adplus-dvertising

BM Genel Sekreteri Guterres: ‘Zaporijya Nükleer Santrali’ne verilen herhangi bir zarar intihar olur’

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Zaporijya Nükleer Santrali’nin silahsızlandırılması gerektiğine dikkat çekerek, “Zaporijya Nükleer Santrali’ne verilen herhangi bir zarar, intihar olur” şeklinde konuştu.
Takip et
BM Genel Sekreteri Guterres: ‘Zaporijya Nükleer Santrali’ne verilen herhangi bir zarar intihar olur’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna-Rusya savaşını diplomatik yollarla sona erdirmek için atılabilecek adımları, Ukrayna tahılının dünya pazarlarına ihracatı ve Zaporijya Nükleer Santrali’nin güvenliği gibi konuları görüşmek üzere, Ukrayna’nın Lviv şehrinde bir araya geldi. Guterres, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Zelenskiy ile katıldığı üçlü görüşmenin sonrasında gerçekleştirilen basın toplantısında, Rusya’nın kontrolü altında tuttuğu Ukrayna’nın Zaporijya Nükleer Santrali konusunda duyduğu endişeyi dile getirdi. Guterres, santralin silahsızlandırılması için çağrıda bulunarak, Zaporijya Nükleer Santraline verilen herhangi bir zararın “intihar” olacağını belirtti.

“Bütün tarafları başarının devamını sağlamaya çağırıyorum”

Rus güçlerinin askeri teçhizatını ve personelini tesisten geri çekmesi gerektiğini belirten Guterres, “Tesis herhangi bir askeri operasyonun parçası olarak kullanılmamalıdır. Bunun yerine Zaporijya’nın tamamen sivil altyapısının tekrardan kurulması ve bölgenin güvenliğinin sağlanması için acilen anlaşmaya ihtiyaç var. Bunu söylemeliyiz ki, Zaporijya’ya gelebilecek herhangi bir potansiyel zarar intihar olur” dedi.
Guterres öte yandan Rusya’yı “uzlaşma ruhu” göstermeye ve Ukrayna’dan tahıl ihracatının tekrardan başlamasını sağlayan tahıl anlaşmasının başarısının devamını sağlamaya çağırdı. Guterres, anlaşma kapsamında 1 aydan kısa bir müddet içinde 21 geminin Ukrayna limanından ayrıldığını ve 15 geminin Ukrayna’ya tahıl ve öbür malları yüklemek üzere İstanbul’dan yola çıktığını belirtti. Guterres öte yandan, “Fakat bu yalnızca başlangıç. Bütün tarafları başarının devamını sağlamaya çağırıyorum. Taraflar ilk günden itibaren gıda akışını temin etmek için profesyonelce ve iyi niyetle çalıştılar. Bunun devam etmesini ve bütün engelleri uzlaşma ruhu içinde aşmalarını ve bütün zorlukları kalıcı olarak çözmelerini istiyorum” ifadelerini kullandı.

Guterres, Odessa ve İstanbul’a gidecek

Bugün liderlerin Ukrayna’nın Lviv şehrine bir araya gelmesinin sonrasında, BM Genel Sekreteri Guterres, yarın tahıl sevkiyatını görmek için Ukrayna’nın liman şehri Odesa’yı ziyaret edecek. Guterres, cumartesi günü ise İstanbul’daki Ortak Koordinasyon Merkezi’ni ziyaret edecek. Türkiye, BM, Rusya ve Ukrayna, Rusya-Ukrayna savaşı sebebiyle Ukrayna’dan sevk edilemeyen tahılın ihraç edilmesi üstüne 22 Temmuz’da İstanbul’da bir anlaşma imzalamıştı. Süreci denetlemek için, ticari gıda maddelerinin ve gübrelerin gemiler tarafından güvenli bir biçimde taşınmasını temin etmek maksadıyla, Türkiye, Ukrayna, Rusya ve BM’den temsilcilerden oluşan İstanbul’daki Ortak Koordinasyon Merkezi 27 Temmuz’da faaliyete geçmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.