adplus-dvertising

BM’nin 77’nci Genel Kurul Başkanı Macar diplomat Csaba Körösi oldu

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nun 77’nci dönem başkanlığına 2010-2014 senelerinde Macaristan’ın eski BM Daimi Temsilcisi olan Csaba Körösi seçildi.
Takip et
BM’nin 77’nci Genel Kurul Başkanı Macar diplomat Csaba Körösi oldu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Kurul Başkanlık seçimi ABD’nin New York şehrindeki BM Genel Kurulu’nda yerel saatle 10.00’da yapıldı. BM mensubu 193 ülkenin temsil edildiği BM Genel Kurulunun 77. dönem başkanı 2010-2014 senelerinde Macaristan’ın eski BM Daimi Temsilcisi olan Csaba Körösi seçildi.

BM’nin 77’nci Genel Kurul Başkanı Macar diplomat Csaba Körösi oldu

Seçimin sonrasında BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve BM 76. Genel Kurul Başkanı Abdulla Shahid da dahil olmak üzere BM Temsilcileri Körösi’yi tebrik etti. BM Genel Kurulu’nun 77. oturumun eylül ayında başlaması bekleniyor. Körösi’nin görev süresi ise Eylül 2023’de sona erecek.

“77. oturum çok taraflılığı tekrardan ayarlama ve küresel işbirliğinin temellerini kuvvetlendirmek ismine bir dönüşüm yaratabilir”

BM Genel Sekreteri Guterres yaptığı yazılı açıklamada, “77. Genel Kurulun Başkanı Seçilen Csaba Körösi’yi tebrik ediyor ve 76’ıncı Genel Kuruldaki olağanüstü liderliği için Abdulla Shadid’i takdir ediyorum” ifadelerini kullanarak, “Dünyada tehlikelerle karşı karşıyayız. Ukrayna’daki savaştan, bütün boyutlarıyla iklim krizinin derinleşen etkilerine, Covid-19 pandemisinden, artan insani ihtiyaçlara, açlığa ve fakirliğe kadar önümüzdeki aylar çok taraflı sistemi test edecek. Genel Kurul, çözümler sunmaya bakıyor. Daha iyi, daha barışçıl bir dünya vaadini yerine getirebilir, sürdürülebilir kalkınma için 2030 gündeminin vaadine bağlı kalabiliriz. 77. oturum çok taraflılığı tekrardan ayarlama ve küresel işbirliğinin temellerini kuvvetlendirmek ismine bir dönüşüm yaratabilir” şeklinde konuştu.

BM’nin 77’nci Genel Kurul Başkanı Macar diplomat Csaba Körösi oldu

Guterres, “Körösi’nin başkanlığının, dayanışma, sürdürülebilirlik ve bilim yoluyla çözümler konusuna odaklanmasını memnuniyetle karşılıyorum ve çalışma yelpazemizde ilerlememize yardımcı olacağına güveniyorum. Sürdürülebilir çözümler arayışında, ortak hedeflerimizin peşinde koşarken, ortak değerlerimizi savunmak için onunla beraber çalışmayı heyecanla bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Ekibim ve ben 77. oturuma problemsiz bir geçiş temin etmek için önümüzdeki aylarda onu desteklemeye hazırız”
BM 76. Genel Kurul Başkanı Shahid ise yaptığı yazılı açıklamada, “Bugün Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 77. Genel Kurulu Başkanı olarak seçilen Sayın Csaba Körösi’yi kutluyorum” şeklinde konuştu.

Shadid, “Körösi, ülkesine diplomat olarak hizmet ettiği neredeyse 40 senelik bir bilgi birikimi ve deneyimi beraberinde getiriyor. Birçoğunuz Körösi’yi New York’ta Macaristan Daimi Temsilcisi olarak görev yaptığı dönemden zaten tanıyorsunuz. Bu süre zarfında, 2030 gündemini başlatan ve dürdürülebilir kalkınma hedeflerini tespit eden hükümetler arası sürece eş başkanlık etti. Sayın Körösi’nin 77. oturum için vizyonu, dayanışma, sürdürülebilirlik ve bilim yoluyla çözümler. Hem burada, hem de dünya çapındaki geniş tecrübesiyle, Genel Kurul’un bir sonraki oturumda emin ellerde olacağına eminim. Körösi, eylül ayında göreve başlamaya hazırlanırken, ekibim ve ben 77. oturuma problemsiz bir geçiş temin etmek için önümüzdeki aylarda onu desteklemeye hazırız.” İfadelerini kullandı.

BM’nin 77’nci Genel Kurul Başkanı Macar diplomat Csaba Körösi oldu

“Hepimiz sizinle çalışmayı heyecanla bekliyoruz”

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas Greenfield yaptığı açıklamada, “77. Dönem Başkanı seçilen Csaba Körösi’yi içtenlikle tebrik ediyorum. Hepimiz sizinle çalışmayı heyecanla bekliyoruz” şeklinde konuştu.

“Kuvvetli liderliğini dört gözle bekliyorum”

Çin’in BM Daimi Temsilcisi Zhang Yun ise, “Csaba Körösi’yi 77’nci Genel Kurul Başkanı seçildiği için tebrik ediyorum. BM’nin merkezi rolü ile çok taraflılık yoluyla günümüzün küresel zorluklarını ele almadaki kuvvetli liderliğini dört gözle bekliyorum” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.