Bodrum ve Antalya’da lahmacun fiyatları el yakıyor!

Bodrum ve Antalya gibi tatil beldelerinde 150-200 TL gibi fahiş fiyatla satılan lahmacun, gastronomi kenti Gaziantep’te ise 10 TL’ye satılıyor. Fahiş fiyatlara tepki gösteren Gaziantepli lahmacun ustaları turizm beldelerinde satılan lahmacun fiyatlarının abartılı olduğunu belirtiyor
Takip et
Bodrum ve Antalya’da lahmacun fiyatları el yakıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Gastronomi kenti Gaziantep’te lahmacun 10 TL’ye satılırken, Bodrum ve Antalya gibi tatil yerlerinde bu fiyat 150-200 TL kadar çıkıyor. Tatil sezonunun da açılmasıyla beraber turistlerin yoğunluk yarattığı Bodrum, Antalya gibi tatil beldelerindeki yeme-içme fiyatlarındaki artış tepkilere yol açıyor. Gaziantepli lahmacun ustaları lahmacunun fiyatının tatil beldelerinde abartıldığını söylüyor.

30 senedir lahmacun ustası olan Mehmet Şebci yarım metre lahmacunu 10 TL’ye verdiklerini söyleyerek, “Bodrum ve Antalya’da biz fiyatların abartıldığını düşünüyoruz. Burası Gaziantep gastronominin baş şehridir. Yarım metrenin üstünde lahmacun yapıp 10 TL’ye satıyoruz ve helalinden de kazanıyoruz” şeklinde konuştu.

Bodrum ve Antalya’da lahmacun fiyatları el yakıyor!

“ANTALYA’DAKİ, BODRUM’DAKİ FİYATLAR ABARTILI”

Antalya ve Bodrum’daki fiyatların abartılı olduğunu ifade eden Şebci, “Antalya’daki, Bodrum’daki turistlere uygulanan fiyatların abartılı olduğunu düşünüyoruz. Yani insanoğlu hakkından fazlasını almamalıdır. Daha kanaatkar olmaları gerektiğini düşünüyoruz. Ama kazancın helal olması ve hakkaniyetli olmasından yanayız. Ortalama aynı maliyetlerde çalışmamıza karşın bizim 5 katımıza 10 katımıza satıyorlar. Biz bu kazançların makul kazançlar olmadığını ve turizme zarar vereceğini düşünüyoruz. Tüm meslekteki arkadaşlarımızı helal kazanmaya, orantılı kar marjlarıyla çalışmaya davet ediyoruz” dedi.

Bodrum ve Antalya’da lahmacun fiyatları el yakıyor!

Lahmacun ustası Mehmet Şebci, “En iyi lahmacun yalnızca bir ürünle sınırlandırılmaz. Bir zincirin halkaları gibidir. Doğru et, sebze, orantı, hamur, iyi pişirme ve hızlı sunum. Gevrek lahmacun ince olması mühimdir. Yani birçok faktör var. Bir zincirin 10 halkası var ve 10 halkasının da doğru halka olması gerekiyor. Bunları bir araya getirirseniz doğru ürünü yakalarsınız. Gerçek lahmacun koyun kaburgasıyla, döş dediğimizden kaburga etiyle yapılır. En lezzetli kıyma erkek koyun etinin kaburgasından çıkar. Bunu kullanırsınız. Doğru sebzelerle birkaç çeşit biberi, acı, tatlı, kırmızı ve yeşil biberi harmanladığınızda ve Antep lahmacununa sarımsak koyduğunuzda, fırında ince pişirip tabanının güzelce taş fırında pişirdiğinizde 10 üzerinden 10 lahmacun elde edersiniz. Doğru malzeme doğru işçilik. Biz tüm meslekteki arkadaşlarımıza saygı duyuyoruz” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.