bulunan tarihi bir yalıya çarpmıştı. Geminin çarptığı yalı halen harabe halinde duruyor. Yalı sahibinin açtığı tazminat davasında, davacıya ödenecek en üst miktar mahkeme tarafından açıklandı. Mahkemenin kararına göre yalı sahibine ödenecek miktar 206 milyon 103 bin 865 TL’yi geçmeyecek.

PARA BANKA HESABINDA HAZIR BEKLETİLECEK

2018 yılının Eylül ayında Beykoz’da bulunan tarihi yalıya çarpan Vitaspirit isimli geminin sahibi Dyssey Navigation Co.’nun avukatları da mahkeme salonunda hazır bulunuyordu. Beykoz’da harabeye dönen yalının sahipleri de mahkeme salonunda hazır olarak bulunuyordu. Mahkeme, bilirkişi raporunu inceledikten hemen sonra ödenecek üst miktarı belirledi. Açıklanan raporda 206 milyon 103 bin 865 TL’nin banka hesabından hazır bekletilmesi isteniyor.

KARARA GÖRE TAHSİL EDİLECEK

Mahkemenin olayı inceleme süreci halen devam ediyor ve konu ile ilgili olarak halen karara varılmadı. Geminin kasti olarak yalıya çarpmadığı göz önünde bulundurularak halen soruşturma devam ediyor. Karar verildikten sonra ise bankada bulunan 206 milyon 103 bin 865 TL içerisinden, davacıya ödenmesi gereken miktar tahsil edilecek. Bahsi geçen mevla ise mahkemenin belirleyeceği bir banka hesabında tutulacak.

Yazar: Aykut Bilir

Aykut Bilir
Aykut Bilir, 1981 senesinde Manisa'da dünyaya geldi. Bilir, eğitim hayatını Boğaziçi Üniversitesi'nde tamamlamıştır. Üniversite yıllarının ardından çeşitli mecralarda yazıları yayınlanan Aykut Bilir, günümüzde internet gazeteciliğine yönelik görsel ve yazılı materyaller içeren haberler yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.