adplus-dvertising

Bitci’nin Türk sporuna desteği devam ediyor

Bugüne kadar Türkiye’de 13 farklı spor takımı ve federasyon ile fan token projesi geliştiren Bitci, son 1.5 senelik dönemde söz konusu organizasyonlara 140 milyon TL’nin üstünde kaynak sağladı.
Takip et
Bitci’nin Türk sporuna desteği devam ediyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

2018 senesinde Bodrum’da kurulan Bitci Teknoloji, Türk sporuna desteğini aralıksız sürdürüyor. 2020 senesinde geliştirdiği Türkiye’nin ilk yerli blockchain platformu üstünden, takım ve federasyonlar için fan token projesi geliştiren Bitci, son 1.5 senelik dönemde Türkiye’den 13 farklı organizasyonla iş birliğine gitti.

Bitci’nin Türk sporuna desteği devam ediyor

Türkiye’deki ilk fan token iş birliklerini, 2020 senesinin son çeyreğinde Karşıyaka Spor Kulübü ile yaşama geçirdiklerini ifade eden CEO Onur Altan Tan, “Karşıyaka’nın sonrasında, Türkiye Basketbol Federasyonu ile dünyada bir ilke imza attık ve milli takımlar düzeyindeki ilk fan token projesini yaşama geçirdik. Bugün itibarıyla bu iki organizasyonun yanı sıra Türkiye’den Eskişehirsor, Ankaragücü, Denizlispor, Bursaspor, Kocaelispor, Fatih Karagümrük, Gençlerbirliği, Afjet Afyonspor, Bodrumpor, Adanaspor ve Türkiye Motosiklet Federasyonu ile fan token anlaşmalarımız bulunuyor” şeklinde konuştu.

“Fan Token sisteminin önü açık”

Türkiye’deki her token projesinin arzlarının söyleyen Onur Altan Tan, “Her projemiz de yatırımcılar nezdinde çok büyük ilgiyle karşılandı. Biz bu token projelerini tasarlarken, üç ayaklı bir sistem kurduk. Dedik ki, hem takımlar, hem taraftarlar hem de yatırımcılar kazansın. Şu anda fan token ekosistemi hala gelişme aşamasında. Önümüzdeki dönemde çok daha büyük gelişmeler, sürprizler gelecek. Özellikle taraftarların, destekledikleri takımlarla olan etkileşimlerini farklı bir seviyeye çekeceğiz” ifadelerini kullandı.
Fan token projesi geliştirdikleri neredeyse bütün takımlara aynı zamanda sponsor olarak da destek verdiklerini aktaran Tan, “Anlaşmaların kapsamına göre, bazı takımlarına stadına ismimizi verdik, kimilerinin göğüs sponsoru olduk. Bugüne kadar sponsorluklarımız ve fan token gelir paylaşımlarımızla beraber, Türkiye’de takım ve organizasyonlara 140 milyon TL’nin üstünde katkı sağladık” dedi.

Bitci’nin Türk sporuna desteği devam ediyor

“Türk takımlarına pozitif ayrımcılık yapıyoruz”

Global bir marka olarak, dünyanın dört bir yanına blockchain ihracatı gerçekleştirdiklerini sözlerine ekleyen Onur Altan Tan, “Bodrum’da kendi mühendislerimiz ve yazılımcılarımızla geliştirdiğimiz teknolojimiz, bugün dünyanın lider takım ve organizasyonları için geliştirdiğimiz fan token projelerinde kullanılıyor. Bugün dünyada hangi ülkede sorarsanız problem; dünya futbolunda en başarılı iki milli takım dediğinizde, herkes Brezilya ve İspanya cevabını verir. Biz bu iki takımın da küresel çaptaki tek fan token partneriyiz. Bu yalnızca bizim değil, Türkiye’nin başarısı. Brezilya’nın, İspanya’nın, MotoGP’nin kullandığı teknolojiyi, Türkiye’de basketbol milli takımımızın, Bodrumspor’un, Afyonspor’un dijital dönüşümüne entegre ediyoruz. Bu gerçekten çok mühim bir konu. Burada tek farkımız şu; Yabancı takımlarımızla yaptığımız fan token gelir paylaşımında, payı çoğu zaman yüzde 50 yahut üstünde tutarken, Türkiye’ye geldiğimiz bu rakam yüzde 50’nin çok altında kalıyor. Bu pozitif ayrımcılığı yalnızca Türk sporunu desteklemek; Türk takımlarına bir manada fırsat eşitliği sağlayabilmek için yapıyoruz. Evet biz global bir markayız; evet belki bu biraz kulağa çok profesyonel gelmiyor olabilir ama biz buyuz. Türkiye’de doğan, burada büyüyen, ülkesini çok seven ve Türk sporunu her şartta desteklemeyi önceliği yapmış bir şirketiz. Bundan da gurur duyuyoruz” diyerek konuştu.

