Bitlis milyonlarca çekirgenin istilasına uğradı!

Bitlis’te bazı bölgelerde yoğun şekilde çekirge gözlemlendi. Sayıları milyonları bulan çekirgeler için Mutki ilçesinde ilaçlama çalışmaları başlatıldı.
Takip et
Bitlis milyonlarca çekirgenin istilasına uğradı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bitlis’te Mutki ilçesinin Erler köyü ve civarında milyonlarca çekirgenin ürediği bölgelerde ilaçlama çalışması başlatıldı. Ekili alanlara zarar vermeden üreme merkezlerinde yapılan ilaçlama çalışmalarına Mutki İlçe Tarım ve Orman Müdürü Emrullah Bayrak da katıldı.

“AKSİ HALDE MÜCADELE MÜMKÜN OLMAZ”

Bu senenin kurak geçmesi sebebiyle çekirgelerin daha çok ürediğine dikkat çeken Mutki İlçe Tarım ve Orman Müdürü Emrullah Bayrak, bu dönemde ilaçlama yapılması gerektiğini, aksi halde çekirgelerin uçmaya başlamasıyla mücadelenin mümkün olmayacağını belirtti.

Bayrak, “Her sene bu dönemlerde çekirge hakkında mücadelemizi sürdürüyoruz. Kurak geçen bir sene yaşıyoruz. Bu da çekirge gibi tarım zararlılarının bu bölgede üremesine neden oluyor. Sonbahar döneminde bu bölgedeki çiftçilerimize eğitim yayım çalışmamızı yapmıştık. Çekirge hakkında alınması gereken önlemleri de anlatmıştık. Bu dönem çekirgelerin tam çıkış dönemi, bunlarla alakalı olarak nereden çıktığını, nerelerde ürediğini bize gelip bilgi verdiler. Bizler de ekiplerimizle beraber gelerek ilaçlamamızı yaparak daha tarlalara girmeden tedbirlerimizi aldık. Yağış olmadığından dolayı çekirgelerin yeşil alanlara doğru ilerlemesi başladı. Çekirgeler henüz tam uçmadan önce ilaçlama yaptık. Eğer kanatlanıp uçmaya başlasalardı, mücadelemiz daha da zor olacak ve belki de çok zarar vereceklerdi” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.