BioNTech, Kolon kanseri aşısı BNT122 için testlere başladı

COVID-19 salgınından önce kanser tedavisi üstünde çalışan Alman biyoteknoloji firması BioNTech, deneysel kolon kanser aşısının (BNT122) Faz-2 denemelerine başladığını bildirdi.
Takip et
BioNTech, Kolon kanseri aşısı BNT122 için testlere başladı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

BioNTech’ten yapılan açıklamada, mRNA (mesajcı RNA) teknolojisine dayanan BNT122 aşı adayı için faz 2 çalışmalarına başlandığı söylendi.

ABD, Almanya, İspanya ve Belçika’dan ortalama 200 hastanın çalışmaya katıldığına yer alan açıklamada, çalışmanın amacının, tümörlerin cerrahi ve kemoterapiden sonra tekrardan ortaya çıkıp çıkmadığında BNT122’nin etkinliğine araştırmak olduğu ifade edildi.

BioNTech’in açıklamasında, dünya genelinde ölümcül ikinci Kanser olarak bilinen kolon kanserinin tedavisi için yeni tedavilere ihtiyacın yüksek olduğuna da dikkat çekildi.

Öte yandan, BioNTech başta deri kanseri olmak üzere öbür kanser türlerinde kullanımı için BNT122 aşısının klinik çalışmalarını da sürdürüyor.

BioNTech kurucuları Özlem Türeci ve Uğur Şahin, Koronavirüs aşısında kullanılan mRNA teknolojisinin bir çok başka hastalığa çözüm olacağına inandıklarını her platformda dile getiriyor.

Bu teknolojiyle organların yaşlanmasının yavaşlatılabileceğini belirten Uğur Şahin, Alman Bild gazetesine yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı;

‘Yaşlı insanları, bilimkurgu filmlerindeki gibi birdenbire genç insanlara dönüştüremezsiniz. Fakat belki de hasar görmüş bir kalbin, öbür hasarlı yahut eski organların yaşlanma sürecini tamamen yahut kısmen tersine çevirebileceksiniz. Bunun bir gün mümkün olacağına asla inanıyoruz.’

Özlem Türeci ise mRNA teknolojisiyle çok hızlı bir biçimde aşı geliştirilmesinin, konuyla bağlantılı kurumların işbirliğinde çalışmasına da bağlı olduğunu ifade etmiş ve’Bunun için gereken hızın ve ek kaynakların (yetkililerle beraber) başka terapilere aktarılmasını diliyoruz. Öte Yandan kanser söz konusu olduğunda yüksek düzeyde aciliyetimiz var. COVID-19 buna göre muhtemelen oldukça basit bir hedefti. Yeni başarının ön şartı, bir hastalığın biyolojisini çok kesin bir biçimde anlamamızdır’ demişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.