Bodrum’da orman yangını mahallelere ulaştı! Belediye vatandaşlara çağrı yapıyor…

Son dakika… Muğla’nın Bodrum ve Milas ilçelerinde çıkan yangınlar makilik alanda yayılmaya devam ediyor. Alevler İçmeler Mahallesi’nde tersaneler ve otellerin bulunduğu bölgeye ve 60 haneli Gökpınar Mahallesi’ne ulaştı. Bölgeden gelen son haberlere göre; alevler 85 haneli Mazı Mahallesi ve Armutçuk mevkiine de yayıldı. Yangın sebebiyle iki mahalle büyük oranda tahliye edildi. Bodrum Belediye Başkan Ahmet Aras, “Herkesin çok dikkatli olması gerekir. Burada nefes almakta zorlanıyoruz” ifadelerini kullandı. Öte yandan Bodrum’a bağlı Umurca Mahallesi’ndeki yangın 10 saat sonra kontrol altına alındı. Alevlerin 50 hektarlık alana zarar verdiği öğrenildi.
Takip et
Bodrum’da orman yangını mahallelere ulaştı! Belediye vatandaşlara çağrı yapıyor…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Muğla’nın Bodrum ve Milas ilçelerinde başlayan yangınlar, birçok mahalleye sirayet etmiş vaziyette… Bölgede beş yıldızlı otellerin yanı sıra bazı mahalleler tahliye edildi.

Yangının etkisini artırması üstüne beton firmalarına ait 30 mikser ile 5 polis TOMA’sı da söndürme çalışmalarına destek olurken vatandaşlar da yangın söndürme tüpleriyle müdahale etti.

Kamuya ait lojmanlara ve yerleşim yerlerine 5 metreye kadar yaklaşan yangında vatandaşlar yangın tüpleri ve kovalar ile seferber oldu. Vatandaşlar yangın bölgesine su ayran ve yiyecek getirerek ekiplerin ihtiyaçlarını karşılamak için birbirleriyle yarıştı.

Yoğun duman da çalışmaları zorlaştırdı. Dumandan etkilenen iki itfaiye eri ve iki beton mikseri sürücüsüne bölgede hazır bekletilen ambulansta ayakta müdahale edildi.

Bodrum’da orman yangını mahallelere ulaştı! Belediye vatandaşlara çağrı yapıyor…

BAŞKAN ARAS: “BUGÜN İYİCE KONTROL ALINMIŞ OLACAK”

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, sabah saatlerinde Twitter hesabından bir video yayınladı ve Bodrum’daki yangınla alakalı son gelişmeleri aktardı.

Aras şu ifadeleri kullandı:

“Yangının başladığından 19 saat sonra tekrar aynı bölgedeyiz. Yangın buradan İçmeler tarafına yayılmıştı. Yangın geç saatlerde kontrol altına alındı. Sabah yaptığımız denetlemelerde burada tekrardan bir alevlenme gördük. Müdahaleyi yapmak için buraya geldik. Arkadaşlar müdahaleleri yapıyorlar. Söndürmeye başladılar. Kontrol edilebilir özellikte şu anda, oldukça fazla değil. Bayır bölgesindeki yangına da müdahale etmeye çalıştık fakat o kadar çok yayıldı ki birden bire oradan Gökpınar, Gökpınar üstünden Yukarı Mazı ve Gökbel ve Milas tarafında Beyciler bölgesine yayıldı. Fakat bütün gece biz bölgedeydik. Özellikle Yukarı Mazı ile tahliyeye başladık. Aşağı Mazı’da, İnce Yalı, Taşlı Yalı’da tahliyeleri gerçekleştirdik. 20’ye yakın tekne geldi, 1100’e yakın insanımızı tekneye bindirerek tahliye ettik. Şu anda o bölgede yangın devam ediyor. Bugün itibariyle helikopterler çalışmalarını tamamladığında yangın iyice kontrol altına alınmış olacak.”

