adplus-dvertising

BM Genel Sekreteri Guterres: “(Ukrayna’dan ayrılan ilk tahıl gemisi) Türkiye’ye liderliği için minnettarım”

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana Ukrayna’dan ayrılan ilk tahıl gemisi Razoni için, “Bu çabaları takdir ediyorum ve Türkiye’ye liderliği için minnettarım” şeklinde konuştu.
Takip et
BM Genel Sekreteri Guterres: “(Ukrayna’dan ayrılan ilk tahıl gemisi) Türkiye’ye liderliği için minnettarım”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Ukrayna’dan ayrılan ilk tahıl gemisi için Türkiye’ye teşekkür etti. BM toplantısının açılış konuşmasını yapan Guterres, Rusya’nın ablukası sebebiyle Ukrayna’dan sevk edilemeyen tahıl krizinin çözüme kavuşmasında Türkiye’ye çabaları ve liderliği için minnettar olduğunu ifade ederek, “Razoni, 25 Şubat’tan bu yana Odessa Limanı’ndan kalkan ilk ticari gemi oldu. Yarın Türk kara sularındaki denetim yerine varması gereken gemi, denetimin sonrasında nihai varış noktası olan Lübnan’a doğru yola çıkacak. Bir ticaret gemisi olan Rozani, tedarikinde kıtlık meydana gelen mallarla yüklüdür. Geminin nihayet ayrılması, Karadeniz tahıl girişiminin ilk somut sonucudur” şeklinde konuştu.

Guterres, “Bu, geçen hafta İstanbul’da kurulan Ortak Koordinasyon Merkezi’nin muazzam bir kolektif başarısıdır. Birleşmiş Milletler himayesinde Ukrayna, Rusya ve Türkiye’den temsilciler birlikte çalıştılar. Rozani’nin Odessa’yı güvenli bir biçimde terk edebilmesi onların bağlılığı sayesinde. Bu çabaları takdirle karşılıyorum ve liderliği için Türkiye’ye minnettarım” şeklinde konuştu.

“Küresel gıda pazarlarına rahatlama ve istikrar getirecek”

İlk tahıl gemisinin Ukrayna’dan ayrılmasının mühim bir adım olduğunu aktaran Guterres, “Bu yüzden bugün mühim bir başlangıç noktasıdır. Bu gemi, küresel gıda pazarlarına rahatlık ve istikrar getiren birçok ticari gemiden ilki olmalı. Bu girişim, küresel gıda pazarlarına rahatlama ve istikrar getirecek ve küresel gıda krizi ile mücadeleye yardımcı olacaktır. Tahıl ve gübrelerin ve gıda ile alakalı öbür bütün maddelerin gelişmekte olan ülkelere makul fiyatlarla sunulmasını temin etmek insani bir zorunluluktur” şeklinde konuştu.

Guterres, “Ukrayna’dan tonlarca buğday hakkında önümüzdeki günlerde daha çok detay paylaşılacak. Bu trajik savaş şiddetle devam ederken, Birleşmiş Milletler her gün Ukrayna halkına yardım getirmek için çalışıyor. Acı çekenler için bu savaşın etkileri sona ermeli. Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Sözleşme uyarınca barış tesis edilmelidir” ifadelerini kullandı.

“Nükleer silahların yayılmasını engellemek için ziyaretler yapacağım”

Guterres öte yandan, nükleer silahların durdurulmasına yönelik çağrıda bulundu. Guterres, “Uzun zamandır ertelenen bu konferansın önemi ve aciliyeti devam ediyor. İklim krizi, eşitsizlikler, insan hakları ihlalleri ve Covid-19 pandemisinin neden olduğu kişisel ve ekonomik yıkım, dünyamızın karşılaştığı en büyük stresleri ortaya koydu. Ve bunlar, Soğuk Savaş’ın zirvesinden beri görülmeyen nükleer tehlikeler zamanında gerçekleşti. Bu yüzden önümüzdeki birkaç gün içinde insanlık tarihindeki ilk nükleer bombalamanın yıldönümünde Hiroşima’da olacağım ve sonrasında bölgedeki öbür ülkelere gündeminde nükleer silahların yayılmasının engellenmesini içeren ziyaretler yapacağım” şeklinde konuştu.

“Şu anda dünyanın her yerinde ortalama 13 bin nükleer silah tutuluyor”

Nükleer silahlanmanın tekrardan bir tehdit yaratmaya başladığına dikkat çeken Guterres, “Seneler geçtikçe korkunç yangınlarda verilen dersleri unutma tehlikesiyle karşı karşıyayız. Rekabet, işbirliğinin önüne geçiyor. Şu anda dünyanın her yerinde ortalama 13 bin nükleer silah tutuluyor. Nükleer silahların yayılmasının engellenmesi anlaşmasına her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Bu, belirli felaketlerden kaçınmaya yardımcı olacak tedbirleri ortaya çıkarmak ve insanlığı nükleer silahlardan arınmış bir dünyaya doğru götürmek için bir fırsattır” şeklinde konuştu.

“Her türden nükleer silahın sayısını azaltmak için yeni taahhütlere başlanmalıdır”

Guterres, nükleer silahların yayılmasını engellemek için, “İlk olarak nükleer silah kullanımına karşı 77 senelik normu acilen kuvvetlendirmemiz ve tekrardan onaylamamız gerekiyor. Bu, bütün taraf devletlerin kararlı bir taahhüdünü gerektirir. Bu, nükleer savaş riskini azaltacak ve bizi tekrardan silahsızlanma yoluna sokacak kritik tedbirler bulmamız gerektiği manasına geliyor. Diyalog ve şeffaflığın bütün yollarını kuvvetlendirmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Nükleer silahları ortadan kaldırmanın bu silahların kesinlikle kullanılmayacaklarının tek garantisi olduğunu belirten Guterres, “Bu hedefler için yılmadan çalışmalıyız. Her türden nükleer silahın sayısını azaltmak için yeni taahhütlere başlanmalıdır” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.