adplus-dvertising

Bir ayda 5 metre uzamıştı, 60 yıl sonra çiçek açtı

Türkiye’de sabır çiçeği olarak bilinen Agave bitkisi, Mersin’de deniz kenarında en az 60 sene sonra ortalama bir ayda 5 metreye ulaşmasının sonrasında koruma altına alındı ve ilk kez çiçek açtı.
Takip et
Bir ayda 5 metre uzamıştı, 60 yıl sonra çiçek açtı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Şehrin turizm bölgelerinden Silifke ilçesine bağlı Akkum Mahallesinde deniz kenarında kendiliğinden yetişen ve Türkiye’de sabır çiçeği olarak bilinen Agave bitkisi uzun seneler sonra ortalama bir ayda 5 metreye ulaştı. Denizin 3 metre üstünde kayalık bölgede biranda boy atarak 5 metreye ulaşan bitki tarihinde ilk kez çiçek açtı. Bazı türlerinin 50 ile 100 sene arasında bir defa çiçek açtığı bilinen Agave bitkisinin Mersin’deki türünün de çiçek açmasıyla yöre sakinlerinin alakası daha da arttı. Silifke Kaymakamlığı tarafından etrafı tel örgüyle çevrilip üst kısmına dikenli tel takılarak korum altına alınan bitki türünün bir daha çiçek açmayanlardan olduğu öğrenildi.

Bir ayda 5 metre uzamıştı, 60 yıl sonra çiçek açtı

“1963’den beri bu bitki burada”

Yöre sakinlerinden 82 yaşındaki Hasan Çelik, 1960 senesinde askere gittiğini ve 1963 senesinde döndüğünü anımsatarak,”1963’den beri bu bitki burada vardı. Geçtiğimiz günlerde yeğenim yanıma geldi ve dayı ‘o bitki çiçek açmış’ şeklinde konuştu. Hem de 4-5 metre boyuna ulaşmış diyerek belirtti. Ben nasıl olur, bu boya ulaşmak için bayağı zaman gerekir dedim. Sonra buraya geldim gerçekten inanamadım. 1 ay içinde 5 metrenin üzerinde boy atmış. Ondan sonra duyarlı muhtarımızın öncülüğünde kaymakamlığa başvuru ettik ve koruma altına aldık. O gündür, bugündür Akkum’da bu bitki var” şeklinde konuştu.

Bitkinin 4 metreden sonra kollar açtığını kaydeden Çelik, “Belli bir zaman sonra da sarı çiçekler açtı. Özellikle bölgede yaşayan vatandaşlarımız ilk görünce çok şaşırıyorlar. Çünkü bu 1 ay içinde oldu. Eskiden taşın üzerinde bir bitkiydi. Bu bitkinin deniz yoluyla geldiğini buralara tutunduğunu tahmin ediyorum” ifadelerini kullandı.

Bir ayda 5 metre uzamıştı, 60 yıl sonra çiçek açtı

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.