Bitcoin’de sert yükseliş, kripto para bir günde yüzde 10 değer kazandı!

BD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın kripto paralarla alakalı açıklaması Bitcoin’de bir günde yüzde 10’luk bir artış getirdi. İşte Bitcoin’in yeni satış fiyatı;
Takip et
Bitcoin’de sert yükseliş, kripto para bir günde yüzde 10 değer kazandı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kripto para piyasası, ABD Merkez Bankası Başkanı’nın ‘yasaklama olmayacak’ sözleri sonrası hareketlendi. Bitcoin ve Ethereum, bir gün içinde yüzde 10 değer kazandı.

Bitcoin bugün Temmuz’dan bu yana gördüğü en büyük günlük kazanca ulaştı. Buna paralel olarak öbür dijital para birimleri de yükseldi.

Dün 43 bin 800 seviyelerinde seyreden Bitcoin bugün gün içinde yüzde 10’a varan artışla 47 bin 880 seviyelerini gördü. Bitcoin öte yandan, eylül ayını yüzde 7,6 düşüşle kapatmasına karşın üçüncü çeyreği yüzde 25 yükselişle kapattı.

Ethereum, ise üstünde bir günde yüzde 10 değer kazanarak 3 bin 268 dolar seviyesinden işlem gördü. Bu oran 22 Eylül tarihinden beri görülen en büyük günlük artış oldu.

Powell etkisi

Bitcoin’deki yükselişin nedeni olaraksa ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın konuşmalarının etkili olduğu söylendi.

Powell’ın kongredeki bir oturumda “Çin’de gördüğümüz gibi kripto para birimlerinin kullanımını yasaklamak yahut sınırlamak niyetiniz var mı?” sorusuna verdiği yanıt piyasayı hareketlendirdi. Powell, kripto paraları yasaklamaya “niyetlerinin” olmadığını belirtti. Powell öte yandan sabit coinlerin düzenlemeye ihtiyaç işittiğini söyledi.

Çin yasakladı İran yasağı kaldırdı

Geçtiğimiz hafta Çin’de kripto para borsalarına gelen yasaklar piyasayı sarsmış, kripto paralar düşüşe geçmişti.

Çin’de faaliyet gösteren en büyük kripto para borsaları Huobi ve Binance, yasak kararının sonrasında piyasadan çekilmişti. Huobi, kullanıcıların hesaplarını yıl sonuna kadar kapatacağını bildirmişti.

Öte Yandan bugün İran Elektrik Imalat ve Dağıtım Şirketi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, eski Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani tarafından 26 Mayıs’ta kripto para madenciliğine getirilen yasak son buldu. İran, yazın artan elektrik tüketimi sebebiyle Bitcoin madenciliğini bir süreliğine yasaklamıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.