Bitcoin alım satımına vergi geliyor!

Kripto paralar için düzenleme yolda… Hem Türkiye’de hem de dünyada milyonlarca yatırımcının radarında olan kripto paralara düzenleme geliyor. Türkiye’de 3 milyon yatırımcıya ulaştığı belirtilen ve kullanımı hızla artan kripto paralara yönelik hükümet harekete geçti.
Takip et
Bitcoin alım satımına vergi geliyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Hazine ve Maliye Bakanlığı önderliğinde Merkez Bankası (TCMB), Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Sermaye Piyasaları Kurulu’nun (SPK) yanısıra alakalı kuruluşların çalışmalar yaptığı ve senenin ikinci yarısında düzenlemenin yürürlüğe girileceği ifade ediliyor.

STOPAJIN YÜZDE 10 DÜZEYİNDE OLABİLECEĞİ TAHMİN EDİLİYOR

Piyasanın önde gelen adları kripto paraların ne olarak tanımlanacağının mühim olduğunu söylüyor. Bu manada paraya da emtia değil ‘Kripto varlık’ olarak tanımlanabileceğini tahmin eden sektör temsilcileri, stopajın da uzun vadeli taşıyanlardan değil, belirli bir vade içerisinde al-sat yaparak kar edenlerden kesileceğini öngörüyor. Stopajın al-sattan elde edilen karın yüzde 10 düzeyinde olabileceği tahmin ediliyor.

TÜRKİYE’DE 3 MİLYON KRİPTO PARA YATIRIMCISI VAR

Finans dünyasında son senelerin en mühim gelişmelerinden biri olarak kabul edilen kripto paraların toplam hacmi toplam piyasa değeri 1.5 trilyon dolarken, günlük işlem hacmi ise 100 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.

Türkiye’de ise kripto para işlem hacmi günlük 1 milyar dolara ulaşmış vaziyette. Türkiye ortalama 3 milyona ulaşmış kullanıcı sayısı ile dünyada ilk 10 içerisinde yer alıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.