Bodrum’da orman yangını mahallelere ulaştı! Belediye vatandaşlara çağrı yapıyor…

“MAZI VE ÇÖKERTME TEHDİT ALTINDA”

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Twitter’daki hesabı üstünden yaptığı paylaşımda, Yukarı Mazı’nın tahliye edilmeye başlandığını belirtmişti. Buradaki yurttaşların, Aşağı Mazı’ya gönderileceğini dile getiren Başkan Aras, “Bodrum’dan teknelerimizi organize ettik, vatandaşlarımızı tahliye etmek istiyoruz” demişti

Ekiplerin yangına müdahalesinin sürdüğünü anlatan Aras, Mazı, Çökertme ve Armutçuk mahallelerinin tehdit altında olduğunu belirtti, “Herkesin çok dikkatli olması gerekir. Burada nefes almakta zorlanıyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

ALEVLER MAZI’YA DA ULAŞTI

Sabaha karşı 2.30 sularında bölgeden gelen haberlere göre; Milas’ın kırsal Beyciler Mahallesi’ndeki kızılçam ağaçlarıyla çevrili ormanlık alanda çıkan yangın, rüzgarın da etkisiyle Bodrum’a bağlı 60 hanenin bulunduğu Gökpınar Mahallesi ile 85 haneli Mazı Mahallesi ve Armutçuk mevkiine ulaştı.

Yangın sebebiyle iki mahallenin büyük kısmı tahliye edilirken, alevlere çok sayıda ekip müdahalede bulunuyor. Çevredekilerin de destek verdiği söndürme çalışmaları sürüyor.

UMURCA’DAN SEVİNDİREN HABER

Öte yandan Bodrum’a bağlı Umurca ve Kumbahçe mahallelerinde ile İçmeler yolu güzergâhındaki makilik alanda çıkan yangın, ekiplerin yoğun uğraşları neticesi yerleşim yerlerine sıçramadan kontrol altına alındı.

Ortalama 10 saatte kontrol altına alınan yangında 50 hektar makilik ve ormanlık alanın zarar gördüğü öğrenildi.

BAŞKAN ARAS’TAN ‘MECBURI OLMADIKÇA TRAFİĞE ÇIKMAYIN’ ÇAĞRISI

Bodrum Belediye Başkanı Aras, dün akşam saatlerinde yaptığı yazılı açıklamada, itfaiye ekiplerinin trafikte yollara takılmaması ve hızlı bir biçimde yangına acil mücadele vermesi için vatandaşlardan mecburi olmadıkça araçları ile trafiğe çıkmamasını istemişti.

Bodrum’da orman yangını mahallelere ulaştı! Belediye vatandaşlara çağrı yapıyor…

‘KRİZ MASASI YARATILDI’

Başkan Aras, “Bodrum Belediyesi İtfaiye ekipleri ile Orman Bölge Müdürlüğü’ne ait helikopter, yangına havadan karadan müdahaleye devam ediyor. Bodrum Belediyesi’nde kriz masası yaratıldı. Bütün imkanlarını seferber ederek yangın söndürme çalışmalarına müdahale ediliyor” diyerek konuştu.

Başkan Aras, öte yandan sosyal medya üstünden “Yangın söndürme çalışmalarımız havadan ve karadan sürüyor. Belediye araçlarımız, tahliyeye gerek duyulması olasılığına karşı İçmeler’de hazır halde bekliyor. Tekrar hatırlatmak istiyorum; acil vaziyetler dışında lütfen trafiğe çıkmayalım” diyerek hatırlatma yaptı.

GÜVERCİNLİK’TEKİ YANGIN DÜN KONTROL ALTINA ALINMIŞTI

Muğla’nın Milas ilçesi Meşelik Mahallesi’nde dün çıkan ve rüzgarın da etkisiyle Bodrum’un Güvercinlik Mahallesi’ne sıçrayan yangın kontrol altına alınmıştı. Havadan ve karadan soğutma çalışmalarının yapıldığı yangında, ilk belirlemelere göre 80 hektarlık alan zarar gördü.

Bodrum’da orman yangını mahallelere ulaştı! Belediye vatandaşlara çağrı yapıyor…

Muğla’nın Milas ilçesinde çıkan orman yangınında zarar gören ormanlık alan havadan görüntülendi.

Bodrum’da orman yangını mahallelere ulaştı! Belediye vatandaşlara çağrı yapıyor…

Canlı Borsa – Altın Fiyatları – Döviz Kurları için Bigpara

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.