adplus-dvertising

Bitcoin, FTX’i satın almaktan vazgeçtiğini duyurdu, kripto para piyasası karıştı!

Dünyanın en büyük kripto borsası Binance, işlem hacmi bakımından en büyük üçüncü kripto borsası olan FTX’i satın almaktan vazgeçtiğini duyurdu.
Takip et
Bitcoin, FTX’i satın almaktan vazgeçtiğini duyurdu, kripto para piyasası karıştı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Son dakika: Son dönemde kripto para yatırımı yapanlar şoke oldu. Dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, son 24 saatte yüzde 14’ün üzerinde değer kaybetti ve 15 bin 845 dolara kadar geriledi. Kasım 2020’den bu yana kaydedilen en düşük seviyeyi gören Bitcoin’in piyasa değeri de 327 milyar doların altına geriledi. Bitcoin dahil küresel kripto para piyasasının değeri de 24 saat içinde 841 milyar dolara düştü. Bitcoin 10 Kasım sabahında kayıplarını yüzde 11’e indirse de 16 bin 245 dolar seviyelerinde hareket ediyor.

Bitcoin, FTX’i satın almaktan vazgeçtiğini duyurdu, kripto para piyasası karıştı!

SON DAKİKA: BİTCOİN FİYATI NEDEN DÜŞÜYOR?

Bitcoin’in fiyatındaki sert düşüş, kripto para borsası Binance’ın rakibi FTX’i satın alma planını açıklamasının ardından geldi. Dünyanın en büyük kripto borsası Binance’in Kurucusu ve İcra Kurulu Başkanı Changpeng Zhao, işlem hacmi bakımından en büyük üçüncü kripto borsası FTX’i satın almayı planladıklarını açıklamıştı. Zhao, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, FTX’in Binance’tan yardım istediğini belirtmişti.

FTX’in likidite sorunu yaşadığına işaret eden Zhao, “Kullanıcıları korumak adına, FTX.com’u tamamen satın almak ve likidite sorununu gidermeye yardımcı olmak amacıyla bağlayıcı olmayan bir niyet mektubu imzaladık.” ifadesini kullanmıştı.

Binance’den yapılan açıklamada, yanlış kullanılan müşteri fonları ve ABD’deki soruşturma iddialarıyla ilgili son haberlerin yanı sıra kurumsal değerlendirme sonucu FTX’i olası satın alma sürecinin sürdürülmemesine kara verildiği bildirildi.

Açıklamada, “Başlangıçta umudumuz, FTX müşterilerine likidite sağlamada destek olabilmekti, ancak sorunlar bizim kontrolümüzün veya yardım etme kabiliyetimizin ötesinde” değerlendirmesinde bulunuldu.

Son birkaç yılda kripto ekosisteminin daha dirençli hale geldiğinin görüldüğü belirtilen açıklamada, zamanla kullanıcı fonlarını kötüye kullanan aykırı değerlerin serbest piyasa tarafından ayıklanacağına inanıldığı ifade edildi.

Açıklamada, düzenleyici çerçeveler geliştikçe ekosistemin daha da güçleneceği aktarıldı.

Bitcoin, FTX’i satın almaktan vazgeçtiğini duyurdu, kripto para piyasası karıştı!

BİTCOİN’İN FİYATI 16 BİN DOLARIN ALTINA İNDİ

Binance’in Kurucusu ve İcra Kurulu Başkanı Changpeng Zhao, salı günü FTX’i satın almayı planladıklarını açıklamıştı.

Zhao, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, FTX’in Binance’ten yardım istediğini belirtmişti. FTX’in likidite sorunu yaşadığına işaret eden Zhao, “Kullanıcıları korumak adına, FTX.com’u tamamen satın almak ve likidite sorununu gidermeye yardımcı olmak amacıyla bağlayıcı olmayan bir niyet mektubu imzaladık” ifadesini kullanmıştı.

Binance’in rakibi FTX’i satın alma planına ilişkin haber akışı kripto para piyasasının istikrarına ilişkin endişelere neden olurken, kripto para birimi Bitcoin’in fiyatı 16 bin doların altına indi.

DOGECOIN DE DÜŞÜŞTE

Milyarder iş insanı Elon Musk’ın yorumlarıyla yükseliş gösteren Dogecoin son düşüş dalgasında kayba yöneldi. Dogecoin yüzde 5 oranında düşüşle 0,08140 dolar seviyesinden satılıyor.

ABD, FTX’E SORUŞTURMA BAŞLATTI

Zor duruma düşen FTX’e ABD’de regülatörler soruşturma başlattı. Müşteri fonlarının nasıl yönetildiğine yönelik açılan soruşturma kapsamında

ABD’den FTX’e soruşturma SEC’in, FTX’in müşteri varlıklarının ayrı tutulması ve müşterilere karşı pozisyon alınmamasına yönelik menkul kıymet yasalarına uyup uymadığını incelediğini öne süren kaynaklar, incelemenin aylar önce başladığını da iddia ettiler.

Bloomberg News’un haberine göre de ABD’de CFTC de FTX’e yönelik soruşturma başlattı.

ABD Adalet Bakanlığı ise FTX konusundaki sorulara yanıt vermedi.

BITCOIN’DE 4 GÜNDEKİ KAYIP YÜZDE 26

Yaklaşık bir yıldır düşüş trendi içinde olan, bir yıl boyunca ortaya konan hedef fiyatların hiçbiri tutmayan Bitcoin’de gerileme hızlı oldu. 4 gün önce 21 bin doların üzerine çıkan Bitcoin son gelişmeler ışığında 15 bin 555 dolara kadar geriledi. Çok kısa sürede büyük zararda olan yatırımcısına bir zarar kapısı daha açan Bitcoin yüzde 26’lık geri çekilme yaşadı. Bitcoin tarihi zirvesinden ise yüzde 76 geride bulunuyor.

Bitcoin şu sıralar yüzde 11 civarında düşüşle 16 bin 300 dolar seviyesinde işlem görüyor.

ETHEREUM DA ÇAKILDI

ETHEREUM fiyatları da geriledi. Merge güncellemesiyle sıçrama yapması beklenen ancak hiçbir gelişme olmayan Ethereum, son yaşanan sorunlar nedeniyle düşüşünü sürdürüyor. Ethereum yüzde 11 oranında düşüşle 1166 dolardan alıcı buluyor.

SOLANA İYİCE DİBE GERİLEDİ

Bir dönem sözde analistler tarafından parlatılan ve yatırımcıların büyük zarar etmesine neden olan Solana 12 dolara kadar geriledi. Bir yıl önce 260 dolardan işlem gören Solana bugün 12,37 doları gördü. Bir yılda yatırımcısına yüzde 95 kaybettiren Solana şu sıralar yüzde 31 oranında düşüşle 15 dolardan işlem görüyor.

KRİPTO PARA YATIRIMI YAPARKEN DİKKAT!

Ülkemizde kripto para konusunda herhangi bir regülasyon bulunmuyor. Dünyanın farklı ülkelerinde de durum farklı değil. Yurt dışı menşeli ya da yerli kripto para borsalarına yatırım yaparken çok dikkatli olunması gerekiyor. Kripto para işlemleri yapıldıktan sonra kripto paraların borsalarda değil, soğuk cüzdanlarda bekletilmesi gerekiyor. Böylece kripto para borsası batsa da cüzdanınızdaki kripto varlıklar bu olaydan etkilenmemiş oluyor.

Ayrıca kripto paralarda marj aralığı bulunmadığı için paranız bir anda katlanabilirken bir anda da sıfırlanabiliyor. Bu riski azaltmak için sürekli stoploss noktasını belirlemeniz ve her gün stop noktalarına yönelik satış emirlerini girmeniz gerekiyor.

UZMAN, ANALİST, YORUMCULARIN TAVSİYELERİNE İNANMAYIN

Bunun yanında kripto para uzmanı, analisti, yorumcusu olarak kendini tanıtan, videolar çeken, tweet atan kişilere itibar edilmemesi gerekiyor. Bu kişiler ya bir kripto para borsasının çalışanı ya da kendi elinde tuttuğu kripto varlıklara yatırımların artması için olumlu yorum yapanlardan oluşuyor. Kripto para borsası çalışanları şirketleri komisyon alsın diye uygun olmayan tavsiyelerde bulunup yatırımcılarına kaydettirebiliyorlar. Son bir yılda yapılan analiz ve yorumlara bakıldığında sözde uzman, analistlerin yaptıkları değerlendirmelerin ne kadar boş olduğu net olarak görülüyor. Kripto para yatırımı yaparken her türlü riski göze alıp, kontrollü işlem yapılması gerekiyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.