adplus-dvertising

BM’den İspanya-Fas sınırında ölen göçmenler için soruşturma çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM), 24 Haziran’da İspanya’nın Kuzey Afrika’daki toprağı olan Melilla şehrine geçmeye çalıştıkları esnada yaşamını yitiren 37 göçmen için hızlı bir soruşturma yapılması çağrısında bulunurken, “Fas ve İspanya hükümetine ölümlerle alakalı hızlı, bağımsız ve şeffaf bir soruşturma yürütme ve sorumluluk alma çağrısında bulunuyoruz” şeklinde konuştu.
Takip et
BM’den İspanya-Fas sınırında ölen göçmenler için soruşturma çağrısı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Birleşmiş Milletler Bütün Göçmen İşçiler ve Aile Fertlerinin Haklarının Korunması Komitesi (CMW), 24 Haziran’da İspanya’nın Kuzey Afrika’daki toprağı olan ve özerk il statüsünde bulunan Melilla’ya Fas sınırından meydana gelen göçmen akınında yaşamını yitiren 37 kişi hakkında hızlı bir soruşturma yapılması çağrısında bulundu.

Konuyla alakalı basın açıklaması yapan komite, “İnsan hakkı olarak daha iyi hayat şartlarına ulaşmak için sınırdan geçmeye çalışan göçmenlerin yaşamını yitirmesi karşısında dehşete düştük. Bu trajedi ile alakalı derin endişe ve üzüntümüzü ifade etmek istiyoruz. Bütün devletlere göçmenlerin zalimce, insanlık dışı yahut aşağılayıcı herhangi bir muamele yahut cezaya tabi tutulmayacağını hatırlatmak istiyoruz. Öte Yandan devletlerin sınırlarında geçerli olan politika ve uygulamalar, bütün insan hakları yükümlülüklerine uygun olmalıdır. Hükümetler, her türlü koşulda göçmenlerin hayat, haysiyet, güvenlik ve fiziksel bütünlük haklarını güvence altına almalıdır” ifadelerini kullandı.

“Şeffaf bir soruşturma yürütülmeli”

Yetkili makamları sorumluluk almaya davet eden komite, “Bu belirsiz vaziyet esnasında yaralanan göçmenler ve güvenlik kuvvetleri için de üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Yaşamını kaybeden göçmenlerin ailelerine başsağlığı diliyor ve acılarını paylaşıyoruz. Sınır politikalarında insan hakları temelli bir yaklaşım olsaydı bu trajedi önlenebilirdi. Fas ve İspanya hükümetine ölümlerle alakalı hızlı, bağımsız ve şeffaf bir soruşturma yürütme ve sorumluluk alma çağrısında bulunuyoruz. Bütün mağdurların ve ailelerinin adalete erişimini temin etmek için önlemler alınmalıdır. Yetkili makamlar, insan hakları ihlalleri için tazminat ödemelidir. Öte Yandan Fas Hükümeti, cansız bedenleri korumak, kimlik teşhisi yapmak, ailelerini bilgilendirmek ve cansız bedenlerin nakli için lüzumlu desteği temin etmekle yükümlüdür. Elbette yaralılar için de tıbbi destek verilmelidir” açıklamasında bulundu.

Ne olmuştu

Yerel hükümetten 24 Haziran’da yapılan açıklamada, 400’den fazla göçmenin yerel saatle 08.40’ta sınırdaki tel örgülere akın ettiği, en az 130 göçmenin sınırı aşmayı başardığı ifade edilmişti. Göçmenlerin Fas sınırında bulunan ve Çin mahallesi olarak isimlendirilen bölgedeki kontrol noktasının giriş kapısını kırdığı, dikenli ter örgüden atlayarak Melilla’ya girdiği vurgulanmıştı. Göçmen akınının “organize edilmiş bir olay” olduğu, birçoğunun Fas sınır görevlilerinin geçişi engellemeye yönelik 2 saat süren müdahalesine karşın İspanya topraklarına girebildiği kaydedilmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.