Birçok şirket uzaktan çalışmayı kalıcı yapmayı planlıyor!

Twitter'ın isteyen çalışanına kalıcı olarak uzaktan çalışma imkanı tanımasının ardından Frannsız PSA da uzaktan çalışmayı faaliyetlerinin odağına koyduğunu açıkladı. Barclays CEO'su Staley ise 7 bin kişiyi bir binaya koyup çalıştırma döneminin artık geride kaldığını ifade etti.Bu gelişmeler ışığında dünya genelinde Cushman & Wakefield'in anketine katılan 300 şirketin yüzde 89'u uzaktan çalışmanın kalıcı hale gelmesini beklediğini beyan etti

Koronavirüs salgını nedeniyle dünya genelinde milyonlarca kişi evden çalışmaya başladı. Teknolojinin gelişimiyle halihazırda zamanla uzaktan çalışanların oranının artacağı sık sık dile getiriyordu. Fakat mecburi olarak uzaktan çalışılmaya geçilmesi bu süreci hızlandırmış olabilir. Firmalar korona sonrası oluşacak ‘yeni normal’ kapsamında ofisten çalışmayı tamamen terketmeyi değerlendirmeye başladı.

Uluslararası büyük firmalar arasında bu konuda en net adım Twitter’dan geldi. Koronavirüs salgını nedeniyle mart başından itibaren çalışanlarını evden çalışmaya teşvik eden Twitter bu uygulamayı kalıcı hale getireceğini duyurdu. Twitter CEO’su Jack Dorsey çalışanlarına gönderdiği maille koronavirüs tehlikesi geçtikten sonra da tercih edenlerin kalıcı olarak evden çalışabileceğini bildirdi.

TWITTER YALNIZ DEĞİL

Twitter bu konuda ilklerden olsa da yalnız değil. İngiliz finans devi Barclays CEO’su Jes Staley dün yaptığı açıklamada 7000 kişiyi bir binaya koyma döneminin artık geride kaldığını belirtti. Staley “Çok uzun bir müddet uzaktan çalışarak faaliyet göstermenin yollarını bulacağız” ifadelerini kullandı.

Peugeot, Citroën gibi markaların sahibi Groupe PSA’da uzaktan çalışmayı imalat dışı faaliyetlerinin odağına koydu. Şirketten yapılan açıklamaya göre PSA zaten geçtiğimiz yıl 18 bin çalışana uzaktan olanağı sunmuş bu sayede yolda geçen süreden 500 bin saat tasarruf etmişti.

KAPASİTESİNİ 2 KATINA ÇIKARDI

Mart ayında şirket teknolojik altyapısını geliştirerek mart ayında IT kapasitesini 2 katına çıkardı. Bu da çalışanlarının uzaktan problemsiz bir biçimde çalışmasına yardımcı oldu. Bu yatırımla birlikte artık koronavirüs sonrası da daha çok PSA çalışanı evden çalışacak.

Dünya genelinde 180 bini aşkın çalışanı olan şirkete göre uzaktan çalışma sayesinde yolda daha az zaman geçtiği için çalışanlar daha iyi bir iş-yaşam dengesi kurabiliyor. Bunun yanında yeni sistem sayesinde çalışanlar istediği yerde, firma ofisinin nerede olduğuna bakmadan, hayata fırsatına kavuşuyor.

YÜZDE 89 DEVAM EDECEĞİNİ DÜŞÜNÜYOR

PSA, iş-yaşam dengesiyle alakalı pozitif açıklamalar yapsa da dünya genelinde birçok çalışan ofisten ayrıldığından bu yana daha çok çalıştığını söylüyor. Bu şikayet verilere de yansımaya başlamış vaziyette. Uzaktan bağlantı ve VPN hizmetleri sunan NordVPN’in yayımladığı rapora göre ABD’de eve geçen çalışanlar ofiste çalıştıklarından yaklaşık 3 saat daha çok çalışıyor. Yani yolda geçen sürenin fazlası çalışarak geçiriliyor.

Tabii uzaktan çalışmanın yararı/zararı zaman içinde deneyimlendikçe daha net bir biçimde anlaşılacak. Şuanlık kesin gözüken ise bu uygulamanın koronavirüs sonrası dönemde de çalışanların yaşamında yer almaya devam edeceği.

Uluslararası gayrimenkul danışmanlık şirketi Cushman & Wakefield’in 300 şirketle gerçekleştirdiği anketinde, şirketlerin yüzde 89’u uzaktan çalışmanın salgın sonrası da devam edeceğini düşündüğünü beyan etti.

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı