adplus-dvertising

Bir Zamanlar Kıbrıs gerçek hikaye mi? 1963 Kanlı Noel Gecesi nedir?

Sarsıcı hikayesi ve büyük prodüksiyonuyla dikkat çeken Bir Zamanlar Kıbrıs'ın bu akşam başlıyor. TRT 1’in güçlü oyuncu kadrosu, sarsıcı hikayesi ve büyük prodüksiyonuyla ses getirecek olan yeni dizisi “Bir Zamanlar Kıbrıs”, tarihi olaylar çerçevesinde Kıbrıs Türk halkının varoluş ve özgürlük mücadelesini ekranlara taşıyacak. Kanlı Noel nedir? 21 Aralık Kanlı Noel nerede oldu?
Takip et
Bir Zamanlar Kıbrıs gerçek hikaye mi? 1963 Kanlı Noel Gecesi nedir?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

TRT 1’in; güçlü oyuncu kadrosu, sarsıcı hikayesi ve büyük prodüksiyonuyla dikkat çeken yeni dizisi ‘Bir Zamanlar Kıbrıs’, bu akşam ekran yolculuğuna başlıyor.

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, TRT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Eren ile dizi oyuncularının katılımıyla, pandemi önlemlerinin en üst düzeyde alındığı KKTC Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı’nda dizinin ilk bölüm izlemesi gerçekleştirilecek.

BİR ZAMANLAR KIBRIS KONUSU HİKAYESİ NEDİR NEDİR?

Yapımını TMC Film’in, yapımcılığını Erol Avcı’nın üstlendiği, senaryosunu Emre Özdür, Başar Başaran, yönetmenliğini Hakan İnan’ın üstlendiği ‘Bir Zamanlar Kıbrıs’ın hikayesi şöyle:

1963 yılında adanın pastoral coğrafyasında neşeli hayatlarını süren sakız tüccarı Dereli ailesi, Kanlı Noel olarak bilinen olayların başlaması ile diğer Türk aileler gibi saldırıya uğrar. Birbirlerinden ayrı düşen aile fertleri kasabalarından sürülüp zorunlu bir göçe başlarken ailenin başındaki Kemal Dereli kendi ailesiyle birlikte göç yolundaki binlerce Türk’ün lideri haline gelir.

Kıbrıs’ta yaşam mücadelesi sürerken Türkiye’den adaya gizli görevle yollanan Ankaralı ise Lefkoşa’da olayların seyrini değiştirir. Adada gizli kahramana dönüşen Ankaralı ve ayrı düştüğü nişanlısının hasretle ve yaşam mücadelesi ile harmanlanan aşkı da Dereli ailesinin hikayesi ile iç içe geçer. Gerçek olaylardan yola çıkılan hikâyede Rauf Denktaş-Dr. Küçük ve aileleri, Makaryos ve diğer Rum liderler ile yaseminler adası Kıbrıs başroldedir.

BİR ZAMANLAR KIBRIS KONUSU GERÇEK Mİ?

Ön hazırlık süreci altı ay süren, çekimleri KKTC’de gerçekleşen, Kıbrıs Türklerinin varoluş ve özgürlük mücadelesini konu alan ‘Bir Zamanlar Kıbrıs’ tarihi gerçekler çerçevesinde ekrana yansıyacak. Yayınlanan tanıtımlarıyla dikkatleri çeken dizide, 1963’te tarihe Kanlı Noel Gecesi olarak geçen saldırı tüm gerçekliğiyle ekrana gelecek.

ÖN HAZIRLIK SÜRECİ 6 AY SÜRDÜ

Çekimleri KKTC’de gerçekleşen, ön hazırlık çalışmaları 6 ay süren dizinin kamera arkası ekibi 170 kişiden oluşuyor. O dönemi kusursuz bir şekilde yansıtmak için uzun soluklu bir araştırma süreci geçiren ekip, her detayı en ince ayrıntısına kadar düşündü. Dönemi mercek altına alan ekip, o yılları bire bir yaşayan kişilerle de bir araya geldi.

5 TIR DOLUSU MALZEME TÜRKİYE’DEN KIBRIS’A YOLA ÇIKTI

Pandemi süreci nedeniyle yapılan testlerin ardından İstanbul’dan Kıbrıs’a uçan teknik ekip ve oyuncular, 10 günlük karantina sürecinin ardından sete çıktı. Dizide kullanılan kostümler döneme ait görsellerden referans alınarak tamamı özel olarak tasarlandı ve dikildi. 3000’e yakın kostüm ve aksesuar üretimi yapıldı. 5 tır dolusu teknik malzeme ve döneme ait aksesuarlar Türkiye’den Kıbrıs’a getirildi. Ayrıca teknik malzemeyi taşıyan kamyon ve araçlarla birlikte karavanlar Mersin’den gemi geçişi ile Kıbrıs’a geçti.

Dizide izleyenleri etkisi altında alacak mekanlar için de yoğun bir çalışma yapıldı. Öncü prodüksiyon ekibi döneme ait tarihi yapıları, köyleri inceleyerek çekim bölgelerini belirledi ve hazırlıklara başladı. Büyük bir titizlikle yürütülen çalışmalarla belirlenen mekanların dış yapısı dönem dokusunu koruduğu için, iç dokuları tamamen 1960’lı yıllara özgü şekilde yeniden inşa edildi.

60’LI YILLARA AİT ARAÇLAR VE İNGİLİZ TANKLARI SIFIRDAN ÜRETİLDİ

Dizide kullanılan döneme ait 50 adet araçtan çalışmayanlar tamir edilerek kullanılır hale getirildi. Bir Zamanlar Kıbrıs ekibi dizide kullanılmak üzere o yıllara ait 6 araç ve 2 adet İngiliz Tankı üretimi yaptı. Dizinin heyecanla beklenen ilk bölümünde 1500 figüran rol aldı, Döneme ait 600 adeti aşkın silah imalatı yapıldı.

Bir Zamanlar Kıbrıs gerçek hikaye mi? 1963 Kanlı Noel Gecesi nedir?

1963 KANLI NOEL NEDİR? KANLI NOEL NEREDE NASIL GERÇEKLEŞTİ?

İsviçre’nin Zürih şehrinde Yunanistan, Türkiye ve Birleşik Krallık arasında yapılan görüşmelerde hazırlanan anayasa ile 16 Ağustos 1960 tarihinde Kıbrıs Cumhuriyeti bağımsız bir devlet olarak kuruldu. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ilk başkanı olarak seçilen III. Makarios, 1961 yılında mevcut anayasa ile Kıbrıs’ın yönetilemeyeceğini iddia etmeye başladı ve Kasım 1963’te anayasada on üç maddelik bir değişiklik yapılmasını önerdi.

Kıbrıs Türk Cemaatinin bu değişiklikleri kabul etmesi için Kıbrıs Rumu fanatikler. Akritas Planı adı verilen prensipler çerçevesinde adada gerginliği arttıran gazete yayınlarını aralık ayı boyunca sürdürdü. 20 Aralık 1963 gecesi, Lefkoşa’nın Tahtakale semtinde otomobillere açılan ateş sonucunda Zeki Halil ve Cemaliye Emirali öldürülmüştür.

İlk başta 30 köy saldırılara maruz kalmıştır. Toplamda ise 103 köye saldırılar yapılmıştır. Lefkoşa’nın Küçük Kaymaklı semti kuşatma altına alınmıştır. Kanlıdere bölgesinde Türklere karşı saldırı düzenlendi. Larnaka ve Tuzla’da Türk evlerine ateş açılmış ve dokuz kişi öldürülmüştür. Bölgedeki 13 Türk köyünün sakinleri de 23 Aralık gününden itibaren daha büyük Türk köylerine göç etmiştir.

Bombalama ve sözlü tacizler

4 Aralık 1963’de örgüt militanı olan Markos Drakos’un heykeli bombalanarak suç Türklerin üzerine atıldı.

20 Aralık günü Lefkoşa’da Türk kadınların üzerleri aranmak istendi. Orada bulunanlar bu duruma karşı çıkmak isteyince Rumlar, kalabalığın üzerine ateş açtı ve açılan ateş sonunda 2 kişi hayatını kaybetti. Türk gençleri, 21 Aralık’ta yapılan saldırıyı kınamak istediğinde EOKA tarafından yaylım ateşine tutuldu.

21 Aralık 1963 tarihine gelindiğinde ise Rumlar harekete geçti ve Lefkoşa’nın Türk kesimini kuşatma altına alınarak Kanlıdere bölgesinde “temizlik” operasyonları yapmaya başladı.

Rum saldırganlar, Kanlı Noel’in simgesi olan Nihat İlhan’ın 3 küçük oğlu, Kutsi, Murat, Hakan ve eşi Mürüvvet’i saklandıkları banyoda küvetin içinde kurşun yağmuruna tutarak katletti.

Küçük Kaymaklı ve Ayvasıl yerleşim yerlerinde de Türklere saldırılar yapıldı, 103 Türk köyü yakılıp yıkılarak Türkler köylerini terk edip kaçmak zorunda bırakıldı. Kıbrıslı Rum çetelerinin saldırıları, 25 Aralık 1963 tarihine kadar sürdü.

