Bitcoin’in dalgalanması sürüyor! 50 bin doların altında

Dalgalı hareket eden ve milyarder iş adamlarının odağında olan kripto para birimi Bitcoin 50 bin dolar sınırında işlem görüyor.
Takip et
Bitcoin’in dalgalanması sürüyor! 50 bin doların altında
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Microsoft’un kurucusu Bill Gaates’in sonrasında, ABD’de Massachusetts Senatörü Elizabeth Warren’ın da, “spekülatiflik doğasında var” diyerek nitelendirdiği Bitcoin, hafta başında görüp, geri çekildiği 50,000 doların altında hareket ediyor.

Gates, Sosyal iletişim ağı Clubhouse üstünden gerçekleştirilen bir söyleşi esnasında, bugüne kadar hiç Bitcoin almadığını vurgulayan Gates, kendisinin aşı gibi, somut ürünler oluşturan oluşturan yatırımları tercih ettiğini belirtti. Warren da, CNBC’nin sorularını cevaplarken, “spekülatif” diyerek nitelendirdiği Bitcoin’in bir “iç patlama” yaşayacağını belirtti.

Kripto para piyasalarının en büyük hacimli birimi Bitcoin, 21 Şubat’ta 58,330.57 dolarlık yeni zirveyi gördükten sonra gelen satışlarla 44,000 dolar düzeyine kadar indikten sonra, yönünü yukarı çevirse de, 50,000 doları aşamadı.

Son 24 saat içinde 47,228.85 ve 49,671.71 dolar arasında dalgalanan Bitcoin, yüzde 0.49 artışla 49,188.25 dolara yükselirken, birimin haftalık kaybı da yüzde 2.19 olarak hesaplandı. Bitcoin’in toplam piyasa hacmi de, ortalama 2.0 milyar dolarlık düşüşle 917 milyar dolara geriledi.

Bütün piyasalarda toplam piyasa hacmi ise, son 24 saatte değişmeyerek 1.51 trilyon dolarda kaldı. Bitcoin’de yeni sene ile beraber meydana gelen hızlı tırmanışla, toplam piyasa hacmi 7 Ocak’ta 1.0 trilyon dolar ve 15 Şubat’ta 1.5 trilyon dolar sınırını aşmıştı.

Kripto para piyasalarındaki toparlanma hareketlerinin etkisiyle, son 24 saatte en yüksek hacimli 100 birimden 29 birimin değeri düşerken, ilk 10 birimden ikisi düşenler arasındaydı.

Toplam 8,660 kripto para biriminin işlem gördüğü 35,068 piyasadaki toplam piyasa hacminin yüzde 60.7’sini Bitcoin, yüzde 11.7’sini de ikinci sıradaki Ethereum oluşturuyordu. Böylece, en büyük iki kripto para biriminin toplam hacmi, bütün birimlerin toplam hacimlerinin ortalama dörtte üçünü yarattı. Bütün piyasalarda 24 saatlik işlem hacmi ise 11 milyar dolarlık düşüşle 120 milyar dolara geriledi.

Bittrt Araştırma Müdürü Helin Çelik, kripto para piyasası değerlendirmesinde, “Alibaba’nın ödeme devi olan Ant Group, dijital yuanı desteklediği haberleriyle gündemde” şeklinde konuştu ve ekledi:

“Çin, kendi dijital parasını çıkartma ile alakalı oldukça istekli ve hassas davranıyor. Çin’de bulunan birçok ulusal firma de dijital yuan ile alakalı Çine destek vermek için yarış halinde. Son olarak dünyanın e-ticaret devleri arasında yer verilen Alibaba, yan kuruluşlarıyla hükümetin yanında yer alarak dijital dönüşüme destek veriyor.”

Meksika’nın iki milyon nüfuslu eyaleti Quintana Roo’da Parlamento’nun, yasal belgelerin şeffaflığı için Avalanche teknolojisini kullanacağını açıkladığına da işaret eden Çelik, “Yapılan açıklamalara göre, QR kodla taranan belgeyi indirebilecekleri ya da doğrulayabilecekleri siteye yönlendirilecekler. Böylelikle belgelerin değiştirilmesi ya da ortadan kaldırılmasının önüne geçmiş olacaklar” şeklinde konuştu.

Çelik öte yandan, Google Finansın eklediği kripto bölümünün bundan bu şekilde “piyasaları karşılaştır” kategorisinde geleneksel finans ürünleriyle yan yana olacağını söyleyerek, “Bu bölüm için başta Bitcoin, Ethereum, Litecoin olmak üzere çeşitli kripto paralar listelenecek” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.