Biyonik Bacak Üreten Ekibin İçinde Enis Habib de Var

ABD'de ampute kişilerin hayatlarını kolaylaştırmayı hedefleyen akıllı biyonik protez bacak geliştiren ekibin içerisinde yer alan Enis Habib, Türkiye'yi gururlandırdı.
Biyonik Bacak Üreten Ekibin İçinde Enis Habib de Var
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD’nin önde gelen yükseköğretim kurumlarından Michigan Üniversitesi’nde araştırmacılar akıllı biyonik protez bacak geliştirdi. Yapay zekânın hareket ettirdiği teknolojiyi hayata geçiren ekipte Türkiye’den Enis Habib de yer alıyor.

ÜNİVERSİTEDEN BU YIL MEZUN OLMUŞ

Amerikan Michigan Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden Dr.Eliott Rouse’un liderliğini yaptığı ekip, ampute kişilerin hayatlarını kolaylaştırmayı hedefleyen akıllı biyonik protez bacak geliştirdi. Protez bacağın yazılımı ve hangi parçalar kullanılarak yapılabileceği internette açık kaynaklı olarak paylaşılıyor. Sitenin yapımı ve yeni teknolojinin tasarımında rol alan Enis Habib, aynı üniversiteden bu yıl mezun olmuş. Hedefi, ilerleyen yıllarda araştırmalarını bu alanda sürdürmek.

Biyonik Bacak Üreten Ekibin İçinde Enis Habib de Var

“KÜÇÜKKEN LEGOLARLA ROBOT YAPARDIM”

Babaanesinden dolayı çocukluğundan beri protez işine merak saldığını belirten genç araştırmacı, “Çocukluğumda babaannem dizlerinden zorluk çekiyordu, yürüyemiyordu. Ona yardımcı olmak istiyordum. O yıllardan beri hayalim protez bacak gibi giyilebilir robot teknolojileri üzerine çalışmak ve yürüme engelini ortadan kaldırmaktı. Makinelere ve robotlara kendimi bildim bileli ilgim var. Evde boş vakitlerimde babamın şirketinden getirdiği mekanik sandalyeleri söküp söküp birleştirirdim. Çoğu zaman da legolarla oynayıp küçük robotlar yapardım” ifadelerini kullandı.

Biyonik Bacak Üreten Ekibin İçinde Enis Habib de Var

“BİR SONRAKİ ADIMI KENDİSİ ATIYOR”

Bilim dünyasında heyecan yaratan akıllı protez hakkında bilgi veren Habib, “Geliştirdiğimiz akıllı protez bacak, yapay zekâ ile bir sonraki adımınızı tahmin edip ona göre hareket edebiliyor. Yani bacak merdiven inerken, çıkarken ya da normal bir yürüyüş esnasında vücudunuzun hareketini algılayarak, ona göre tepki veriyor. Doğal bir şekilde bir sonraki adımı sizin yerinize atıyor” dedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.