Bitcoin yatırımı iştah kabartıyor herkes alıyor!

NG Araştırma tarafından yapılan Bitcoin anketinden dikkat çeken neticeler çıktı. Son dönemde büyük bir patlama yaparak dünya piyasalarına damga vuran Bitcoin, 6 aylık süreçte değerini 10 bin $’dan, 55 bin $’a kadar yükselterek ülkemizde de oldukça alaka çekmiş vaziyette. Ankete katılanların yüze 93’ü Bitcoin aldığını belirtirken sadece %7’si henüz Bitcoin’i işitmediğini belirtti.
Takip et
Bitcoin yatırımı iştah kabartıyor herkes alıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0
  • NG incelemenin yaptığı Bitcoin anketinin neticeleri açıklandı.
  • Ankete göre; her 10 kişiden 3’ü Bitcoin’i güvenli bulurken, her 10 kişiden 2’si Bitcoin’e yatırım yapıyor.

Ülkemizde Bitcoin’i duyanların oranı oldukça yüksek olsa da, katılımcılara Bitcoin ile ilgili ne kadar bilgiye sahip olduklarını sorduğumuzda kapsamlı bilginin az olduğu görülüyor.

Her 10 kişiden 2’si Bitcoin konusunda yeterli bilgisi olduğunu belirtirken, 7’si az bir bilgiye sahip olduğunu söyledi. Kalan 1’i ise Bitcoin’i duyup, ile ilgili hiç bir bilgiye sahip olmayanlardan oluşuyor.

BİTCOİN YATIRIMI YAPIYOR MUYUZ?

Son 6 ayda gösterdiği büyük çıkış ile yatırım aracı olarak alakaları üstünde toplayan Bitcoin’e ülkemizdeki yaklaşım hala temkinli.

Incelemeye katılan her 10 kişiden sadece 2’si Bitcoin yatırımı yaparken, 8’i henüz Bitcoin’e yatırım yapmadığını söyledi.

Yatırım Araçları

Katılımcıların oranı

Altın

71%

Döviz

35%

Kripto Para (Bitcoin)

22%

Vadeli Mevduat

22%

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)

16%

Hisse Senedi

14%

Gayrimenkul

9%

Yatırım Fonları

7%

Öbür

8%

BİTCOİN NE KADAR GÜVENİLİR?

Ülkemizde Bitcoin yatırımının %20 oranında kalmasının sebebi, Bitcoin’e duyulan güvensizlikten kaynaklanıyor. Senelerdir yaptığımız yatırımlarda, birikimlerimizin elimizin altında bulunması çoğumuzun ilk tercihi. Öyle ki ülkemizde bu vaziyeti özetleyen “yastık altı” tabirine oldukça aşinayız

Bitcoin, elle tutulur bir yatırım aracı olmadığından dolayı, katılımcılara ne kadar güvenilir bulduklarını sorduk. Katılımcıların %30’u Bitcoin yatırımını güvenli bulduğunu belirtirken, %25’i güvenilir bulmuyor. %45’i ise kararsız.

Bitcoin yatırımı iştah kabartıyor herkes alıyor!

KRİPTO PARA GELİRLERİNE VERGİ GETİRİLMELİ Mİ?

Dünyada en çok kripto para kullanan ülkelerden biri olan Türkiye’de günlük işlem hacminin 1 milyar doları aştığı belirtiliyor1. Hükümet, başta Bitcoin olmak üzere kripto para alım-satımına vergi getirmeye hazırlanıyor. Peki, sence kripto para gelirlerine vergi getirilmeli mi?

Incelemeye katılanların %23’ü kripto para gelirlerinin vergilendirilmesi gerektiğini düşünürken, %41’i ise vergi olmaması gerektiğini düşünüyor. Bitcoin yatırımı yapmayanlar arasında bile vergilendirilsin diyenlerin oranı %25’te kalıyor.

KRİPTO PARALAR GÜNLÜK HAYATTA KULLANILABİLİR Mİ?

Kripto paraların günlük hayatta paranın yerini alacağı uzun zaman konuşuluyor. Peki, katılımcıların bu konu hakkındaki düşünceleri ne?

Katılımcıların %52’si kripto paraların günlük hayatta kullanılacağını belirtirken, %13’ü ise bu olasılığın gerçekleşmeyeceğini söyledi. Bu konuda kararsız olanların oranı ise %35.

BİRİKİM YAPIYOR MUYUZ?

Değişen çağ dinamikleriyle beraber artan ihtiyaçlarımız birikim yapmamızı zorlaştırabilir. Gelirimiz sabit kalsa bile artan fiyatlar ve ihtiyaçlar haliyle biriktirmeyi çok geri plana itebiliyor.

Katılımcıların %51’i geliri yeterli olmadığı için birikim yapamadığını söyledi. %47’lik kesim ise para biriktirebildiğini ifade ederken kalan kişiler ekonomik vaziyetinden bağımsız olarak birikim yapmak istemediğini söyledi.

HANGİ YATIRIM ARAÇLARI FAVORİ?

Yatırım araçlarının doğru bir biçimde değerlendirilerek risklerin minimum seviyeye indirilmesi oldukça mühimdir. Bu bağlamda yatırımcılar açısından güvenli bir limanın tercih edilmesi çoğu zaman 1. öncelik.

Katılımcılara favori yatırım araçlarının neler olduğunu seçmelerini istediğimizde şu tablo gün yüzüne çıktı:

EKONOMİK DURUMUMUZDAN MEMNUN MUYUZ?

Tüketim toplumu haline geldiğimiz günümüzde kişisel bütçeyi yönetmek çok mühim hale geldi. Piyasada artan rekabet ortamı halka mühim oranda yansıyor ve sunulan fırsatlar, kampanyalar karşısında harcamamızı kontrol altına almak çok daha zorlaşabiliyor.

Araştırmamızda insanların ekonomik vaziyetinden mutlu olup olmadığını ölçtük. Katılımcılarımızın yarısı ekonomik vaziyetinden mutsuz olduğunu belirtirken %15’i memnun olduğunu belirtti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.