Bitcoin ATM’leri mercek altında! ATM üzerinden yapılan işlemlere dikkat…

Türkiye’de kripto varlık platformları üstünden elektronik işlem dışındaki taktikler de rağbet görüyor. ATM ve bürodan kripto alım satımı yapılabiliyor. Türkiye’de 10 kripto ATM’si bulunuyor. Merkez Bankası raporuna göre, bu ATM’lerden yapılan işlemler konusunda inceleme başlatıldı. İşte detaylar…
Takip et
Bitcoin ATM’leri mercek altında! ATM üzerinden yapılan işlemlere dikkat…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Merkez Bankası’nın, TBMM Dijital Mecralar Komisyonu’na sunduğu, “Kripto Varlıklar Raporu”nda, Türkiye’de kripto para edinimi, kullanımı ve satışına ilişkin enteresan tespitler yer aldı.

Bitcoin ATM’leri mercek altında! ATM üzerinden yapılan işlemlere dikkat…

Milliyet’ten Önder Yılmaz’ın haberine göre yerli ve yabancı 40 kripto varlık satış platformu dışında, ATM’ler ve kripto para bürolarından da alım-satım yapılabildiği söylenen raporda, Türkiye’de dokuzu İstanbul, biri İzmir’de olmak üzere toplam 10 kripto varlık ATM’si bulunduğu, bunların bankalar tarafından değil çeşitli üçüncü taraf firmalar tarafından işletildiği kaydedildi.

Raporda, ATM’lerde yapılan işlemlerin 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri ve Elektronik Para Kuruluşları Ile Ilgili Yasa kapsamında değerlendirilmesi için inceleme başlatıldığı açıklandı.

Bitcoin ATM’leri mercek altında! ATM üzerinden yapılan işlemlere dikkat…

Raporun, “Türkiye’de Kripto Varlıkların Edinimi, Kullanımı ve Satışı” başlıklı bölümünde, ülkemizdeki kripto varlık hareketliliği mercek altına alındı.

Türkiye kökenli ve küresel kripto varlık alım satımı yapan 40 civarındaki platformdan, TL ile işlem yapılabildiği dile getirilen raporda, Türkiye kökenli platformlarda 6 Mayıs itibarıyla 28 milyar TL işlem hacmi gerçekleştiği, küresel platformların verilerine ulaşılamadığı için işlem hacminin bu rakamın çok çok üzerinde olduğu ifade edildi.

Günlük limit 1 milyon TL Bitcoin ATM’leri mercek altında! ATM üzerinden yapılan işlemlere dikkat…

İlk kez kripto varlık alabilmek için öncelikle kripto varlık alım satım platformlarının birinde hesap açmak gerektiği söylenen raporda, çoğu platformda günlük yatırma ve çekme limitinin 1 milyon TL, aylık yatırma ve çekme limitinin ise 5 milyon TL olduğu aktarıldı.

Merkez Bankası’nın kararıyla 30 Nisan 2021’den itibaren kripto varlık alım satımında bankaların fon transferine aracılık etmesinin yasaklandığı aktarılan raporda, bu tarihten önce bankaların yanı sıra ödeme ve elektronik para kuruluşları aracılığıyla da kripto varlık alım satım platformlarına fon transferi yapılabildiği anımsatıldı.

Bitcoin ATM’leri mercek altında! ATM üzerinden yapılan işlemlere dikkat…

Raporda, kara paranın aklanmasının engellenmesi maksadıyla 1 Mayıs 2021 itibarıyla kripto platformlarına kimlik doğrulaması yapma mecburiyeti getirildiği vurgulandı.

Raporda, merkezi olan kripto varlık alım satım platformlarının yanı sıra P2P (uçtan uca) işlemlerle de kişiler arasında kripto varlık değiş tokuş işlemi gerçekleştirilebildiği anlatılarak, “P2P alışverişler, bireylerin bir finansal kuruma gitmeye gerek kalmadan para birimlerini hesaplarından başkalarının hesabına taşımasına izin verir.

Bitcoin ATM’leri mercek altında! ATM üzerinden yapılan işlemlere dikkat…

Dolayısıyla kişilerin merkezi alım satım platformları gibi bu platformlarda hesap açarak ve fon aktararak kripto varlık alım satımı yapması ve platformlarda düzenlenen işlemlere likidite sağlayarak komisyon geliri gibi kripto varlık elde etmesi mümkün” bilgisi verildi.

Halka arz taktiği Bitcoin ATM’leri mercek altında! ATM üzerinden yapılan işlemlere dikkat…

Raporda, Türkiye’de kripto para temin edilmesi için kullanılan taktiklerden birisinin de ilk halka arz (Initial Coin Offering, ICO) olarak adlandırılan kripto varlıkların ilk kez dağıtılması faaliyeti olduğu aktarıldı.

Raporda, ICO’ların kripto varlık ihraççıları tarafından yürütülen bir projenin fonlanması maksadıyla ya da ihtiyaç duydukları sermayeyi elde etmeleri için kullanılabileceği söylenerek, böyle isteyen kişilerin hem Türkiye’den hem de sınır ötesi ihraççılardan kripto varlık temin etmesinin mümkün olduğu kaydedildi.

Kripto büroları Bitcoin ATM’leri mercek altında! ATM üzerinden yapılan işlemlere dikkat…

Raporda, Türkiye’de kripto varlık sağlamak maksadıyla kullanılan bir öbür taktiğin kripto varlık ATM’leri olduğu, mevcut vaziyette dokuzu İstanbul, biri İzmir’de olmak üzere 10 kripto varlık ATM’si bulunduğu söylendi.

Bu ATM’lerin normal ATM’ler gibi bankalar tarafından değil, çeşitli üçüncü taraf firmalar tarafından işletildiği aktarılan raporda, “Bu ATM’ler genellikle nakit ya da kart ile işlem yapılmasına ve kişilerin kripto varlık cüzdanlarına ATM’lerden düzenlenen işlemlerle kripto varlık aktarılmasına imkan sağlamaktadır” dendi.

Bitcoin ATM’leri mercek altında! ATM üzerinden yapılan işlemlere dikkat…

Raporda, ATM’lerde yapılan bahse konu işlemlerin 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri ve Elektronik Para Kuruluşları Ile Ilgili Yasa kapsamında değerlendirilmesi için inceleme başlatıldığı açıklandı.

ATM’lerin yanı sıra kripto varlık alım satım büroları bulunduğu da bildirilen raporda, kişilerin bu bürolarda kripto varlık cüzdanlarına kripto varlık ekleyebildiği, cüzdanlarındaki kripto varlıklarını başka kripto varlıklar ile nakde dönüştürebildikleri anlatıldı.

Bağış ve imza kampanyası Bitcoin ATM’leri mercek altında! ATM üzerinden yapılan işlemlere dikkat…

Türkiye’de madencilik faaliyetinin de yürütülmekte olduğu bu kapsamda Bitcoin elde edilebileceği söylenen raporda, “Yukarıda sayılan yöntemlerin dışında bağış ile kripto varlık elde etme, belirli internet sitelerinde yapılan çeşitli faaliyetler (imza kampanyalarına katılma, reklam izleme ya da ankete katılma gibi) karşılığında kripto varlık elde edilmesi mümkün görünmektedir” dendi.

Türkler yatırım maksatlı kullanıyor Bitcoin ATM’leri mercek altında! ATM üzerinden yapılan işlemlere dikkat…

Raporda, Türkiye’de kripto varlık kullanımının, “yatırım maksadıyla” olduğu tespiti yapıldı. Raporda, “Özellikle fiyatlarında astronomik düzeyde oynaklıklar görülmesi, kısa sürede oldukça fazla yükselmesi gibi vaziyetler, bazı kişiler için bu varlıkları öbür yatırım araçlarına göre daha cazip hale getirmektedir” değerlendirmesi yapıldı.

16 Nisan 2021’de karılan yönetmelikle ödemelerde kripto varlıklarının kullanılmamasının sağlandığını anımsatılan raporda, bu düzenlemenin, “aşırı oynaklık” dışındaki gerekçesi şu şekilde açıklandı:

“Kripto varlıklar yapıları gereği işlemlerin takibinin oldukça zor olması ve işlemin taraflarının bilinme yükümlülüğü bulunmaması sebebiyle kanun dışı faaliyetler için kullanılabilmektedir. Özellikle gizlilik kripto varlıkları olarak adlandırılan bir çeşit kripto varlıklar yalnızca işlemin tarafları tarafından görünmesine ve tarafların birbirleri tarafından bilinmesine gerek olmadan işlemlerin gerçekleştirilmesine imkan sağlamaktadır. Bu tür vaziyetlerde, bahse konu varlıkların suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanı başta olmak üzere çeşitli kanun dışı faaliyetin gerçekleştirilmesi maksadıyla kullanılması mümkün olabilmektedir.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.