BioNTech iki doz aşı olanların bağışıklığı çok kısa sürüyor!

Dünyanın önde gelen kurumları Stanford Üniversitesi ile Emory Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma iki doz Pfizer/BioNTech aşısı olanların elde ettiği bağışıklığın çok kısa bir müddet içinde bittiğini ortaya koydu. Incelemeyi yürüten bilim insanları, ikinci doz aşıdan 6 ile 7 ay sonra üçüncü doz destekleyici aşı olmanın koronavirüs ve onun varyantlarına karşı korumayı kuvvetlendirdiğini ifade ediyor.
Takip et
BioNTech iki doz aşı olanların bağışıklığı çok kısa sürüyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Özlem Türeci ile Uğur Şahin’in kurduğu BioNTech firması ile ABD merkezli ilaç şirketi Pfizer‘ın geliştirdiği mRNA bazlı koronavirüs aşısı ile alakalı endişe verici bir araştırma yapıldı.

ANTİKOR SEVİYESİ KISA ZAMANDA DÜŞÜYOR

Dünyanın önde gelen kurumlarından Stanford Üniversitesi ile Emory Üniversitesi’nin ortak çalışmasında iki doz Pfizer/BioNTech aşısı olanların kısa bir müddet içerisinde antikor seviyelerinin düştüğü tespit edildi.

KORUMA SEVİYESİ 7 AY İÇİNDE 10 KAT AZALIYOR

Araştırmacılar, 46 sağlıklı genç ve orta yaşlı yetişkinden aldıkları kan değerleri ile aşı olduktan bir müddet sonra alınan kan değerlerini ve ikinci doz aşıdan 6 ay sonraki kan değerlerini inceledi.

Bilim insanları, 6 ay içerisinde aşının oluşturduğu antikor seviyesinin ortadan kalktığını açıkladı. Incelemeyi yürüten Stanford Üniversitesi’nden Bali Pulendran ve Emory Üniversitesi’nden Mehul Suthar, “Araştırmalarımız Pfizer/BioNTech aşısının koronavirüse karşı çok yüksek seviyede antikor sağladığını ortaya çıkardı. Ancak buna karşılık 7 ay içerisinde bu koruma seviyesi ortalama 10 kat azalıyor” açıklamasını yaptı.

“7 AY SONRA ÜÇÜNCÜ DOZ YAPILMALI”

Gönüllülerin neredeyse yarısında Delta, Beta ve Mu gibi varyantlara karşı antikor oluştuğu belirlenirken, altıncı aydan sonra bir düşüşün başladığı duyuruldu.

Reuters’ın aktardığı haber de görüşlerini paylaşan incelemeyi yürüten bilim insanları, “Bu neticeler bize ikinci doz aşıdan 6 ile 7 ay sonra üçüncü doz destekleyici koronavirüs aşısı olmanın SARS-CoV-2’ye ve onunvaryantlarına karşı korumayı güçlendireceğini ortaya koyuyor” ifadesini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.