EOKA lideri Nikol Sampson, ilerleyen tarihlerde yaptığı açıklamada emri Yunan hükümetinden aldığını ifade ederek, “Kanlı Noel”i zafer olarak gördüğünü söyledi.

1 Ocak 1964 günü Daily Herald olayları şöyle bildirmiştir:

Türk evlerine geldiğimde dehşete düştüm. Duvarlar dışında tamamen yok olmuşlardı. Bir napalm saldırısının bile bu kadar büyük bir yıkım yaratabileceğinden şüphe etmekteyim.

Ayvasıl’daki olaylar

Ayvasıl’da da Türklere saldırılar yapıldı. Bu saldırılar 21-22 Aralık günü gerçekleşti. Halil Sadrazam, köyde ilk önce 12 kişinin öldürüldüğünü belirtmektedir. Daha sonra, öldürmeye devam ettiklerini söylemektedir. 3 Ocak 1964 tarihinde, 9 kişinin cesedi bulunup gömülmüştür. 13 Ocak 1964 tarihine kadar devam eden kazılarda toplam 21 kişinin cesedi bulunmuştur. Öldürülenler Lefkoşa Tekke Bahçesi (Şehitliği)’ne defnedilmiştir.

Kumsal Baskını

24 Aralık 1963’te Lefkoşa’nın Kumsal semtinde 11 kişi öldürülmüştür. Bunlardan 4’ü Emekli Tabip Tuğgeneral Nihat İlhan (o dönemde 1960 anlaşmalarına göre Kıbrıs’ta görev yapan 650 kişilik Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayı Komutanlığı’nda görevli Binbaşı)’ın ailesiydi. İlhan’ın evinin banyo küvetinde eşi Mürüvet İlhan ve çocukları Murat, Kutsi ile Hakan ölü olarak bulunmuştur. Baskının yapıldığı ev daha sonra Barbarlık Müzesi adıyla ziyarete açılmıştır.

Nasıl sonuçlanmıştır?

364 Kıbrıs Türkü ile 174 Kıbrıs Rumu hayatını kaybetmiş, 8.667 Kıbrıs Türkü yaşadığı 103 köyü terk etmiştir. 22 Aralık 1985 tarihli Milliyet gazetesinde ise göç etmek zorunda kalanların sayısı 25 bin olarak verilmekte 23 Aralık 1993 tarihli gazetede ise sayının 30 bin olduğu belirtilmektedir. John Terence O’Neill ve Nicholas Rees de 30 bin Kıbrıs Türkünün göç etmek zorunda kaldığını belirtmiştir. 25 Aralık’ta Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayı mevzilere konuşlandırılmış ve Türk Hava Kuvvetleri’nin savaş uçakları Lefkoşa üzerinde uyarı uçuşlarına başlamışlardır. Olaylar üzerine 30 Aralık 1963 günü toplanan Birleşik Krallık, Türkiye ve Yunanistan hükümetleri Yeşil Hat’tı belirleyen Yeşil Hat Antlaşması yapıldı.

Bir Zamanlar Kıbrıs gerçek hikaye mi? 1963 Kanlı Noel Gecesi nedir?

BİR ZAMANLAR KIBRIS OYUNCULARI

Bir Zamanlar Kıbrıs dizisinde sakız tüccarı Kemal Dereli karakterini Ahmet Kural, eşi İnci’yi Pelin Karahan, Türkiye’den adaya gizli görevle gelen Ankaralı karakterini Serkan Çayoğlu, nişanlısını ise Gülper Özdemir canlandırıyor.
Bir Zamanlar Kıbrıs oyuncuları arasında Ahmet Kural, Serkan Çayoğlu, Pelin Karahan, Tayanç Ayaydın, Gülper Özdemir ve Devrim Saltoğlu, Hasan Küçükçetin, Miray Akay, Deniz Baytaş, Ahmet Sömers, Hakan Güner, Nebil Sayın, Emre Törün ve Bade Arazlı yer alıyor.

Kemal – Ahmet Kural

İnci – Pelin Karahan

Ankaralı- Serkan Çayoğlu

Ayşe- Gülper Özdemir

Samson – Tayanç Ayaydın

Rauf Denktaş – Devrim Saltoğlu

Derviş – Hasan Küçüktekin

Sıtkiye – Deniz Baytaş

Pembe – Miray Akay

Salahi – Ahmet Somers

Sandy – Sümeyra Koç

Dr. Fazıl Küçük – Hakan Güner

Grivas – Nebil Sayın

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.