Bitcoin düşüşe geçti, bu defa Elon Musk’ın açıklamaları da kurtaramadı

Dün dünyanın en zengin ikincisi insanı Elon Musk’ın aldığı Bitcoin kararı kripto paradaki düşüşe engel olamadı. Bitcoin, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın, kripto para birimlerini, “birer ödeme aracından çok, birer spekülasyon aracı” olarak gördüğünü vurguladığı açıklamasının sonrasında gelen satışlarla 52,000 dolar düzeyine, piyasa hacmi de 1.0 trilyon doların altına indi.
Takip et
Bitcoin düşüşe geçti, bu defa Elon Musk’ın açıklamaları da kurtaramadı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Elektrikli araç üreticisi Tesla’nın CEO’su Elon Musk, kripto paralarla alakalı tarihi bir adım attı ve firmalarından araç alan müşterilerinin ödemeleri Bitcoin ile yapabileceklerini duyurdu. Musk’ın kripto paralar üstündeki etkisi düşünüldüğünde bu kararın bitcoinin değerini yükselteceği düşünürken dün gece sert düşüşler meydana geldi.

Musk, Twitter hesabı üstünden yaptığı açıklamada, “Artık Tesla aracınızı Bitcoin ile satın alabilirsiniz” şeklinde konuştu ve ekledi: “Tesla sadece dahili ve açık kaynaklı yazılım kullanıyor ve Bitcoin devrelerini doğrudan çalıştırıyor. Tesla’ya ödenen Bitcoin, yaygın para birimine dönüştürülmek yerine Bitcoin olarak saklanacak,” diyerek ekledi.

PİYASA HACMİNDE SERT DÜŞÜŞ MEYDANA GELDI

Son 24 saat içinde 52,129.25 ve 57,262.38 dolar arasında dalgalanan Bitcoin, yüzde 4.08 düşüşle 52,622.37 dolara gerilerken, birimin haftalık kaybı yüzde 10.46 olarak hesaplandı. Bitcoin’in toplam piyasa hacmi de, ortalama 31 milyar dolarlık düşüşle 982.61 milyar dolara inerek, 1.0 trilyon doların altına geriledi.

ETHEREUM DA DÜŞÜŞTEN ETKİLENDİ

Kripto para piyasalarının ikinci büyük birimi Ethereum da son 24 saatte yüzde 6.17 düşüşle 1,586.64 dolara gerilerken, haftalık kaybı yüzde 13.54 düzeyindeydi; birimin piyasa hacmi de 182.75 milyar dolara geriledi.

Kripto para piyasalarının üçüncü büyük birimi Tether ise son 24 saatte yüzde 0.01 artışla 1.00 dolara yükselirken, haftalık kazancı yüzde 0.23 düzeyindeydi; birimin piyasa hacmi de 40.33 milyar dolara yükseldi.

Bitcoin düşüşe geçti, bu defa Elon Musk’ın açıklamaları da kurtaramadı

Bütün piyasalarda toplam piyasa hacmi de, ortalama 68 milyar dolarlık düşüşle 1 trilyon 633 milyar dolara geriledi. Kripto para piyasalarına yönelik kurumsal ilginin artmasının sonrasında meydana gelen hızlı tırmanışla, toplam piyasa hacmi ilk defa 7 Ocak’ta 1.0 trilyon dolar ve ilk defa 15 Şubat’ta 1.5 trilyon dolar sınırını aşmıştı.

Kripto para piyasalarındaki kar satışlarının etkisiyle, son 24 saatte en yüksek hacimli 100 birimden 87 birimin değeri düşerken, düşenlerden dokuz birim de ilk 10 birim arasındaydı.

Toplam 8,937 kripto para biriminin işlem gördüğü 36,986 piyasadaki toplam piyasa hacminin yüzde 60.1’ini Bitcoin, yüzde 11.2’sini de Ethereum oluşturuyordu. Bütün piyasalarda 24 saatlik işlem hacmi de ortalama 31 milyar dolarlık artışla 128 milyar dolar düzeyindeydi.

Bittrt Araştırma Müdürü Helin Çelik, piyasa değerlendirmesinde, şu şekilde şeklinde konuştu:

“XRP yatırımcıları, XRP’nin kripto para borsalarında listelenmesi için kampanya başlattı. İnternet üstünden başlatılan kampanya, SEC’in davası sebebiyle XRP’yi liste dışı bırakan borsaları kapsıyor. “RelistXRP (XRP’yi tekrardan listeleyin)” hashtaginin Hollanda’da gündem olduğu açıklandı.

“Çinin dijital yuanı ilk kez iki firma arasında ödeme taktiği olarak kullanıldı. Çinin Dalian kentinde yapılan işlem iki enerji şirketini kapsıyor. İşletmeler arasında dijital yuanın kullanılmasının ise hızı ve verimliliği etkileyebileceği öngörülüyor. Fakat, anonimlik konusu hala çözümlenebilmiş değil. Çinin dijital yuan sayesinde işlem ayrıntılarını görebileceği konuşuluyor.

“Nandan Nilekani, Hindistanlıların kripto paralara varlık sınıfı statüsünde sahip olmaları gerektiğini açıkladı. Meşhur milyarder, kripto paraları değer deposu olarak görüyor ve küçük ve orta işletmelerin Bitcoin kullanmalarına izin verilmesi gerektiğini düşünüyor. Hindistan Merkez Bankası, kripto paraları yasaklamaya çalışıyor, fakat ülkede mühim tutan adlar bu konuda farklı ataklar beklediklerini dile getiriyor.

“IOTA Vakfı Kurucu Ortağı ve CEO’su Dominik Schiener yaptığı açıklamada kripto para biriminin kendini tekrardan keşfettiğini belirtti .CEO açıklamalarında, IOTA için, ’O kadar değişti ki, geliştiricileri pratikte yeni bir proje ile ilgili konuşacaklar. Öte Yandan IOTA’nın En son güncellemesi olan Firefly cüzdanını kripto depolama, takas, ticaret, NFT barındırma vb hedeflere ulaşmak için tasarlandı’ şeklinde konuştu.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.