Bir Zamanlar Kıbrıs dizisinde Rauf Denktaş’a dayanan silah için KKTC’den tepki!

TRT 1 ekranlarında gösterime giren Bir Zamanlar Kıbrıs dizisinde Rauf Denktaş'ın kafasına Nikos Sampson tarafından dayanan silah KKTC'de tepkiye sebep oldu.
Takip et
Bir Zamanlar Kıbrıs dizisinde Rauf Denktaş’a dayanan silah için KKTC’den tepki!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Başrollerini Ahmet Kural ve Pelin Karahan’ın paylaştığı Bir Zamanlar Kıbrıs dizisi sosyal medyada tepki topladı.

KKTC direnişinde meydana gelen bazı çatışmaların, dizide çarptırıldığı yönündeki iddialar diziyi münakaşa konusu haline getirdi.

KKTC’nin kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın eski danışmanı Sabahattin İsmail, dizinin yeni bölüm fragmanına tepki göstererek Twitter’dan paylaşımda bulundu.

İsmail, fragmanda Denktaş’ın başına Nikos Sampson tarafından silah tutulduğu gösterilen sahneye ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Geri zekalı mısınız? Samson kim ki Denktaş’ın kafasına silah dayayacak Utanmadan bir de ‘Gerçek bir varoluş hikayesi’ diyorsunuz! Devlet galası bu saçmalıklar için miydi?

Bu dizi varoluş mücadelemizi değil, insanları arkadan vuran sivilleri katleden eli kanlı katil Sampson’u aklama ve kahraman yapmak için mi yapıldı? Korkak katil bir yığın yalanla davası için korkmadan mücadele eden Liderimiz Denktaş’ı silahla kaçıran bir kahraman olarak gösteriliyor.”

Bir Zamanlar Kıbrıs dizisinde Rauf Denktaş’a dayanan silah için KKTC’den tepki!

BİR ZAMANLAR KIBRIS DİZİSİNİN KONUSU

Dizinin ilk 26 bölümü Kıbrıs Türk halkının 1963-1968 arasında maruz kaldığı sıkıntıları anlatıyor. 1963, Kıbrıs’ta Türkler ve Rumlar yan yana sorunsuzca yaşamaktadır. Adanın pastoral coğrafyasında neşeli yaşamlarını süren sakız tüccarı Dereli ailesi, Kanlı Noel olarak bilinen olayların başlaması ile öbür Türk aileler gibi saldırıya uğrar. Birbirlerinden ayrı düşen aile fertleri kasabalarından sürülüp mecburi bir göçe başlarken ailenin başındaki Kemal Dereli kendi ailesiyle beraber göç yolundaki binlerce Türk’ün lideri haline gelir.

Kıbrıs’ta hayat mücadelesi sürerken Türkiye’den adaya gizli görevle yollanan Ankaralı ise Lefkoşa’da olayların seyrini değiştirir. Adada gizli kahramana dönüşen Ankaralı ve ayrı düştüğü nişanlısının hasretle ve hayat mücadelesi ile harmanlanan aşkı da Dereli ailesinin hikayesi ile iç içe geçer. Kıbrıs Türklerinin varoluş mücadelesini anlatacak olan ve adada meydana gelen gerçek olaylardan yola çıkarak kaleme alınan “Bir Zamanlar Kıbrıs” dizisi, Kıbrıs olaylarının şiddetlenmeye başladığı 1963 senesi dönemiyle ekranlara gelecek.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.