Bitci’nin Türk sporuna desteği devam ediyor

“Geri alım garantisi ile zararı ortadan kaldırdık”

Kripto dünyasının riski ve yüksek getiriyi bünyesinde barındırdığını belirten Onur Altan Tan, “Burada da biz gene dünya çapında bir ilke imza attık ve spor fan token’larımızda geri alım garantisi sistemini devreye aldık. Bu sistemle bir manada, yatırımcının asla zarar etmemesi sağlıyoruz. Bu sistem kapsamında, yatırımcının aldığı bir spor fan token’ı, arz fiyatının altına düşerse, yatırımcı bunu 6 ay içerisinde bize aldığı fiyattan iade edebiliyor. Bu dünyada, en büyük borsaların bile yapmadığı bir uygulama. Neden? Çünkü biz gerçekten yatırımcıya önem veriyoruz. Bunu da yalnızca lafta bırakmıyoruz. Bu kripto dünyasında literatüre geçmiş bir uygulama ve bunun da yatırımcılar nezdinde büyük bir güven unsuru olduğunu görmekten büyük mutluluk duyuyoruz” cümlelerine yer verdi.

Bitci’nin Türk sporuna desteği devam ediyor

“Beşiktaş’a teklimizi ilettik, konu onlarda”

Türkiye’de Beşiktaş dışında tüm büyük kulüplerin fan token projelerini yaşama geçirdiğinin hatırlatılması üstüne Onur Altan Tan, “Biz burada ilk günden bu yana aynı noktadayız. Beşiktaş’a çok değer yaratacağına inandığımız bir teklifi kendilerine ilettik. Bahsettiğim geri alım garantisinin de içinde olduğu bir teklifimiz var. Başkan da bununla alakalı açıklamalarda bulundu. Onlar kendilerine göre en doğru kararı verecektir. Burada en mühim konu kulüp bir gelire sahip olurken, yatırımcının bu işten zarar görmemesi. Bizim dünyada bir ilk olarak yaşama geçirdiğimiz geri alım sistemimin altındaki temel neden de tam olarak bu” şeklinde konuştu.

“Yapıcı bir düzenlemeyle, Blockhain’in oyun kurucusu olabiliriz”

Türkiye’de kripto alanında çok kapsamlı bir düzenlemeye ihtiyaç olduğunu da sözlerine ekleyen Tan, “Kurulduğumuz günden bu yana her zaman yapıcı, teşvik edici ama bunun yanında özellikle sermaye yeterliliği gibi konularda sağlam bir çerçeve çizen bir düzenlemenin destekçisi olacağımızı söyledik. Bununla alakalı görüşlerimizi de alakalı kurumlarla paylaştık. Ama biz bu düzenlemeyi beklerken, sermaye yeterliliği konusunda kendi adımımızı attık. Burada devleti beklemenin bir nedeni olamaz. Özel sektörün de üstüne düşeni yapması gerekiyor. Bu yüzden geçtiğimiz sene içinde ödenmiş sermayemizi 100 milyon TL’ye çıkararak, bu alanda öncülük yaptık. Bugün de, öbür birkaç borsa ile beraber sektörde ödenmiş sermayesi en yüksek oyunculardan biriyiz. Tabii bu düzenleme konusu yalnızca ülkemizin gündemi değil. Dünyada birçok farklı ülke bu konuda çalışıyor. Ama Türkiye’nin buradaki rolü çok mühim. Incelemelere göre bugün dünyada kripto para farkındalığı ve penetrasyonu en yüksek 5 ülkeden birisiyiz. Dolayısıyla burada göstereceğimiz öncü, yapıcı bir tutum bizi blockchain dünyasının oyun kurucu ülkelerinden biri haline getirebilir” dedi.

“Yurt dışında kendi borsalarımızı kuruyoruz”

Bugün düzenlemeler gereği, yabancı uyruklu kişilerin Türkiye’deki borsalarda hesap açmasının neredeyse olanaksız olduğunu belirten Onur Altan Tan, şu şekilde devam etti:
“Bizim Türkiye’deki sektör oyuncularından çok büyük bir farkımız var. Biz, bir blockhain Ar-Ge firması olarak yola çıktık. Bunun dışında bugün dünyanın lider fan token platformlarından biriyiz. Dünya çapında 40’a yakın fan token iş birliğimiz var ve bunlar artarak devam edecek. Yabancıların mensup olamaması, bizim gibi global markalar için de farklı büyüme stratejilerini mecburi kılıyor. Bu kapsamda, uluslararası arenada kendi kripto para borsalarımızı kurmaya başladık. Bu konuda da ilk adımı, dünyada kripto para teknolojisinin merkez ülkelerinden biri olan Brezilya’da attık. Buradaki borsamızda şu anda alım satım işlemleri başladı. Daha pazarlama çalışmalarına yeni yeni başladık. Henüz mensup kabulüne ortalama 1 ay önce başlamamıza karşın her gün yaklaşık 700-800 mensup kabul ediyoruz. Buradaki yapılanmamızın sonrasında özellikle Avrupa’da bir borsa kuracağız. Buradaki hedef ülkemiz de İspanya. İspanya’nın yanı sıra Hindistan da gene hedef pazarlarımız arasında üst sıralarda.”

Fan token’ların yanında NFT ve metaverse konuların da mühim projeleri olduğunu ifade eden Onur Altan Tan, “NFT marketimiz çok yakında açılacak. Bizim fan token partnerliği yaptığımız birçok takımla aynı zamanda NFT iş birliklerimiz de var. Bunları önümüzdeki dönemde devreye alacağız. Spor endüstrisinde yatırımlarımız artarak devam edecek. Farklı ülkelerde de sponsorluk ve destekleyici token yapmayı sürdüreceğiz. Dünyada büyük ses getirecek 5’in üstünde projemiz var” diye sözlerini tamamladı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.