Bitcoin’nin ani düşüşü birçok yatırımcıyı hüsrana uğrattı!

Daha birkaç sene öncesine kadar birçoğumuzun yatırım aracı ya altın ya da dövizdi. Bu işlerden biraz daha iyi anlayanlar borsaya yönelirdi. Şimdilerde ise vaziyet farklı. Gözümüz kulağımız kripto paralarda! Piyasanın lideri ise şüphesiz Bitcoin. Fakat Latin Amerika ülkesi El Salvador’un Bitcoin’i ‘yasal para’ kabul etmesiyle 52 bin 900 dolar seviyesine kadar yükselen Bitcoin’in dün bir anda ortalama yüzde 20’lik çöküş ile yatırımcıyı şoke etti. Binlerce dolar buhar oldu. Peki, olağandışı bu çöküşün sebebi ne? Daha da önemlisi piyasa toparlanır, yatırımcı tekrardan kârâ geçebilir mi? Yıldızı parlayan kripto paralar hangisi? Hürriyet’ten Fulya Soybaş, Huobi Global Araştırma Müdürü Beste Naz Süllü’ye sordu.
Takip et
Bitcoin’nin ani düşüşü birçok yatırımcıyı hüsrana uğrattı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

HUOBİ Global Araştırma Müdürü Beste Naz Süllü yalnızca Bitcoin değil, neredeyse her coinin yüzde 20’ye yakın düşüş yaşadığını söyleyerek, düşüşün sebebini Twitter’dan öğrendiğini belirtiyor. Bilmeyenler için konuyu şu şekilde özetleyeyim; ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) yüksek faizli kripto ürün planları yapan, (plan stabilcoin sahiplerine tasarrufları üstünden yüzde 4 faiz vaat ediyor) Coinbase borsasını uyarıyor. Uygulamayı başlatırlarsa Coinbase’e dava açılacağı duyuruluyor. Bunun üstüne Coinbase Borsası’nın CEO’su Brian Armstrong da oturup SEC’e karşı hayal kırıklığını ve öfkesini dile getirdiği uzun bir tweet atıyor. Sonrasını Huobi Global Araştırma Müdürü Beste Naz Süllü anlatıyor:

SEC ELEŞTİRİSİ

“Düşüşün kaynağını Coinbase Borsası CEO’su Brian Armstrong’un tweetlerinden öğrendik. Borsa gecelik borç alıp verme işlemlerini gerçekleştirmek istiyor fakat SEC bunun dava konusu olabileceği yönünde sert bir karşılık veriyor. Armstrong ise karşılığında eleştirel bir tweet dizisi yayınlıyor. Öbür tarafta fon yönetim şirketi Grayscale CEO’su Michael Sonnenshein gene salı günü yaptığı açıklamada bu sefer spot ETF’lerden önce vadeli ETF’lere izin verilmesinin hata olacağı uyarısında bulunuyor. Bunlar iki farklı konu ancak aynı gün bu eleştirilerin SEC’e yöneltilmesi piyasayı karıştırıyor. Bütün bunlar ardı ardına gelen sert satışları tetikleyerek, hacimsiz bir saatte derin satışlara neden oluyor.”

TWITTER NE KADAR ETKİLİ?

Burada araya giriyorum. Elon Musk’ın daha önce attığı tweetlerle piyasayı nasıl manipüle ettiğini ve isimi bile duyulmayan kripto paraları överek, fiyatını yükselttiğini hatırlatıyorum. Kripto para piyasasını bir tweet ile etkilemek bu kadar kolay mı? Süllü şu şekilde yanıtlıyor:“Katılmıyorum çünkü Elon Musk bir borsa CEO’su değil. Musk ya da piyasa tüyosu veren herhangi birini daha fazla ‘influencer’ olarak kabul etmeli. Bu olayda ise CEO sorunu özetliyor. O sebeple manipülasyon denilemez. Benzer bir vaziyet hisselerde de oluyor. Biri bir toplantıdan fotoğraf paylaşıyor diyelim, hop! Hisseler bir an tavan. Buna benzer bir vaziyet fakat burada övgü değil eleştiri var. Düşüşün bir kaynağı bu.”

ALTCOINLERİN HATIRINA TOPARLANIR Bitcoin’nin ani düşüşü birçok yatırımcıyı hüsrana uğrattı!

Nisan ayının ortalarında ortalama 65 bin dolarla bütün zamanların zirvesine çıkan Bitcoin 3 ay sonra, temmuz da 30 bin doların altına inmiş, ardından toparlayarak 52 bin dolar seviyesine çıkmıştı. Şu an 45 bin dolar seviyesinde. Soru şu; tekrardan toparlanır mı? Süllü, “Daha önce söylemiştik, meydana gelen yükseliş genele yayılamamış ve bu yükselişe bireysellerin yoğun katılımı olmamıştı. Bunu da en iyi Google trends aramalarından analiz ediyoruz. Büyük fon ve grupların satışlarının derinleşmesinde en mühim rol ‘Long squezee’ dediğimiz kaldıraçlı alım pozisyonlarının erimesi oldu. Bir örnek vereyim; hatırlayacaksınız, ABD hisse piyasalarında Game Stop hissesinde fon yöneticileri açığa satış yapmış, Reddit’te birleşen yatırımcılar ise yüklü alımlarla, satış pozisyonlarını eritmişlerdi. Vaziyet benzer. SEC’in paylaştığı tutum, piyasada tekrardan FUD etkisiyle sert regülasyonların gelebileceği fiyatlaması yarattı. Bitcoin şu anda 45 bin dolar seviyesinde ve haftalık kazancını bir günde geri vermiş oldu. Daha önce de 30 bin dolar seviyesinin altında kalıcı olmaması buraları belki de doğal seviye haline getirdiğini gösteriyor. Hem yüklü pozisyonların tasfiyesi hem de sert satışın sonrasında gelebilecek tepki yükselişleri beraberinde getirebilir. Nitekim BTC’de altın rasyoların 36 bin dolar seviyesinden geçtiğini de unutmamak lazım” diyor. Son kısım fazla teknik geldi kulağıma. Daha net soruyorum; BTC yükselir mi?

YILDIZI PARLAYANLAR

Süllü, birkaç altcoinin yükselişini desteklediklerini fakat BTC için tam manası ile bir yükseliş ön göremediklerini söylüyor, şu şekilde devam ediyor: “En azından biraz süre daha ‘yükselenlere ayıp olmasın diyerek arkasından eşlik eder’ demek daha doğru olur. ‘Under performance’yani beklenenden az da olsa bir performans bekliyoruz. Son zamanlarda Etherium ve Bitcoin biraz popülerliğini yitirdi. Kendisine ait bir protokolü olan, kendisine ait bir ekosistemi olan, üstüne NFT yazılabilen projeli coinler girdi devreye. Onlar da zaten ilk onda. Özellikle son bir ayda yaşadıkları yükselişlerle göz dolduran Solano (SOL), Cardano (ADA), Avalanche (AVAX) gibi altcoin’ler ön planda. Bu altcoin’lerin, popülaritesinin devam etmesini bekliyoruz.”

KRİPTO PARAYA DÜZENLEME GELİYOR

HATIRLATAYIM; Merkez Bankası’nın ödeme sağlayıcılar üstünden kripto paralarla yapılan ödemeleri ve para transferlerini yasaklamasının sonrasında gözler bir taraftan da yapılacak yasal düzenlemede. Düzenlemenin, alım-satım platformlarına yönelik oldukça sert kurallara sahip fakat yanı sıra kripto para yatırımlarının önünü tıkamayacak bir çalışma olduğu, borsalardan yüksek sermaye yeterliliği isteneceği ve yatırımcı koruma mekanizması yaratılacağı duyumlar arasında. Çalışmanın sene sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.