Bodrum’da Myndos Antik Kenti’nde kaçak inşaat için suç duyurusu!

Bodrum'da 3 bin yıllık Myndos Antik Kenti'nde kıyının taş ve betonla doldurulması olayıyla ilgili gelişme yaşandı. Çevreciler, kıyı bandı kanuna aykırı faaliyetlerle kaçak inşaat çalışmaları yürütüldüğü iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Gümüşlük Mahallesi’nde 1’inci Derece Arkeolojik SİT alanı içinde kalan sahil kıyısında, iddiaya göre, bölgedeki bir arazi sahibi tarafından taş ve beton dökülerek inşaat çalışması başlatıldı. Olaya tepki gösteren mahalle halkı, Bodrum Belediyesi ekiplerine haber verdi. Sahilde inceleme yapan zabıta ekipleri, inşaatı mühürledi.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na, kanunlara aykırı yapılan işlemlerin kaldırılması için dilekçe ilettiklerini söyledi. Başkan Aras, “Gelecek cevabın sonrasında gerekeni yapacağız. Bu alanda Anıtlar Kurulu’nun aykırı bulacağı uygunsuz eklentiler kaldırılacak” şeklinde konuştu.

‘KIYI ÇİZGİSİ YOK EDİLMEYE ÇALIŞILDI, İMİTASYON ESER ÜRETMEYE ÇALIŞTI’

Arkeolojik sit alanının tahrip edilmemesini isteyen Gümüşlük sakinlerinin şikayet dilekçesinde ise, arazi içinde yıkım kararı bulunan kazı evinde yasaya aykırı inşaat faaliyetleri yürütüldüğü öne sürüldü. Çevrecilerin avukatı Akın Bal, “Birinci derece arkeolojik SİT alanına izinsiz hiçbir inşaat işlemi yapılamaz. İş insanı V.B., denizdeki taşları çıkartarak arkeolojik değerdeki taşlardan yeni duvar yaratıp, kıyı çizgisini yok etmeye çalıştığı gibi, temeli olmayan yerlere eski taşlarla temel yaratmaya çalışıp eski görünümlü imitasyon eser yapmaya çaba sarf ediyor” diyerek konuştu.

Bodrum’da Myndos Antik Kenti’nde kaçak inşaat için suç duyurusu!

‘MÜHÜRLENDİ FAKAT DEVAM EDİLDİ’

Gümüşlük Çevre Koruma Derneği Başkanı İbrahim Hakkı Zırh, “İş insanı V.B., birinci derece SİT alanı olan araziyi aldıktan hemen sonra antik kent kalıntıları içinde yol yapmaya başladı. Bodrum Belediyesi tarafından durdurulan, mühürlenen ve yıkım kararı çıkarılan çalışma, hemen ardından yıkılmadığı gibi devam ettiriliyor. V.B., 2020 senesi başında önce limanın içindeki antik kent kalıntıları üstünde yürüyüş yoluna inşaat başlattı, demirler döşendi, molozlar döküldü, beton dökme aşamasına gelindi, belediye gene mühürledi, ancak gene durmadılar. Ardından ise daha da korkunç bir tahribat ile adeta tahribatın kanunlara uygunluğunu kanıtlamak istercesine, antik liman kalıntılarındaki orijinal taşları alıp arazi içerisine yerleştirerek burada 1950 öncesi bir yapı varmış gibi gösterdi” şeklinde konuştu.

GÜMÜŞLÜK SAKİNLERİNDEN SUÇ DUYURUSU

Gümüşlük sakinleri ve çevreciler, birinci derece arkeolojik SİT alanı olarak tescilli Myndos Antik Şehri sınırları içerisindeki taşınmazda, kıyı bandı yasaya aykırı faaliyetler ile kaçak inşaat çalışmalar yürütüldüğünü öne sürerek savcılığa suç duyurusunda bulundu. Bodrum Cumhuriyet Savcılığı’na verilen dilekçe, Karakaya Mahallesi’ndeki taşınmazın Ankaralı iş insanı V.B.’ye ait olduğu, V.B.’nin birinci derece arkeolojik sit alanında yer verilen taşınmaz üstünde kıyı niteliğinde olan ve yapılaşma bulunmayan bölgeyi tel örgüler ve çitlerle kapatarak herkese açık olan kıyıyı kendi özel kullanımına almak istediği iddia edildi.

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı