BMGK’ya Sunulan Türkiye Karşıtı Teklifi Rusya Veto Etti

ABD'nin BMGK'ya sunduğu Barış Pınarı Harekatı'nı durdurulsun teklifini, Rusya veto etti. Rusya'nın vetosu ile karar çıkmadı.

ABD, BMGK’ya Türkiye’nin Suriye’ye askeri harekatını “durdurması” ve güvenlik kaygılarını “diplomatik yollarla” çözmesi çağrısı gerçekleştiren bir açıklama teklifi yaptı. Rusya, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna dönük Barış Pınarı Harekatı’nı durdurması çağrısının olduğu ortak açıklama yapmaya izin vermedi.


“DEAŞ İLE MÜCADELEYE ZARAR VERİR”

AA muhabirinin elde ettiği ABD’nin hazırladığı ve BMGK üyeleriyle paylaştığı taslak metinde, “Türkiye’nin askeri operasyonundan ve sebep olacağı insani ve güvenlik açısından endişe duyulduğu” ve bunun “DEAŞ ile mücadelede kaydedilen önemli ilerlemeye zarar verebileceği” iddia ediliyordu.

“SORUN ASKERİ YOLLARLA ÇÖZÜLEMEZ”

Suriyeli mültecilerin evlerine “güvenli, gönüllü onurlu ve uluslararası insani hukuk kapsamında” dönmesi gerektiği bildirilen taslak metinde bütün taraflara, sivillerin korunması ve “engelsiz, güvenli ve sürdürülebilir” insani erişim sağlaması çağrısı bulunuyor. Suriye’nin “egemenliği, bağımsızlığı, birliği ve toprak bütünlüğü” vurgusu gerçekleştirilen metinde Suriye’deki krizin askeri yollarla değil BMGK’nin 2254 sayılı kararının uygulanması ile çözülebileceği bildiriliyor.

ABD’nin teklif ettiği ortak açıklama metninin dün teklif ettiği metinden farklı olması ise dikkat çekti. Dünkü taslakta Türkiye’ye “Barış Pınarı Harekatı”nı durdurması çağrısı bulunmazken, bugün böyle bir çağrı yapıldı.

15 DEVLETİN KABUL ETMESİ GEREK

Ayrıca ilk metinde Türkiye’nin güvenlik kaygılarının “meşru” olduğu kaydedilirken, değişiklik yapılan metinde “meşru” kelimesi bulunmadı. BMGK’nın ortak bir açıklama yayınlayabilmesi için 15 üye devletin oy birliğiyle karar vermesi lazım.


Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı