adplus-dvertising

Bob Menendez: Türkiye NATO’nun güvenliğini tehlikeye atıyor

Hem Yunan hem de Ermeni lobisiyle içli dışlı olan Bob Menendez, Türkiye’nin Rusya ile yakınlaşmasına dikkat çekerken, bu durumun NATO’nun güvenliğini tehdit ettiğini öne sürdü.
Takip et
Bob Menendez: Türkiye NATO’nun güvenliğini tehlikeye atıyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye karşıtı tavrıyla tanınan ABD’li senatör aynı zamanda Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez, Türkiye’yi, Rusya’dan ikinci parti S-400 sistemi almamasını istedi. Menendez, “Türkiye’nin daha fazla Rus S-400 füze savunma sistemi satın almayı düşündüğüne dair haberleri okudukça endişe duyuyorum. Eğer bu teslimat gerçekleşirse, ABD yaptırımlarının bir başka açık ihlali olacak” dedi.

“NATO’YA BAĞLILIĞINI GÖSTERME FIRSATI VAR”

Menendez, Rusya, Ukrayna’yı vahşi ve yasadışı işgaline devam ederken, Türkiye’nin Vladimir Putin gibi bir savaş suçlusu ile herhangi bir askeri işbirliğini tamamen reddederek NATO’ya ve bölgesel barış ve güvenliğe bağlılığını açıkça gösterme sorumluluğu ve fırsatı var” dedi.

Türkiye karşıtı açıklamalarını sürdüren Menendez, Yunanistan ile yaşanan krize değinirken, Türkiye’nin, Yunanistan’ın hava sahasında “düşmanca ihlallerde” bulunduğunu öne sürdü.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği için katılım sürecinde Türkiye’nin rotasını değiştireceğini ve bölgedeki yapıcı ortak olarak savunma ittifakına karşı sorumluluklarını yerine getireceğini umduğunu söyledi.

“TÜRKİYE’NİN TAVRI NATO’YU TEHLİKEYE ATIYOR”

Menendez, Türkiye konusunda “ABD’nin net olması gerektiğini” savunurken, “Türkiye’nin Rusya ve özellikle Rus savunma sektörüyle bağlarını genişletilmesi, NATO müttefiklerimizin ve Avrupa’daki ortaklarımızın güvenliğini daha da tehlikeye atacak ciddi bir hata olur” dedi.

Menendez, daha önce de Türkiye’ye F-16 satışını engellemek için ABD’de yaptığı lobi çalışmaları ve açıklamalarıyla gündeme gelmiş, sık sık Biden yönetimine Türkiye konusunda uyarılarda bulunmuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.