Bitcoin yükselişe geçti, Bitcoin daha artar mı?

Geçtiğimiz haftalarda 61 bin dolar seviyesini görerek tarihi bir rekora imza atan Bitcoin yeniden yükselişe geçti. Bitcoin son olarak 58 bin dolar bandını zorluyor.
Takip et
Bitcoin yükselişe geçti, Bitcoin daha artar mı?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kripto para piyasalarının en yüksek hacimli birimi Bitcoin, ay ortasında gördüğü 61,683.86 dolarlık yeni zirveden ortalama 10,000 dolar düştükten sonra tekrardan toparlanarak, 58,000 doların üstüne döndü.

Son 24 saat içinde 57,540.68 ve 59,447.22 dolar arasında dalgalanan Bitcoin, yüzde 2.57 artışla 58,870.80 dolara yükselirken, birimin haftalık kazancı yüzde 7.31 olarak hesaplandı. Bitcoin’in toplam piyasa hacmi de, ortalama 19 milyar dolarlık artışla 1.0 trilyon 99.3 milyar dolara yükseldi.

Kripto para piyasalarının ikinci büyük birimi Ethereum da son 24 saatte yüzde 1.37 artışla 1,826.78 dolara yükselirken, haftalık kazancı yüzde 8.07 düzeyindeydi; birimin piyasa hacmi de 210.61 milyar dolara yükseldi.

Kripto para piyasalarının üçüncü büyük birimi Binance Coin de son 24 saatte yüzde 10.90 artışla 302.87 dolara yükselirken, haftalık kazancı yüzde 18.12 düzeyindeydi; birimin piyasa hacmi de 46.89 milyar dolara yükseldi.

Bütün piyasalarda toplam piyasa hacmi de son 24 saatte ortalama 29 milyar dolar artışla 1 trilyon 854 milyar dolara yükseldi. Kripto para piyasalarına yönelik kurumsal ilginin artmasının sonrasında meydana gelen hızlı tırmanışla, toplam piyasa hacmi ilk defa 7 Ocak’ta 1.0 trilyon dolar ve ilk defa 15 Şubat’ta 1.5 trilyon dolar sınırını aşmıştı.

Kripto para piyasalarında, son 24 saatte en yüksek hacimli 100 birimden 54 birimin değeri düşerken, düşenlerden iki birim de ilk 10 birim arasındaydı.

Toplam 8,970 kripto para biriminin işlem gördüğü 37,137 piyasadaki toplam piyasa hacminin yüzde 59.2’sini Bitcoin, yüzde 11.3’ünü de Ethereum oluşturuyordu. Bütün piyasalarda 24 saatlik işlem hacmi de ortalama 2.0 milyar dolar düşüşle 128 milyar dolara geriledi.

Cüneyt Özdemir, 26 Mart günü, “Bu tweet bir ’SANAT ESERİ’dir!” ifadesini kullandığı bir tweet paylaşmış ve bu tweeti NFT (benzersiz bir dijital öğeyi temsil edebildiği ve bu sebeple birbirinin yerine geçemeyen NFT’ler sanat, ses, video, video oyunlarındaki öğeler ve öbür oluşturucu çalışma şekilleri gibi dijital dosyaları temsil edebiliyor) ile satışa çıkarmıştı. Yeni bir paylaşım yapan Cüneyt Özdemir, Türkiye’nin en pahalı twitini sattık şeklinde konuştu.

Tweetin satışa sunulduğu internet sayfasında @izzetpinto78 isimli bir kullanıcının tweet için 10 bin dolar değerinde Ethereum ödediği öğrenildi.

Söz konusu tweetten elde ettiği geliri Darrüşafaka’ya bağışladığını belirten Özdemir, tweeti satın alan kişiye sosyal medya hesabından teşekkür etti.

Özdemir Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“NFT Twit satışından elde edilen gelirin hepsi olan 78.989 YTL tutarındaki bağışı az önce Darrüşafaka hesabına yatırmayı başardım. Bu vesile ile yeni bir de kampanya açtım. ’Cüneyt Özdemir Bağış Kampanyası’ ile siz de çocuklarımıza destek olabilirsiniz. Teşekkürler @IzzetPinto78”

Bittrt Araştırma Müdürü Helin Çelik, piyasa değerlendirmesinde, şu şekilde şeklinde konuştu:

“Glassnode verilerine göre, uzun vade yatırımcıları satış yapmayı reddediyor. ’En son 2+ sene önce aktif olan BTC arzı oranı’ göstergesi, son üç ayın en düşük seviyesinde. Geçtiğimiz günlerde meydana gelen düşüşün sonrasında 55,000 seviyelerinde konsolide olması ve fiyatın belli bir bölgede tutulması yatırımcıları satış yapmaktan uzaklaştırıyor.

New York Valisi, blockchain tabanlı aşı pasaportlarını başlatmak için düğmeye bastıklarını duyurdu. Akıllı telefonlardan taranabilecek QR kodları ile COVID-19 test neticeleri da anında görülebilecek. Uygulama IBM temelinde yaratılacak.

Tether ve USDCoin gibi stablecoinler borsalarda takas için fazlasıyla kullanılıyor. Stablecoin rezervleri incelendiğinde borsalardaki miktarların rekor seviyeye ulaştığı görüldü. Son yükselişten önce kaydedilen veriler rezervlerin 10 milyar dolara ulaştığını ortaya koyuyor. Borsalara stablecoin aktarımı aynı zamanda coin alımına işaret ettiğinden dolayı özellikle Bitcoin için olumlu bir veri olarak öngörülüyor.

Visa, ortaklık yapısı içerisinde olduğu kurumlara fiat parayla yaptıkları işlemler için Ethereum tabanını açmaya hazırlanıyor. Böylelikle iş birliği içinde olunan fintech kurumları USD Coin (USDC) takas edebilecekler. Halihazırda uygulamanın pilot denemesi yapılıyor.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.