Bir Şehir Fındıktan 742 Milyon Lira Kazanacak

Maden ve demir çelik işletmelerindeki istihdam sıkıntısı nedeniyle fındık üretiminde yoğunlaşan Zonguldak halkının, bu sene mahsulden 742 milyon lira gelir elde etmesi bekleniyor.

Karadeniz bölgesinin en önemli üretim ayağı olan fındık Zonguldak’ta da yaygınlaşmaya başladı. Maden ve demir çelik işletmelerinde son dönemde yaşanan istihdam sıkıntısı nedeniyle fındık üretimine yoğunlaşan halkın bu seneki mahsulden toplamda 742 milyon lira gelir elde etmesi bekleniyor.


DEVLET 30 MİLYON LİRA DESTEK VERDİ

Şehirde bu sene toplam 45 bin ton fındık üretilmesi bekleniyor. 21 binin üzerinde fındık üreticisi bulunan Zonguldak’ta üretimin tamamına yakını Ereğli ve Alaplı ilçelerinde yapılıyor. Bu ilçelerde bulunan üreticilere toplamda 30 milyon liralık devlet hibesi gerçekleşti. Ereğeli ve Alaplı’da bulunan 6 işletmede ise 500’den fazla kişi istihdam ediliyor.

500 MADEN İŞÇİSİ KALDI

Ereğli’de 20 sene önce 8 bin kayıtlı maden işçisi çalışırken bu rakamın son dönemde 500’lere gerilediği dile getiren fındık üreticisi Cemal Yaman konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

Tabi ki bölgemiz biraz engebeli olduğu için sadece fındık yetişiyor. Zonguldak bölgesi önceki dönemlerde yani bundan yaklaşık 20 -25 sene öncesinde 7-8 bin maden işçisi çalıştıran bir şehirdi ama şu an bu rakamlar yok. Tabi ki ne olmuş oluyor, burada en az maden kadarda fındık mahsulü olduğu için şu an fındık ön planda oluyor. Maden işçiliği olarak tahminim yaklaşık 500 kişi civarındadır diğer köylerle beraber. Aşağı yukarı şu anda her evde herkesin az olsa çok da olsa bir fındık tarlası bulunuyor. Kiminin ki 500 kilo olurken, kiminin mahsulü 10-12 ton oluyor.


'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı