adplus-dvertising

BM İnsan Hakları Konseyine Rusya’nın yerine Çekya seçildi!

Çekya, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda 157 üyenin oyunu alarak üyeliği askıya alınan Rusya’nın yerine BM İnsan Hakları Konseyine seçildi.
Takip et
BM İnsan Hakları Konseyine Rusya’nın yerine Çekya seçildi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Çekya, Ukrayna’ya saldırıları ardından üyeliği askıya alınan Rusya’nın yerine Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyine seçildi. Çekya, BM Genel Kurulu’nda yapılan oylamada 157 üyenin oyunu alırken, 23 ülke ise çekimser kaldı. Çekya’nın görev süresi bugün başlıyor ve 31 Aralık 2023’te sona erecek. BM İnsan Hakları Konseyi, Rusya’nın Ukrayna’da insan haklarını ihlal etmesi sebebiyle perşembe günü özel oturumla toplanacak.

“İNSAN HAKLARININ KORUNMASI HÜKÜMETİMİZİN ÖNCELİĞİDİR”
Çekya Dışişleri Bakanı Jan Lipavsky yaptığı açıklamada, “Çekya’nın BM İnsan Hakları Konseyine seçilmesinden dolayı çok memnunum. BM mensup ülkelerine güvenleri için teşekkür ederim. Perşembe günü Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığı ile alakalı bir toplantı bizi bekliyor. İnsan haklarının korunması hükümetimizin önceliğidir” şeklinde konuştu.
BM İnsan Hakları Konseyi, 47 ülke tarafından oluşan ve dünya genelinde insan haklarını geliştirmeyi ve korumayı amaçlayan Cenevre merkezli BM organı olarak bilinirken, yasal olarak bağlayıcı kararlar alamamakla beraber soruşturma komisyonlarının kurulmasını onaylayabiliyor ve alınan kararlar mühim bir siyasi mesaj olarak yorumlanıyor.
BM İnsan Hakları Konseyi, geçtiğimiz mart ayı başlarında Rusya’nın Ukrayna’daki savaş suçlarını incelemek için bir komisyon kurmuştu.

RUSYA’NIN ÜYELİĞİ 7 NİSAN’DA ASKIYA ALINMIŞTI
BM Genel Kurulunda, Rusya’nın İnsan Hakları Konseyi üyeliğinin askıya alınması için 7 Nisan’da yapılan oylamada, 175 ülkeden 93’ünün “evet” oyu kullanması neticesi Rusya’nın İnsan Hakları Konseyi’ndeki üyeliği askıya alınmıştı. Oylamada, 24 ülke “hayır”, 58 ülke ise “çekimser” oy kullanmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.