adplus-dvertising

BM, Rusya-Ukrayna arasındaki ateşkes için Türkiye’den umutlu

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths, yakın gelecekte Rusya ve Ukrayna arasında bir ateşkes görünmediğini, muhtemel bir ateşkes umudu için gelecek hafta Türkiye’ye gideceğini açıkladı.
Takip et
BM, Rusya-Ukrayna arasındaki ateşkes için Türkiye’den umutlu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths, ABD’nin New York şehrinde bulunan BM Genel Merkezi’nde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Çaresiz sivillerin güç vaziyetteki bölgelerden tahliye edilebilmesi ve çok ihtiyaç duyulan yardımı sağlayabilmesi için Ukrayna’da yerel ateşkes düzenleme girişimleri gerektiğinin altını çizen Griffiths, “Açıkçası, Rusya tarafında henüz insani bir ateşkese sahip değiliz. Bununla alakalı birçok detaya girdim ve bu tekliflerin detayları hakkında bana geri döneceklerine söz vermeye devam ettiler” şeklinde konuştu.

“Türkiye kıymetli ve yararlı bir ev sahibi”

Ukrayna’daki Ukrayna ve Rus kuvvetleri arasında insani ateşkesin şu anda ufukta olmadığını, fakat birkaç hafta içinde mümkün olabileceğini belirten Griffiths, barış sağlanması konusunda Türkiye’den umutlu olduğunu ifade etti. Griffiths, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve öbür yetkililerle Ukrayna ve Rusya arasında insani müzakerelere ev sahipliği yapma umutlarını görüşmek üzere bu hafta Türkiye’ye gideceğim” şeklinde konuştu.

Griffiths, Türkiye’nin barışa giden yolda başarılı olduğunu söyleyerek, “Türkiye, her iki tarafa da bu görüşmeler için gerçekten kıymetli ve yararlı bir ev sahibi olarak kendini sunabildi” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.