Bitcoin ve Ethereum fiyatları düşüyor! Kripto paralarda dalgalanma

Kurumsal alımların yanında, birçok sektörde ücretlendirmede kripto para kabul eden firma sayısının da giderek artmasıyla, 61,683.86 dolarlık yeni zirveyi gören Bitcoin, piyasalara gelen genel satış dalgasıyla sert düşerek 54,000 dolar düzeyine indi.
Takip et
Bitcoin ve Ethereum fiyatları düşüyor! Kripto paralarda dalgalanma
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Analistlere göre, piyasalardaki düşüşte, kâr satışlarının yanında, Hindistan’da kripto para birimlerini yasaklayan bir kanun tasarısının hazırlanması da etkili oldu. Tasarı kanunlaşırsa Hindistan kripto para birimleri bulundurmayı yasadışı yapan ilk büyük ekonomi olacak.

Son 24 saat içinde 53,555.03 ve 59,840.75 dolar arasında dalgalanan Bitcoin, yüzde 9.38 düşüşle 54,562.65 dolara gerilerken, birimin haftalık kazancı da yüzde 1.42’ye kadar daraldı. Bitcoin’in toplam piyasa hacmi de, ortalama 110 milyar dolarlık düşüşle 1 trilyon 19 milyar dolara indi.

ETHEREUM’UN DÜŞÜŞÜ BİTCOİN’LE GELDİ

Kripto para piyasalarının ikinci büyük birimi Ethereum da son 24 saatte yüzde 6.57 düşüşle 1,760.91 dolara düşerken, haftalık kaybı yüzde 5.04 düzeyindeydi; birimin piyasa hacmi de 202.33 milyar dolara indi.

Bütün piyasalarda toplam piyasa hacmi de, ortalama 140 milyar dolarlık daralma ile 1.68 trilyon dolara geriledi. Kripto para piyasalarına yönelik kurumsal ilginin artmasının sonrasında meydana gelen hızlı tırmanışla, toplam piyasa hacmi ilk defa 7 Ocak’ta 1.0 trilyon dolar ve ilk defa 15 Şubat’ta 1.5 trilyon dolar sınırını aşmıştı.

Kripto para piyasalarındaki satışların etkisiyle, son 24 saatte en yüksek hacimli 100 birimden 79 birimin değeri düşerken, düşenlerden sekiz birim de ilk 10 birim arasındaydı; ilk 10 birimden sadece Tether ve XRP artıdaydı.

Toplam 8,800 kripto para biriminin işlem gördüğü 36,428 piyasadaki toplam piyasa hacminin yüzde 60.8’ini Bitcoin, yüzde 12’sini de Ethereum oluşturuyordu. Bütün piyasalarda 24 saatlik işlem hacmi de ortalama 43 milyar dolarlık artışla 161 milyar dolar düzeyindeydi.

RIPPLE’DA SON VAZIYET

Bittrt Araştırma Müdürü Helin piyasa değerlendirmesinde, şu şekilde şeklinde konuştu:

Ripple Yönetimi, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (Securities and Exchange Commission – SEC) kişisel finansal kayıtlara ulaşma isteğinin reddedilmesini talep ettiler. Brad Garlinghouse ve Chris Larsen, Ripple’ın iki baş yöneticisi, SEC’in aşırıya kaçtıklarını ve bunun bir dolandırıcılık davası olmadığını savundular. Mahkemeye iletilen mektupta, ‘Savunma makamının mahremiyet çıkarları özellikle burada çok mühimdir çünkü bu talep, kişisel finansal hayata kapsamlı biçimde müdahale etmektedir’ dendi.

Bazı Ethereum madencileri, bir ‘güç gösterisi’ olarak hashrate’lerini Ethermine madencilik havuzuna taşımayı planlıyor. Birçok madenci, Ethereum’un temmuz ayında başlayacak olan EIP-1559 ücret yakma güncellemesine karşı çıkıyor. Ethereum geliştiricileri öte yandan, proof-of-stake (hisse delili – bir kripto para blok zinciri ağının dağıtık fikir birliğine ulaşmayı amaçladığı bir algoritma türü) geçişine hazırlanıyor.

MICROSTRATEGY TEKRAR BİTCOİN ALDI

Sayaç verileri manipüle ediliyor; reklam gelirlerinin artırılması hedefleniyor ve bu nedenle görüntülenme sayısı suni bir biçimde artırılıyor. Geliştirilen bir blokzincir protokolü ise görüntülenme sayısının gerçekliğini kanıtlayarak daha güvenli ve şeffaf değerlerin oluşmasını temin etmeyi amaçlıyor. Proje, sahte görüntülenmeye karşı mücadele ederken, firmaların kesinlikle ulaşamayacakları kitle sayısına ödeme yapmalarını da önlemiş oluyor.

“Michael Saylor, MicroStrategy’nin nakit rezervleriyle daha çok Bitcoin satın aldığını tweetledi. İş zekası yazılım devi MicroStrategy, bu satın alma için ortalama 15 milyon dolar ödeyerek, yaklaşık 57.146 dolardan 262 Bitcoin daha satın aldı.”

BİTCOİN’DE HAFTALIK VERİLER

Bitcoin ve Ethereum fiyatları düşüyor! Kripto paralarda dalgalanma

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.