Bitcoin ve Ethereum’da sert düşüş! 6 Ocak 2021

Kripto para piyasalarında yeni bir deprem meydana geliyor. Bitcoin ve Ethereum başta olmak üzere önde gelen kripto paralar güne sert değer kayıpları ile başladı.
Takip et
Bitcoin ve Ethereum’da sert düşüş! 6 Ocak 2021
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kripto para piyasalarında yön gene aşağı döndü. Önde gelen kripto paraların çoğunda değer kayıpları yüzde 10’a yaklaştı. Kripto paraların en yüksek hacimlisi Bitcoin son 24 saatte yüzde 8’e yakın değer kaybederek 43 bin dolar seviyesine indi. Bitcoin’in sonrasında ikinci esnada gelen Ethereum’da ise değer kaybı yüzde 9’un üstünde. Kripto paranın fiyatı ise 3 bin 500 doların altına geriledi.

Binance Coin’de ise son 24 saatte meydana gelen değer kaybı yüzde 9’u geçerken kripto paranın fiyatı 465 dolar seviyesine çekildi.

Önde gelen kripto paralar arasında en büyük değer kaybını ise Solana yaşadı. Kripto parada son 24 saatte meydana gelen değer kaybı yüzde 12’ye yaklaştı. Kripto paranın değeri 150 dolar seviyesinde bulunuyor.

FED TUTANAKLARI MI ETKİLİ OLDU?

Kripto para piyasasında meydana gelen düşüşü Fed tutanaklarının tetiklemiş olabileceği söyleniyor. ABD’de Federal Açık Piyasa Komitesi’nin 14-15 Aralık toplantısının yayınlanan tutanakları, Fed’in faiz oranlarının yalnızca önceden beklenenden daha yakın zamanda değil, daha hızlı da artırmasının gerekebileceğinin konuşulduğunu gösterdi.

Tutanaklar, FOMC mensuplarının Aralık toplantısında yüksek enflasyonun düşürülmesi için faiz artırımının ve varlık alımlarının azaltılma hızının yanı sıra Fed’in bilançosunun küçültülmesini de konuşmaya başladıklarını gösterdi.

Tutanaklarda, “Katılımcılar genel olarak, federal fon faiz oranlarının katılımcıların önceden öngördüklerinden daha yakın zamanda yahut daha hızlı bir hızla artırılmasının lüzumlu hale gelebileceğini not ettiler. Bazı katılımcılar aynı zamanda, Fed’in bilarçocunun federal fon faiz oranları artırılmaya başladıktan sonra göreceli olarak kısa sürede başlamasının uygun olabileceğini de not ettiler” ifadelerine yer verdi.

FOMC tutanakları, Fed’in yalnızca ilk faiz artırımını değil, aynı zamanda enflasyonu frenlemek için Hazine kağıtları ve mortgage destekli menkul kıymetlerin Fed bilançosundaki miktarlarının azalmasına olanak verip vermemeyi de konuştuklarını gösterdi. Fakat bilançoda ilk düşüşün zamanlaması konusunda beklentilerin dağınık olduğu da vurgulandı.

Tutanaklarda, “Piyasa katılıcıların ekonomi, iş kuvveti piyasası ve enflasyon için görünümler dikkate alındığında, federal fon faiz oranlarının piyasa katılıcılarının önceden öngördüklerinden daha yakın zamanda yahut daha hızlı bir hızla artırılmasının lüzumlu hale gelebileceğini not ettiler” ifadeleri de yer aldı

100 BİN DOLAR TAHMİNİ

ABD’li dev banka Goldman Sachs ise Bitcoin’in bu sene 100 bin doları göreceğine yönelik bir rapor yayımladı. Goldman Sachs, 2021 senesindeki performansını sergilemesi halinde Bitcoin’in 100 bin dolara ulaşabileceğini ve altının piyasa hakimiyetini de elinden alacağını söyledi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.