adplus-dvertising

BM Güvenlik Konseyi’nin 5 yeni geçici üyesi belli oldu

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin 5 geçici üyesini belirlemek için BM Genel Kurulu’nda yapılan seçimde Ekvador, Japonya, Malta, Mozambik ve İsviçre, Konsey’in yeni mensupları oldu. İsviçre tarihinde ilk defa BM Güvenlik Konseyi’ndeki 15 ülke arasında yer aldı.
Takip et
BM Güvenlik Konseyi’nin 5 yeni geçici üyesi belli oldu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde 2023-2024 seneleri arasından görev alacak 5 geçici üyenin tespit edilmesi için oylama yapıldı. Yapılan oylamada, Ekvador, Japonya, Malta, Mozambik ve İsviçre, BM Güvenlik Konseyi’nin yeni mensupları olurken, İsviçre tarihinde ilk defa BM Güvenlik Konseyi’ndeki 15 ülke arasında yer aldı.

BM Güvenlik Konseyi’nin 5 yeni geçici üyesi belli oldu

Seçimde, Ekvador, Japonya, Malta, Mozambik ve İsviçre’ye karşı aday çıkmadı. BM Güvenlik Konseyi üyeliğine seçilmek için 193 üyeli BM Genel Kurulunda yapılacak seçimde toplam oyların 3’te 2’sini almak gerekiyor. Genel Kurul’da yapılan oylama anonim biçimde yapılırken, “hayır” oyu yoktur, bunun yerine çekimser oy kullanılır.

BM Güvenlik Konseyi, ABD, Çin, Rusya, İngiltere ve Fransa’dan oluşan 5 daimi mensup ile 5 coğrafi grubu arasından seçilen 10 mensup ülkeden oluşuyor. Geçici 10 mensup ülke her 2 senede bir BM Genel Kurulu’nda yapılan seçimlerle tespit edilirken, Konsey Başkanlığı ise ayda bir mensup ülkeler arasında el değiştirir.

Geçici üyelerden İrlanda, Norveç, Hindistan, Kenya ve Meksika’nın görev süresi ise bu yılsonunda sona ererken, Ekvador, Japonya, Malta, Mozambik ve İsviçre’nin görev süresi 1 Ocak 2023’te başlayacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.