Bir Ülke Büyüklüğünde Panda Parkı!

Nesli tükenmekte olan hayvanların ikonik yüzü olan pandalar için Çin'den sevindiren bir haber geldi. Çin, Dev Ulusal Panda Parkı'nın açılışını yaptı.

Son yıllarda sayılarında önemli bir artış yaşanan pandalar, 1980’li yıllarda sadece 1200 adet civarındayken bugün sayıları 2000’lere kadar geldi. Çin’in pandalar için gösterdiği çaba tüm dünyadan alkış aldı. Hatta Çin sayesinde 2016 yılında pandalar nesli tükenmekte olan hayvanlar listesinden çıkarıldı. Çin, şimdi de neredeyse bir ülke büyüklüğünde milli panda parkı kurarak çabasını bir ileri seviyeye taşıdı.


Dev Ulusal Panda Parkı adlı yer 28 bin metrekare alandan oluşuyor. İstanbul’un 5 bin 461 metrekare, Ankara’nın 2 bin 516 metrekare ve İzmir’in 7 bin 341 metrekare olduğunu hesaba katarsak, parkın küçük bir ülke büyüklüğünde olduğunu söyleyebiliriz. Yeni park, ayrı düşmüş panda türlerini, bir araya getirecek ve çiftleşmelerine olanak sağlayacak. Bu da türün zenginliğini eski zamanlara geri götürebilecek.

İSTANBUL’UN BEŞ KATI BÜYÜKLÜĞÜNDE

Hayvan hakları derneklerinin tümünün destek verdiği proje sayesinde, bir araya gelmiş panda gruplarının üreme şansları da yüksek oranda artacak. Çünkü uzmanların ifadelerine göre, pandalar üreme konusunda en yavaş hayvanlardan birisi. Dişi pandalar yılda sadece bir ile üç gün arasında üremeye hazır oluyorlar. Bunun yanında dişi pandalar genellikle sadece iki yılda bir doğum yapıyorlar. Uzmanlar, milli park sayesinde pandaların özgürce dolaşabileceklerini, sınırsız yiyecek ve içecek imkanı sayesinde hayatta kalacaklarını ve zamanla üreyerek çoğalacaklarını düşünüyor. Dev Ulusal Panda Parkı’nın Çin devletine maliyeti ise 1.2 milyar dolar oldu.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı