Black Friday Kargo Şirketlerini Vurdu! Binlerce Kargo Halen Teslim Edilmedi

Black Friday yani Efsane Cuma indirimleri çerçevesinde Türkiye'de alışveriş rekoru kırıldı. Kargo şirketleri ise bu yükü çekemedi ve müşterilerini mağdur etmeye başladı. Binlerce kişi benzer sıkıntılar yaşıyor.

Türkiye’de Black Friday ve Efsane Cuma kampanyaları ile başlayan indirim döneminde, kargo teslimatlarında meydana gelen problemler yeni bir boyuta taşındı.

Online alışverişte harcama rekoru kırılan bu alışveriş döneminde, önce 2 dakikada satın aldığı ürünler için 30 günü bulan teslimat süreleri ile karşılaşan tüketiciler, şuanda de adrese teslim gönderilerde, adreslerinde bulunmalarına karşın, şu uyarı mesajını almaya başladı:

“Adresinizde size ulaşamadık… nolu kargonuzu 3 iş gününde teslim alabilirsiniz.”

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de son haftalarda gerçekleştirilen indirim ve benzeri kampanyalarla artan online alışveriş, kargo firmalarını zor vaziyette bırakmış, kargo firmalarının şubeleri teslim edilmeyi bekleyen gönderi kolilerliyle dolup, taşmıştı.

Gönderilere yetişemeyen kargo firmaları, bir yandan tüketicilerden özür dilerken, öbür taraftan da yoğun gönderi teslimatları sebebiyle e-ticaret sitelerine kota uygulamasına başlamıştı.

YA EVDE VARSAM…

İşlem yoğunluğu sebebiyle teslimatlardaki makul gecikmeler anlaşlılabilir fakat gidilmeyen adres için ‘ulaşamadık’ denilmesi, tüketicilere yeni bir “mağduriyet” yeni bir “haksızlık” vaziyeti da oluşturmuş oldu.

Üstelik iş burada da bitmiyor… SMS ile gönderilen “Adresinizde size ulaşamadık… nolu kargonuzu 3 iş gününde teslim alabilirsiniz” mesajında yer verilen linki tıklayan tüketiciler, sözkonusu kargo firmasının kargo takip sayfasında şu mesajlarla karşılaşıyor:

“Teslim edilemedi… Alıcıya adreste ulaşılamadığından, adrese bilgi notu bırakılmıştır.”

SİSTEMSEL HATA!

İşin tuhaf yanı ise (tüketicinin adresinde olmasını geçiyoruz) bu şekilde bir bilgi notunun da ortada olmaması. Bu SMS’in, kargo firmalarının çağrı merkezlerinin de kapanmasından yalnızca bir iki dakika sonra gönderilmesi ise cabası…

EFSANE’NİN TÜRKİYE REKORU GELDİBLACK FRİDAY İÇİN ‘KARGO’ AÇIKLAMASI

Tabi meseleye yalnızca tüketici cephesinden de bakmadık. Sözkonusu mesajı ileten kargo firmalarına de ‘Nedir bu vaziyet? ’ diyerek sorduk ancak

“sistemsel bir hata, herkese gidebiliyor”

cevabı ile yetinmek mecburiyetinde kaldık.

Hiç şüphesiz ki sistemsel olarak tabir edilen bazı hatalar da olabilir fakat internette yapılan basit bir arama bile esasında bu problem sebebiyle mağdur olan tüketicilerin ne kadar çok olduğunu da gösterir özellikte.

15 SENENIN REKORUNU KIRDILAR!

Malum, kargo şikayetleri Türkiye’de yeni bir mevzu değil. Fakat bu problemin senelerdir katlanarak büyüdüğü de bir gerçek. Hatta gene internet kullanıcılarının aramalarına bakıldığında “kargo” ile “şikayet” kelimeleri beraber aranır hale gelmiş vaziyette.

Türkiye’deki kullanıcıların Google’da yaptığı “kargo şikayet” aramalarına bakıldığında vahim tablo daha net bir biçimde ortaya çıkıyor. Google’ın arama trendlerinde yapılan “kargo şikayet” aramaları da bu vaziyeti gözler önüne seriyor.

Türkiye’de 2004 – 2019 seneleri arasında “kargo şikayet” aramaları tarihi zirvesine tam da içinde bulunduğumuz bu günlerde çıktı. Black Friday ve Efsane Cuma kampanyalarının olduğu son 2 haftalık süreçte, Google Trends verilerinde “kargo şikayet” aramaları son 15 senenin en yüksek düzeyine ulaştı.

Sonuçta e-ticaret siteleri,

“Biz ürünleriniz kargoya verdik”

diyerek deyim yerindeyse topu kargo firmalarına atıyor. Kargo firmaları ise

“Bu dönemde teslimat süresi değil indirim mühim. Yoğunluğumuz üçe katlandı. E-ticaret siteleri beyan ettikleri gönderilerin çok üzerine çıktı”

diyerek, tüketicilerin

‘anlayışına!’

sığınıyor.

Ancak şunu hatırlatarak, yazımızı bitirelim:

Yapılan iş sosyal sorumluluk değil. Hayrına yapılmıyor, ticaret yapılıyor, para kazanılıyor… Tüketiciler kargo takibi yaparken, onların anlayışının takibini yapmak isteyen kargo firmalarının son 15 senenin rekorunu kıran yukarıdaki grafiğe bakması yeterli olacaktır!

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı