Bize Verilmeyen Jetler Hollanda’ya İndirimli Verilecek!

ABD, ülkemizi program dışına çıkarınca, uçakları indirimli almaya talip olan Hollanda amacına ulaşacak gibi.

ABD, dünyanın en iyi savaş uçağı olarak gösterilen F-35 modeli ile gücüne güç katıyor. Dünyanın birçok ülkesine satılan bu uçakların son müşterisi ise Hollanda oldu. Trump yönetimi, ülkemizi bu programın dışına itmişti. Gerekçe ise Rusya’dan alınan hava sistemleri.


Türkiye, tüm tehditlere rağmen dik durmuş ve Rusya’dan sistemleri satın almıştı. S-400 sistemlerinin ülkemizdeki kurulumu devam ederken ABD’de ilginç gelişmeler yaşandı. Türkiye’nin almayacağı uçaklara Yunanistan’dan sonra bir talip daha çıktı. Hollanda hükümeti, ABD yönetiminden ucuza uçak almak istedi. Türkiye’ye satılması planlanan ancak elde kalan jetlerin Hollanda’ya verilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

RUSYA’DAN HEMEN TEKLİF GELMİŞTİ

Trump yönetiminin bu sevkiyat öncesi ciddi bir indirime gideceği ve Türkiye’ye söylenen fiyatın yüzde 25 ucuzuna Hollanda ile imzaların atılacağı konuşuluyor. Bilindiği gibi ABD7nin bu iptal kararı sonrası Rusya hemen devreyle girmiş ve Türkiye’ye benzer savaş jetleri verebileceğini açıklamıştı. Ankara’nın ise bu konudaki sessizliği devam ederken arka planda diplomatik görüşmelerin tam gaz devam ettiği ifade ediliyor. Öyle ki Erdoğan ile Putin’in önümüzdeki günlerde tekrar yüz yüze görüşmesi bekleniyor.

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı