adplus-dvertising

Bitcoin’in sert düşüşü yatırımcıyı büyük zarara uğrattı!

Dalgalı hareketleri ile yatırımcının iştahını kabartan Bitcoin 64 bin 813 dolar seviyelerinden 49 bin dolar seviyelerine kadar indi. 9 gün içerisinde yaşanan sert düşüş yatırımcıya 1 Bitcoin için 16 bin dolar kaybettirdi.
Takip et
Bitcoin’in sert düşüşü yatırımcıyı büyük zarara uğrattı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Analistlerin “fiyat düzeltmesi” ya da “ABD vergi yasasında değişiklik girişimleri” gibi sebeplerle açıkladığı büyük satışlara bağlı olarak Bitcoin 50,000 dolar sınırın altında kalırken, bütün piyasalardaki toplam hacim de 1.81 trilyon dolara kadar geriledi.

Analistlere göre, kripto para piyasalarındaki düşüşün sebepleri arasında, ABD Başkanı Joe Biden’ın sermaye kazancı vergisini arttırmak için Kongre’ye bir teklif sunacağı söylentileri de bulunuyor. Buna göre Biden, sermaye kazancı vergilerini arttırırsa, yatırımcılar, şu anda ödemeleri gereken verginin iki katını ödemek mecburiyetinde kalacak.

Son 24 saat içinde 48,805.28 ve 51,010.05 dolar arasında dalgalanan Bitcoin, yüzde 1.01 düşüşle 49,716.25 dolara inerken, birimin haftalık kaybı yüzde 15.63 olarak hesaplandı. Bitcoin’in toplam piyasa hacmi de, ortalama 11 milyar dolar düşüşle 929.06 milyar dolara geriledi.

Bitcoin 14 Nisan tarihinde 64 bin 813 dolar seviyesini görmüştü. Bu tarihten sonra düşüşe geçen Bitcoin yalnızca 9 günde 16 bin dolar civarında kaybettirdi. Türk Lirası karşılığı olarak da ortalama olarak 133 bin liraya denk geliyor.

Kripto para piyasalarının ikinci büyük birimi Ethereum da son 24 saatte yüzde 5.23 düşüşle 2,193.57 dolara gerilerken, haftalık kazancı yüzde 1.39 düzeyindeydi ve birimin piyasa hacmi de 253.54 milyar dolar düzeyine geriledi.

Kripto para piyasalarının üçüncü büyük birimi Binance Coin de son 24 saatte yüzde 6.68 düşüşle 487.77 dolara gerilerken, haftalık kazancı yüzde 1.47 düzeyindeydi ve birimin piyasa hacmi de 74.83 milyar dolara geriledi.

Bütün piyasalarda toplam hacim de, 1.81 trilyon dolar ile geçen hafta indiği 2 trilyon doların altında kaldı. Kripto para piyasalarına yönelik kurumsal ilginin artmasının sonrasında meydana gelen hızlı tırmanışla, toplam piyasa hacmi ilk defa 7 Ocak’ta 1 trilyon dolar ve ilk defa 15 Şubat’ta 1.5 trilyon dolar ve 10 Nisan’da 2.0 trilyon dolar sınırını aşmıştı.

Kripto para piyasalarına gelen satışların etkisiyle, son 24 saatte en yüksek hacimli 100 birimden 89 birimin değeri düşerken, ilk 10 birimden dokuzu düşenler arasındaydı.

Toplam 9,439 kripto para biriminin işlem gördüğü 368 piyasadaki toplam piyasa hacminin yüzde 51.1’ini Bitcoin, yüzde 14’ünü de Ethereum oluşturuyordu. Bütün piyasalarda 24 saatlik işlem hacmi de 133 milyar dolar düzeyindeydi.

Finansal Teknoloji ve İnovasyon Derneği’nden (FINTR) yapılan açıklamada, kripto sektöründe yapılacak regülasyon öncesinde, sektörde faaliyet gösteren kurumların dinlenmesi istendi. FINTR açıklamasında, mensupları arasında dünya ve Türkiye’den kripto borsalarının yer aldığı söylenerek, kripto sektörü için öneriler şu şekilde sıralandı:

“İlk önerimiz hem firmaların hem de kullanıcıların haklarını korumak maksadıyla düzenlemelerin yapılması ve lisanslamaya gidilmesi yönündedir. Burada kritik olan alakalı otoritelerin regülasyon çalışmalarında pazardaki oyuncuların görüşlerini almadır. STK’lar üstünden bir geri bildirim mekanizması kurgulanabilir. Regülasyon sürecinde yurtdışındaki başarılı örneklerin incelenmesi ve Türkiye’ye uyarlanması hedefimiz olmalıdır.

Lisanslama çok mühim bir adım. Bu sayede regülasyonun koşullarını yerine getiremeyen ’merdiven altı’ olarak tabir edilebilecek şirketlerin ayıklanması ve dolandırıcılık vakalarının engellenmesi mümkün olabilir.

Kripto borsaları hacim ve kullanıcı sayısına göre sınıflandırılabilir; bu sınıflandırmaya göre teminat kriterleri, BT yeterlilikleri, denetleme süreçleri tespit edilebilir.

Kripto borsaları için kuvvetli sermaye yapısı koşulu gene mühim başlıklardan biri olmalıdır. Kripto para kurumlarının üst yönetimi seçilirken belli kriterlere uyum, tanımlanmış yönetici seviyelerine SPK lisanslama ve belge mecburiyeti gibi koşullar getirilebilir.

Bunlara ek olarak, MASAK mevzuatı doğrultusunda kuvvetli Kimlik Tanıma (KYC) denetimi yaratılması mecburiyeti getirilmesi hem firmaları hem de kullanıcıları koruyacaktır. Öte Yandan lisanslanan kripto borsalarına bağımsız denetim mecburiyeti getirilerek güvenlik alanı genişletilebilir.

FINTR olarak, Avrupa Birliği lisans süreçleri ve öbür ülke örnekleri konusunda bilgi paylaşmaya ve regülasyon kurumlarımızla işbirliği yaparak kullanıcılar için güvenliğin öncelikli olduğu bir çerçeve yaratmak için çalışmaya devam edeceğiz.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.