Blinken açıkladı! ABD’nin İsrail Büyükelçiliği Kudüs’te kalmaya devam edecek

ABD’nin seçilmiş başkanı Joe Biden’ın Dışişleri Bakanı Adayı Antony Blinken, bakanlığı döneminde ABD’nin İsrail’deki büyükelçiliğinin Kudüs’te kalacağını ve Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımayı sürdüreceklerini açıkladı.
Takip et
Blinken açıkladı! ABD’nin İsrail Büyükelçiliği Kudüs’te kalmaya devam edecek
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD’nin yeni Dışişleri Bakanı Adayı Blinken, Senato Dış İlişkiler Komitesindeki oturumda adaylığının onaylanmasından önce senatörlerin sorularını yanıtladı.

Yaklaşık 4 saat süren oturumun ikinci bölümünde Blinken’a, Donald Trump yönetiminin aldığı ve “ABD’nin, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyan ve ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyan” kararı soruldu.

İsrail’e verdikleri desteği sürdüreceklerini vurgulayan ve bu ülkenin ABD’nin bölgedeki en önemli müttefiki olduğunu belirten Blinken, “Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımayı sürdüreceğiz ve büyükelçiliğimiz de Kudüs’te kalmaya devam edecek.” ifadesini kullandı.

KUZEY KORE İLE İLİŞKİLER

Blinken ayrıca, ABD’nin Kuzey Kore ile ilişkilerini ne şekilde revize edeceği konusunda müttefikleriyle görüştükten sonra bir yol haritası belirleyeceğini söylerine ekledi.

ABD’NİN 71. DIŞİŞLERİ BAKANI OLACAK

Biden’ın Dışişleri Bakanı adayı Blinken, Senato Genel Kurulunda yapılacak oylamada salt çoğunluğun oyunu alması durumunda ülkenin 71. dışişleri bakanı olacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.