adplus-dvertising

Bitcoin yatırımcısının zararı yüzde 20’yi aştı!

Ortalama 12 gündür düşüş trendi içerisinde olan Bitcoin’de tarihi zirve seviyesi dikkate alındığında kayıp yüzde 20’yi aştı. Bitcoin ile birlikte alt-coin diyerek tabir edilen öbür kripto paralar için de kayıp büyük oldu.
Takip et
Bitcoin yatırımcısının zararı yüzde 20’yi aştı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kripto para piyasasının en büyük hacimli birimi Bitcoin’de sular durulmuyor. 11 Kasım tarihinde 69 bin dolar ile zirve seviyesini gören Bitcoin 56 bin dolara kadar çekildi.

Sabah’ın haberine göre kripto para 12 gündür düşüş trendi içerisinde yer alıyor. Bitcoin bugün ise akşam saatlerine doğru bir miktar toparlama yaşasa da teknik olarak kısa vadeli düşüş trendi içerisinde bulunuyor.

Bitcoin yatırımcısının zararı yüzde 20’yi aştı!

Bitcoin, 2021 Nisan ayında 64.854 dolar seviyesini görerek zirve seviyesini test etmesinin sonrasında TESLA CEO’su Elon Musk’ın açıklamalarıyla başlayan süreçle birlikte 30 bin doların altına sarkmıştı. Dünyada birçok kişi merkezi olmayan para olarak nitelendirilen bu kripto paralarda meydana gelen düşüşle panik satışı yapmış büyük zarara uğramıştı.

Yüzde 50’nin üstünde değer kaybeden Bitcoin sonrası düşüş dalgası öbür alt-coinlere sıçramış, düşüş buralarda daha sert meydana gelmişti. Nisan ayında başlayan düşüş trendi Bitcoin için ortalama 3 ay sürdü. Uzunca bir müddet 30 bin dolar bandında dalgalanan Bitcoin, özellikle El Salvador’un resmi para olarak kripto parayı kabul etmesiyle bir yükseliş trendi yakaladı.

Bitcoin yatırımcısının zararı yüzde 20’yi aştı!

Özellikle tanınmış kişilerin ve kurumların açıklamalarına aşırı tepki veren kripto para piyasalarının en büyük hacimli birimi Bitcoin Temmuz ayının son haftasıyla birlikte yükselişte ivme yakaladı.

Küresel düzeyde artan enflasyon endişeleriyle parasının değerini korumak isteyen birçok kişi yükseliş trendine giren Bitcoin ve kripto paraları tercih etti. Bununla birlikte bazı kurumların Bitcoin üstünden ödeme yahut fon işlemlerine imkan vermesi yükselişe hız kattı.

Dünyada hem enflasyondan korunma aracı hem de spekülatif maksatlı kripto paraları tercih eden sayısı bu gündemde arttı.

Bitcoin 11 Kasım tarihinde 69 bin dolar seviyesine yükselerek yeni tarihi zirvesini yaptı. Bu seviyenin sonrasında özellikle ABD’den gelen haber akışının etkisiyle sert dalgalanan Bitcoin tekrardan yönünü aşağı kırdı.

ABD Başkanı Joe Biden’nın açıkladığı ve ekonomi planının ilk aşamasını yaratan ortalama 1 trilyon dolarlık altyapı paketinin onaylanma süreci düşüşte etkili oldu.

Joe Biden’ın gelir artırıcı vergi düzenlemesi olarak dillendirilen bu pakette, kripto para sektöründe faaliyet gösteren işletmeler için ‘komisyoncu’ gibi yeni tanımlar bulunurken, piyasada faaliyette bulunan özellikle madencilik işlemlerinde doğrulayıcı olarak çalışanların da bu kapsama dahil edilmiş olması tedirginlik oluşturdu.

Bitcoin yatırımcısının zararı yüzde 20’yi aştı!

ABD Milli Gelirler İdaresi tasarının yasallaştırılmasıyla kripto paraların altyapısı Blockchain ağında faaliyet gösterenlerden rapor talep edebilmesinin yolunu açtı. Bu vaziyetle birlikte piyasadan kazançlar üstünden vergi alınmasının yolu açılmış oldu.

Zaten ABD Gelir İdaresi Başkanı Charles Rettig kripto paralar için sık sık yetki istiyordu. Rettig daha önce yaptığı açıklamada kripto para pazarının değerinin 2 trilyon doların üstünde olduğunu, dünya genelinden 8 bin 600 kripto para borsası bulunduğunu söyleyerek, “Kripto sanal paraların çoğu radar ekranlarından uzak durmak için dizayn edilmişler” açıklamasında bulunmuştu. Rettig, kripto varlık değerlerindeki artıştan elde edilen devasa karların IRS’ten kaçırıldığını, senede 1 trilyon dolar civarında “vergi açığı” yarattığı tahmin ettiğini de belirtti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.